Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet sitesinin içeriğinden beklentiniz nedir?

Son kullanıcı ya da son tüketici olarak o içeriği kullanmayı ve tüketmeyi bekleriz. Ama içeriği üretmesi gereken taraf için durum bu kadar basit değil.

Basit bir örnek olarak inploidde aradığınız soruya yanıt bulmak istersiniz ama bir soruya yanıt yazmak herkes için kolay değildir.

İnternette var olmak isteyen ama varlığını içerik ile sunmakta zorlanan çok ciddi bir kitle var. Burada da ciddi bir pazar var.
  • Paylaş
Beklentiler içinde bulunduğunuz sektöre göre değişkendir. Lakin hangi sektörde olursanız olun kaliteli içerik üretmek gerçekten çok önem taşır.
Çoğu kez karşılaşıyoruz bazı sitelerde ya da ilanlarda düşük çözünürlüklü, kalitesiz fotoğraflar, yetersiz açıklamalar, güven uyandırmayan tasarım ya da yazılım eklenebilecek daha yığınla madde var tabii ama işin özü müşterinizi ya da ziyaretçinizi memnun edemiyorsanız beklentileri karşılayamıyorsunuz demektir, bunu anlamak için pek bir şeye gerek yok sadece istatistiklerinizi iyi inceleyin mesela gelen biri sizin sitenizde neler yapmış, ortalama geçirilen vakit, ziyaret sayısı, etkileşim ya da işlem sayısı ve bunun gibi yine eklenebilecek olan onlarca madde var. Eğer bir internet girişimi gerçekleştirmek ve başarılı olmak istiyorsanız verilerinizi iyi analiz etmeli bunlara yönelik farklı stratejiler geliştirmelisiniz.

Bir girişimci olarak aklınızın bir köşesinde bulunması gereken temel sorulardan birisi şu olmalıdır "acaba ne yapsaydık bende kullanmak ya da satın almak isterdim?"


İnternette içerik herkesin de bildiği gibi derya deniz fakat kaliteli içeriğe ulaşmak isteyen milyonlarca insan var çoğu kez internetteki kalitesiz içeriklerden dolayı küçük düşen insanlarda olabiliyor. Kaliteli içerik yaratıyorsanız bir değil on adım öndesiniz demektir. Çünkü kaliteli içerik o iş hakkında gerçekten tecrübeniz, bilginiz varsa yaratılabilir yoksa zaten oradan buradan alıp birleştirmeye çalışacaksınız bu yöntem ise size faydadan çok zarar getirecektir, sevgiler :)
  • Paylaş
Siteden siteye çok değişen bir durum olur. Bir edebiyat sitesi ise siteniz tabii ki orada sevdiğimiz edebiyat türünü bulmak isteriz. Bir ürün satış sitesiyse aradığımız ürünü çok çabuk bulup onu muadil ürünlerle karşılaştırıp çoğunlukla da anında sipariş verip mümkünse gün içinde ürünümüze ulaşmak isteriz. Bir forum sitesiyse ilgilendiğimiz konuları, sorularımızın cevaplarını bize çabucak bulacak kapsamlı arama motorlarının olmasını isteriz. Bir sözlük sitesiyse sözcüklerin anlamları, eş anlamlıları ve daha bir çok fonetik, gramer bilgiyi bulmak isteriz. Bu örnekler her site türü için çeşitlendirilebilir. Temel prensip sitenin vaat ettiğini çok hızlı ve ergonomik bir şekilde bize sunmasıdır. Bu konuda çok iyi yapılmış birkaç site incelenmelidir. Gittigidiyor, sahibinden, ekşi sözlük, sesli sözlük, sanal dükkanlar olan vatan bilgisayar sitesi, koçtaş sitesi, yemek sepeti, tatil sepeti gibi aranana kişiyi anında ulaştıran siteleri başarılı buluyorum.
  • Paylaş
Basitveyalin.net
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

803 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt