Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet sitesinin değerlemesi yapılırken üyelerinin değeri nasıl hesaplanır?

Marka değeri, sitenin altyapısı gibi tüm etkenleri bir kenara bırakırsak, sadece üye açısından baktığımızda, her üyenin değeri maddi (parasal) olarak nasıl ele alınmalıdır? Türkiye'den ve dünyadan bildiğiniz örnekler var mı?Düzenle
E-ticaret ve sosyal ağ siteleri olarak ikiye ayırırsak eğer;

E-ticaret tarafında şirket değerlemesi deneyimim olduğu için kısaca açıklamaya çalışayım. Yurt dışı gördüğüm değerleme uygulamalarında bir kaç ayrı değerleme metodu kullanılarak ortalama bir şirket değeri çıkartılıyor. Türkiye'de ben henüz böyle bir yaklaşım görmedim. Ama bence en doğrusu bu şekilde değerleme yapmak.

Bu metodlar hakkında detaylı bilgiye google'lıyarak ulaşabilirsiniz. Metod isimleri;

DCF Long Term Growth Metod
DCF with Multiples
Venture Capital Method
Scorecard Method
Risk Simulation Method
Checklist Approach

Ben bunların dışında Gordon Growth Method kullanmayı seviyorum. Ayrıca yatırım öncesi altı ay ve yatırım sonrası altı ayı baz alarak "Yatırım öncesi değer" hesaplaması yapıyorum. (GGM metodunu Google'dan araştırabilirsiniz)

Son olarak e-ticaret siteleri için değerleme unsuru her zaman yaratılan veya yaratılacak ciro olmaktadır. Yani üye üzerinden bir parasal değer üreteni ben daha görmedim.

Sosyal ağlar için yapılan değerlemede çok fazla bilgi sahibi değilim o yüzden bu konuyu ehillerine bırakıyorum.

Marka değeri için de kısa bir bilgi vereyim. Yatırım aldığınız anda marka değerinizi belirlerken şu soruyu sorun. Eğer bu yatırımı, sahip olduğunuz marka ismiyle değil de farklı bir marka ismiyle devam ederek alsaydınız 1 sene sonra hangi aşamaya gelirdiniz? (Misal cironuz aynı mı olurdu? Ne kadar aynı olursa markanız o kadar az değerlidir.) Özellikle varlık transferi yapacaksanız bu konu önem arz edecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

537 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt