Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet sitesinin cezbedici olabilmesi için tasarımında kullanılabilecek renkler hangileridir?

40 yıllık kültürü, kimliği olan bir ürüne site yapacaksanız diyelim. Turuncu çekeyim çabuk alsınlar, mavi de atayım güvensinler derseniz yanlış yaparsınız.

Sanılanın aksine renklerin güven, para, tüketim gibi bir çırpıda söylenebilen karşılıkları yoktur. Bu algılar renk dışındaki öğelerle birlikte edinilen toplam bir algıdır.

Misal fontu UPPERCASE yaparsanız başka, lowercase yaparsanız başka, UPPERCASEITALIC yaparsanız bambaşka anlamı vardır. Fontu serif seçerseniz ayrı sans-serif apayrı karşılığı vardır. Bunlara bir de renkleri ekleyin. kombinasyonlar işin içinden çıkılamaz hale gelir. Ki bu nedenle aklıbaşında bir kimlik, logotype'ın üretimi aylar alır.

Sitedeki en önemli tasarım öğesi logodur, renkleri, çizgileri herşeyi belirleyen odur.

Logonuzu kültürünüzü düşünmeden hangi renkler diye sorarsanız yanlış yaparsınız.
  • Paylaş
Renk vb. unsurlar sitenin sahibi olan firmanın kurumsal kimliği ile bağlantılı olmalıdır, bu belirleyen başlıca faktör olmalıdır.Bununla birlikte, bir sitenin yapısını belirleyen en önemli faktör kullanıcı deneyimlerine verdiği önemdir, bu su anlama gelir, site yöneticileri ziyaretçilerin sitede geçirdikleri zaman, sitede dolaşırken izledikleri yollar, sitede nerede ne kadar ve nasıl ziyaret gerçekleştirdikleri gibi parametreleri izleyerek, kullanıcıların eğilimlerini, beğendiklerini, saptayarak kullanıcı deneyimleri konusunda ön görülerde bulunur, ve bu bilgilere dayanarak sitenin yapısını belirler, bunun için göz izleme testleri, A-B testleri gibi bilimsel yöntemler kullanılır.
  • Paylaş
Kesinlikle mor kullanılmalı diye düşünüyorum.
tasarımda kullandıkları renkleri çok beğendiğim sitelerdendir.
  • Paylaş
1
E-ticaret ise yeşil, mavi veya turuncu. Genelde turuncu dükkanlarda kullanılıyor (teknosa, migros) gibi. Yeşil - para, mavi - güven ve turuncu - hızlı tüketim anlamında. Kadınlara yönelik bir site de pembe olabilir (kozmetik üstüne).
  • Paylaş
Turuncu - beyaz veya bordo - beyaz..
  • Paylaş
Turuncu, mavi, yeşil, mor. Tabii hepsi harmanlanmamalı :)
  • Paylaş
Bu sayfanın tasarımı ve kullanılan renklerin dağılımı ile alakalı bence biraz da.Gri sayfadır ama kırmızı patlar bir yerden, gayette dikkat çekici olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1579 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt