Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir işletme veya şirkete sahip olmaksızın geliştirmek istediğiniz veya geliştirdiğiniz bir ürününüze vermek isteyeceğiniz ismi "marka patenti" adı altında tescilleyebilir misiniz?

Bu sorunun sorulma nedeni bir girişimcinin şirket kurma maliyetini belli bir süreliğine erteleyerek; şirket kurmak yerine potansiyel müşteri ve yatırımcılarına ismini tescillediği bir marka ile karşılarına çıkmayı düşünme isteğidir.Düzenle
Gerçek veya Tüzel kişiler, Türk Patent Enstitüsü nezdinde istedikleri kadar marka tescil hakkına sahip olabilirler. Türk Patent Enstitüsü başvuru yapılan markayı tescil ederken gerçek veya tüzel kişinin faaliyete olup olmadığına bakmakmaktadır. Türk Patent Enstitüsü için başvuru yapılan markanın, marka olabilme kriterlerini taşıması ve daha önce başvuru yapılmış hiç bir markaya benzememesi yeterli olmaktadır.
Yani gerçek kişi olarak faal bir işletmeniz olmasada istediğiniz kadar marka tescili adınıza tescil ettirebilirsiniz. T. C Kimlik Numaranız yeterli olacaktır.
Saygılar,
Fatih UZUN
Marka ve Patent Danışmanı
ayrintipatent.com
  • Paylaş
2

Eski Inploider, Teşekkürler. Ben bir yazılımcıyım ve bir girişim fikrim var. Bunu hayata geçirdiğim zaman hem müşterilerimin hem de projeye yatırım yapmak isteyecek yatırımcıların karşısına bir isim ile çıkmalıyım. Bunun için marka tescili düşündüm. Şirket kuracak olursam ilk kurulum ve aylık sabit giderlerim daha fazla olacağı için öncelikle şirket kurmayı düşünmüyorum ve marka patenti ile ilerlemek istiyorum. Sizin yanıtınızdan anladığım şirketime vermek istediğim ismi de patentleyebilirim öyle anlıyorum. Diyelim ki "XYZ YAZILIM" diye bir marka oluşturmak istedim. Patent olarak başvuracağım şey isim midir logo mudur ? Hepsi bir bütün müdür ayrı ayrı mıdır ? Marka bu durumda nelerden oluşur ? İsim ve logo hepsini bütün mü düşünmeliyiz ?

Fatih Uzun, Xyz ibaresi markadır, marka tescil başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Başvuru yapılacağı zaman XYZ ibaresi üzerine var ise logonuzunda koyulması, logonunda korunacağı anlamına gelmektedir.

Marka tescil başvuruları yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar;
Tescil almak istenen sınıflar,
Tescil almak istenen marka,
Tescil almak istenen logo,
Bu üç hususun dikkatli bir şekilde başvurusunun yapılması gerekmektedir. Çünkü Türk Patent Enstitüsüne başvuru gerçekleştiği andan itibaren koruma başlar ve birdaha değiştirilemez.

Yani XYZ ibaresinin sınıflarını belirledik yazı şeklini belirledik ve başvuru yaptık, koruma başladı. 2 gün sonra bize logo hazırladım bunuda markanın üstüne koyalım koruma sağlayalım dediğinizde, yapamıyoruz. Yeni bir başvuru ile, logoyu ayrıca başvuru yaparak tescil alabiliyoruz.

Saygılar,
FAtih UZUN
Marka ve Patent Danışmanı
ayrintipatent.com

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

378 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt