Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir işletme mezunu iyi bir iş nasıl bulabilir?

Bence tamamıyla mezun kişinin işten ne beklediğiyle alakalı. Önünde 3 seçenek var gibi görünüyor. Bunlardan birincisi bir devlet kurumunda memurlukta bir yerlerden başlayıp kendi alanında uzmanlaşmak, ikincisi diğer işletme mezunlarından farklı özellikleriyle ön plana çıkıp kalifiye olarak özel sektörden başlamak(daha doğrusu kendini seçtirebilmek), son olarak da girişimci bir ruha sahipse fırsat kollayarak, fırsat yaratarak ve imkanları değerlendirerek kendi işini kurmaktır.Bunun için iyi bir fikir, doygun bir sermaye ve biraz sabır gerekiyor sanırım. Ben üçüncü seçeneği yeğlerim açıkçası :)
  • Paylaş
İşletme bölümü mezunlarının iş bulabileceği sektör sayısını muhtemelen tek tek sayamayız. Mimarlık okuyan bir kişi gibi spesifik bir alana kısıtlı kalmayacakları kesin. Bu nedenle ilk yapmaları gereken hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları sektörleri belirleyip hangi alana yönelebileceklerini kestirmektir. Sonrasında ise kendilerini o alanda uzman yapacak bazı çalışmalar yapmaları, kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Kazandığınız küçük bir yeteneğin, öğrendiğiniz küçük bir bilginin hayatınızda nerelerde karşınıza çıkabileceğini bilemezsiniz :)

Sizin için önemsiz bir dipnot herhangi bir mülakatta sizi bir kademe yukarı taşıyabilir. Bu nedenle benim tavsiyem araştıran, kendini geliştiren bir birey olmanızdır. Sonrasında iyi iş gelip sizi bulacaktır :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

632 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları