Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir internet, sosyal medya fikrinin Türkiye'den çıkıp da dünyanın tamamında tutma ihtimali nedir? Ya da sadece Amerika'dan çıkanlar mı tutar?

Bu ülkede zor... Teknokentlerde bakıyorsun vergi avantajına ihtiyacı olmayan ensesi kalın firmalar yerleşmiş. Şirket kuruyorsun daha bismillah ananı ağlatıyor devlet. Ekip kuracaksın 3000 tl maaş versen masrafı ile 5-6 bine çıkıyor. Nasıl bir yapıp bunu geliştirip adam edeceksin. Yatırımcı desen 3-5 ay sonra para kazanmaya çalışıyor.

Şu an karamsar taraftayım. Yorgunum

Rumuz: Yorgun Girşimci
 • Paylaş
3

Hakan Köse, Tespitlerinize katılıyorum.. Ancak yine de denemek lazım bence.. Neticede bu böyle ve belki de uzun yıllar değişmeyecek, demek ki birilerinin bunu değiştirecek adımlar atması, yani öncü olması lazım.. Bu noktada inancım var benim aslında, ama ben de kolay olmadığını düşünüyorum..

Uygun Bodur, Evet deniyoruz ama bazen Don Kişot'luk mu yapıyorum diyorum :)

Hakan Köse, Yok, bence "doğru zaman, doğru yer, doğru karar" meselesinde kritik kopmalar oluyor genellikle..

Neden olmasın? Proje +profosyonel yatırım + profosyonel bir ekip ile her şey olur. Ülkemiz de yapılan yatırımlar;
 • Bir proje, bir yerlere getirmeden yatırım yapılmıyor.
 • Yapılan yatırımlar markalaşmış sitelerden kopya projeler.
 • Profosyonel anlamda yatırım görmüyor.
 • Belli mevkilere gelinmesi bekleniyor ki böyle bir duruma gelen kişi sizlere ne ihtiyacı olsun, maksat başlangıç yatırımı süresinde destek olup çarkın döndürülmesidir.
 • Dünya markası yaratmak için markalaşmış şirket,holdinglerin de, ticaretin kanunu olan riski girişimcilerin gözlerindeki ateşi görüp yapmaları gerekmektedir.Asıl bu kavram çözüldüğü taktirde ülkem dünya sıralamasında ilk 3'e girebilecek düzeye gelir.
 • Paylaş
Teorik olarak 'elbette mümkündür' denebilir. Örnek olarak da VKontakte'nin yaygınlığı nedeniyle Facebook'un Rusya'da diğer ülkelerde olduğu kadar popüler olmamasını gösterebiliriz.

Ama biz hem yurt dışı kaynaklı platformları erken keşfedip kullanmakla, hem de maalesef yerli olanlara şans vermemekle ünlü bir toplumuz. Bildiğim kadarıyla Ekşi Sözlük dışında da dünyaya bir format hediye etmişliğimiz yok. En az beş girişimcinin 'Ekşi Sözlük'ün İngilizce'sini yapıp, ondan bin kat büyük bir proje haline getireceğim' hevesiyle kolları sıvayıp, sonra havlu attığını biliyorum.

Bu biraz, bir sosyal medyanın kültürünün onun ilk kullanıcıları tarafından belirlenmesi kaynaklı diye düşünüyorum. Google'da çalışan bir Türk mühendsin geliştirdiği Orkut adlı sosyal ağın kullanıcıları Amerikalı'lardan çok Brezilyalı'lar oldu. Bunun bir matematiği yok, bir sebeple o platformu kendilerine uygun bulup benimsediler. 'Amerikalılar için bir sosyal medya aracı yaptım, çok beğenecekler' planı, o toplumda yaşamamış, onların gündemini, zevklerini ve kültürünü bilmeyen biri tarafından yapılınca hiç gerçekçi olmuyor.

Kaldı ki Google gibi inanılmaz bir kullanıcı tabanı, erişimi ve ekonomik gücü olan bir şirketin bile Google Plus'ta nasıl başarısız olduğunu gördük. İnsanlar tanıdıkları orada olduğu için Facebook'ta, ilgi duydukları konu ve kişilerden haber alabildikleri için Twitter'dalar. Bu anlamda bir kritik kullanıcı eşiğini yakalamadan (ki bu global ölçekte milyonlar olmak zorunda) dünya çapında yaygınlaşmak zor.

Geçenlerde Twitter'ın Türkiye'ye yönelik verdiği bir iş ilanında sorumluluklar arasında 'ünlü kişilerin ürünümüzü kullanmasını artırma' maddesini görünce şaşırdım. 'Daha kim kullanmalı acaba?' diye düşündüm ama Twitter bile Türkiye için bile işi hala bu kadar ciddiye alıyor, düşünün... .
 • Paylaş
Bir işin tutması için iyi bir fikir olması lazım evet ama iş sosyal medyaysa, insanları etkileşime sokarak ilerleyecekseniz, bu iş ortak dilde olmalı. Amerikalıların en büyük avantajlarından biri ana dillerinin ortak dil olması.

Mesela inploid amerikadan çıkmış olsaydı, Mısır'dan, Türkiye'den, Hindistan'dan ingilizce bilen herkes kolayca dahil olabilirdi, kullanıcı kitlesi de eklenerek büyürdü. Ama şu anki durumda inploid dünyaya açılmak istese, siteyi ingilizce olarak kullanacak olan kitle sıfırdan yaratılmak zorunda ve yaratılsa bile sonuç olarak iki ayrı kitle olacak, paylaşım ve katılım oranı düşecek.

Ayrıca nüfus ve internet kullanıcı oranını düşünürsek, bir projenin ayakta kalması için gerekli kullanıcı sayısını en kolay ve hızlı şekilde yakalayabileceği yerlerin başında gelir Amerika.
 • Paylaş
Orjinal ve özgün bir tasarıma sahipse, şuana kadar olan sosyal medyaların kopyası olmak yerine bu çizgiyi aşıp farklılaştırılmışsa, kendi orjinalliğini taşıyorsa, şöyle güzel bir reklamla da çok hızlı yaygınlaşabilir.

Zaten üniversite öğrencilerimizin artık bi'yer den başlaması lazım.
 • Paylaş
X Files kaynaklara göre 2015'de ancak Türkiye Bilişim sektörüne teşvik programlarını yaygınlaştıracak. Şuan için TUBITAK üzerine yıktığı bu misyonu, Teknoloji Bakanlığı üstlenerek, özel sektör ve Teknokent destekleri ile bireysel proje geliştiricilere kadar indirecek.

Türkiye'deki IT topluluğunda gayet orjinal fikirler var fakat iş adamları ile siz bir masaya oturun ondan sonra anlarsınız neden Türkiye'den çıkmadığını. %70'den ağızlarını açıyorlar.
 • Paylaş
Sadece Amerika'dan çıkanlar tutar diye bir kaide yok. Mark Zuckerberg farkında olmadan büyük bir şey keşfetmiştir bence; insanların ortak egoları. Günümüzde büyük, küçük, lise öğrencisi, üniversite öğrencisi, yaşlısı, genci her kim olursa olsun çevresinden ilgi görmeyi ön planda olmayı beğenilmeyi popüler olmayı ve dinlenilmeyi ister kanımca (tabi benim gibi inploid dışında hiç bir sosyal hesabı olmayanlar hariç). Türkiye'den bir sosyal medya atılımının tutmasını istiyorsanız bir kaç farklı ortak ego ve biraz da mizah eklemelisiniz kanımca. Örnek vermek gerekirse inploid'de yazan arkadaşları ele alalım, herhangi bir soruya güzel bir cevap verdiğinde kendini zeki hissedecektir. Her insan kendini zeki hissetmek ister çünkü kim olursa olsun ya da ne bileyim her insan para ister. İnsanlara sanal alemde bunları verip tatmin edebilirseniz yada onları daha iyi hissettirecek bir şey yapabilirseniz; değil Türkiye, Uganda olsa bile bir salgın hastalık gibi yayılacaktır.
 • Paylaş
iyi fikir heryerde fikirdir.... örn. inploid :)
 • Paylaş
'Proje tuttu kardeşim daya birine' felsefesinden ne zaman vazgeçersek, belki...
 • Paylaş
bence tutma ihtimali var, olay tamamen kulaktan kulağa tanıtım ve pr'dan kaynaklanıyor
 • Paylaş
Fikir ALTIN gibidir. O'nu işlemek lazım.
 • Paylaş
Bizim ülkenin şartları, altyapısı gereği global bir proje çıkması şuanda zor. Gerek hukuki meseleler olsun, gerek internet altyapısı ve kapasiteleri olsun bunların hepsi global bir ürünü Türkiye'den işletmeye müsait değil. Zaten dünya çapında bir şeyden bahsediyorsan Türkiye'de yada başka bir yerde olması çok önemli değil. 300bin sitenin yasaklı olduğundan hiç bahsetmiyorum bile.
Bu tür sorular sanırım yine bizideki komplekslerden kaynaklanıyor "Kompleks soruyu soran için değil toplumun geneline şey edilmiştir yanlış anlaşımlasın ;)"

Ülkemizde filizlenip başka ülkelerde büyüyen projelerimize Örnek vermek gerekirse: grou.ps hikayesini incelerseniz bir fikir verebilir.
 • Paylaş
Microsoft'un sahibi Bill Gates üniversite mezunu değil ama ilk başta ben Microsoft şirketini kuracağım ve bu şirket dünyanın en büyük yazılım şirketi olacak demiştir mutlaka sizce çevresinin tepkisi ne olmuştur.
iyi fikrin nerede çıkması önemli değil, önemli olan fikir ve paradır.
bu ikisi olduğunda gerisi sadece formalite.
 • Paylaş
3

Semih Sefer Keskin, Dediklerine katılıyorum ama bir şey daha var LİYAKAT SAHİBİ EKİP Global iş= fikir+liyalatlı ekip+ para dır.

Hakan Damar, Bill Gates öyle bir şey dememiş Microsoft'u kurarken :) bilginize.

Erdal Gökhan, "Bilgisayarı icat ederken bu kadar gelişeceğini ben bile tahmin etmemiştim" dediği de diğer sözde dedikleri gibi söylenti ve hurafedir.

Eğer bir yerlerde değer yaratabiliyorsan ve bu global bir şey ise neden tutmasın? Sosyal medya adına yapılacak şeyler herkes tarafından düşünülüyor dediğim gibi önemli olan değer yaratmak. Inploid'i bugün e-tohum startup turkey'in canlı yayınını izlerken Sina Afra'dan duydum, fikir, uygulama, kullanılabilirlik hepsi tam yerinde ve gerçekten değer yaratabilecek bir fikir. Facebook, twitter'da bir network oluşturuyoruz ama ne kadar faydalanabiliyoruz? Burada bunu yapabiliyoruz.

Dediğim gibi gereken tek şey değer yaratabilmek, Amerika'dan çıkmış, Türkiye'den farketmez diye düşünüyorum. :)
 • Paylaş
Mevcut hükumetin internet ve sosyal medyaya bakış açısıyla Türkiye'den böyle bir sitenin çıkması imkansız...
 • Paylaş
Doğru pazarlama stratejisi izlendiğinde ve gerçekten kişilerin belirli problemlerine çözüm üretiyorsa yani değer yaratıyorsa lokasyon gözetmeden patlar!
Amerikadaki yeni girişimlerin uyguladığı ortak strateji growth hackingdir. Bu konuda güzel bir site growthhackingturkey.com/
 • Paylaş
Udemy.com gibi başarılı olan Türk girişimleri de var.
 • Paylaş
1

Ali Emre Çakmakoğlu, Udemy kurucusu Eren Bali'nin Ethoum konuşmasını dinlerseniz, bir projenin Türkiye'den globalleşmesinin çok zor olduğunu anlayabilirsiniz. Zaten Udemy, Türkiye'de ilk olarak farklı bir isim adı altında 1 sene geliştirildikten sonra yanlış mentorluk ve yetersiz destek nedeni ile son buldu. Daha sonra bu işin gerçekten (yazılım temelli hizmet; saas) yerinde Silikon Vadisi'nden çıkaması gerektiğini anlamış ve 3 ay gibi kısa bir sürede başarılı bir global projenin adımlarını atmışlardır. Haliyle Udemy'yi Türkiye'den çıkan başarılı bir proje olarak görmek yanlış olacaktır.

Yazımda bahsi geçen videoyu izlemek isterseniz:

Kendi fikrimce Türkiye den çıkıp da dünyanın tamamına yayılma ihtimali yoktur diyemeyiz fakat bu gerçekten zordur. Teknik açıdan değil. Bunu dünyaya kabul ettirebilmek zordur. Çünkü bu tip fikirler, oluşumlar genelde Amerika dan çıktığı için kimseye orijinal gelmez. Avrupa bile burada ikinci sırada diyebilirim. Şunu net söylemek istiyorum Facebook Türkiyeden çıksaydı bu kadar hızlı popüler -olamazdı diye düşünüyorum.Ama denemek mi derseniz mutlaka deneyin.
 • Paylaş
Bu ihtimal yüzde ellidir. Yani belki olur belki olmaz...
Benim web'cim bile facebook'u kurana bilgi olarak da ahlak olarak da 10 basar. İlk başlama şansı onların bu yüzden oralarda. Önde yürüyen oraları o yüzden. Google kurarken bu hali biliyor muydu, hayal ediyor muydu.

Siz Steve Jobs olsanız, anne babanız evlatlıktan reddederdi. Bozuk bir saat bile günde iki kere doğru zaman gösterir. Boşlukta denk geliyor adamlara. Bizde boşluk yok. Rahmetlinin zeki olduğuna dair en küçük bir delil yok, hırtın teki ama şaheser olabilmekte. Neyse ben lüzumsuz hassaslık gösteriyorum.

Özet cevabım: tüketim toplumu olup daha da yalnızlaşıp fevrileşince, ki zaman yakınlaşmakta, bizden de Facebook gibi boşluktakiler kulübü kurulup, popüler olacaktır.
 • Paylaş
Tam anlamıyla olmasa bile bunun bir örneği var.Fizy.com tamamen Türk yapımı ve bütün dünyada biliniyor ve kullanılıyor. Gerçi son dönemde Turkcell satın aldı, dolayısıyla yurt dışındaki durumu değişmiş olabilir ama önceden böyleydi. Ayrıca Facebook, Twitter vs yokken Orkut vardı. Onun da bir Türk tarafından yapıldığı söylentisi vardı yıllarca. Dolayısıyla Evet böyle bir ihtimal var neden olmasın...
 • Paylaş
2

İsmail Sercan, hızır hocam ne almanyadan ne isviçreden girebiliyorsun fizye :) Türkiye dışında ben hiç açamadım. Burada kullanılmamaktır diyor :)

Hızır Can, Haklısınız bu problem Fizy'i Turkcell satın aldıktan sonra oldu. Ya planlanan bir şeyler var ya da yurtdışı erişim istenmiyor

Bir fikrin, çalışır ve popülerlik kazanmış halinin tutması ülke kriterine bağlı değil bence. Ancak fikir aşamasından, projenin ayağa kaldırılması ve kendi ayakları üstünde yürümesine giden süreçte ülkeden ülkeye fark oluşuyor.

Ülkemizde yatırımcı kelimesi "en kısa sürede banka faizinden daha fazla kazanmak" şartıyla finansör olmayı hedefliyor. Doğal olarak da hazırda çalışan ve popülerleşen bir iş modeline yatırım yapmayı hedefliyorlar. Bu duruma gelmiş bir projenin de yatırımcıya ihtiyacı kalmıyor, sadece "projeyi sat, paranı kazan, yeni projeye yol al" düşüncesindekiler için işe yarıyor.

Dahası ülkedeki "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" o kadar zayıf ki, fikrinizin tanıtımını herhangi bir yere sunmaya bile korkmanız gerekiyor. Sunulan projenin bir benzerini yapıp fikir sahibini göz ardı edebilmek çocuk oyuncağı. Ha derseniz ki ben adli makamlarda hakkımı ararım, o zaman da Allah sabır versin derim. Hakim, bilirkişi ve karşınıza çıkacak tüm mercilerdeki kişiler "teknolojiye vakıf" olsalar bile, yine de yıllar sürecek bir çatışmadan eliniz boş çıkmayı bir kenara bırakın, avukat, mahkeme masrafları cebinizden çıkmış halde dönebiliyorsunuz.
 • Paylaş
Amerika işler biraz daha farklı oradaki işler Türkiyedeki gibi yürümüyor. Mesela silikon vadisinde tanıştığın arkadaşlarınla bir işe girişirken onlara projede yüzdelik vermekten korkmuyorsun ama Türkiye de girişimcilik dedin mi bencillik başlıyor. Bir pizayı dilimleyip paylaşınca tadı çıkıyor ama tek başına yeyince de midede ağrı yapıyor bu yüzden girişimcilikten önce paylaşımcı bir yapıya sahip olmamız lazım.Mesela ben yıllardır yazılımla uğraşıyorum ve adam akıllı benimle girişim yapacak birini bulamadım bir ara birini buldum ama arkadaşa bir tasarım yaptırmak için 2 ay bekledim en sonunda baktım olmayacak projeyi sinirle sildim.. Ekmeğinin peşinden koşmaktan da bazen bir işe odaklanma sorunu yaşıyorsun. .
 • Paylaş
Vestel yıllar yıllar önce laptop kasası yapmıştı tamamen yerli ve bu kasa türünün en kullanışlı ve ucuz yerli malıydı. Piyasa sürülmeye karar verildiği ana küresel baronlar manisaya gelip zorlu holding e sizi bitiririz tehdidiyle bulundular ve sonuç artık öyle kasa üretimi yapılmamaktadır.
Yani dünyaya mal satmak isterseniz önce küresel baronlar la karşılaşırsınız.
 • Paylaş
yahoo google facebook bu gibi sitelere dikkat ediyorumde yazımı q klavyeye göre hem kolay hemde 2 o harfli bununda etkisi var
 • Paylaş
2

Sevgiseli, evet, neden 2 "o" harfi bu kadar popüler kılııyor. belkide ilk 2 "o"lu popüler sitenin bilinçaltımızdan kaymağını yiyorlar :)

Mehmet Ağaç, Amerika işte :)

Bana kalırsa yeterince orijinal fikirleri yok onun için Türkiye'ye bile yayılması zor dediği gibi buruckko'nun kulaktan kulağa yayılma önemli.
 • Paylaş
0. Orjinal fikirin eder değeri de sıfırdır.  
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4269 Görüntülenme41 Takipçi26 Yanıt

Konu Başlıkları