Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir keresinde çocuklar 5 yaşına kadar hipnoz durumunda oluyorlar gibi bir şey duymuştum, yani tüm söylenenleri alıyorlar. Acaba davranışlarımızın temelini bu oluşturuyor olabilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

Olabileceğine inanıyorum ama bir yaştan sonra o temeller yıkılıp yenileri kurulabilir. Ayrıca sevdiğim bir söz vardır..

Der ki OSHO;
"Delirmekten korkmayın, zaten delirmiş durumdasınız. Bu dünya büyük bir tımarhanedir. Her çocuk akıllı doğar ancak uzun süre akıllı kalamaz. Diğer deliler tarafından büyütülür. "
  • Paylaş
Ne kadar farklı şeyler sunarsanız o derece algılarını, yeteneklerini geliştirirsiniz. Karakter konusunda da ne kadar kararlı bir örnek olursanız o derece uygular. Rica ederim. :)

Hipnoz değil aksine alıcıları çok açık. Beyinleri bir sünger gibi. Ne kadar farklı ve değişik şeyler verirsen ver emiyorlar.
  • Paylaş
Maalesef duyduğum en saçma şey olduğunu söylemek durumundayım. Hipnoz bir bilinç durumudur. Tıpkı uyku gibi farklı bir haldir. Bir insan nasıl sürekli uykuda veya sürekli uyanık bilinçte olamazsa sürekli hipnoz da da olamaz.

Sanırım söylenmek istenenden kasıt bu yaşa kadar çocuğun etrafında kişilerin söylediklerinden etkilendiği. Bunun doğruluk payı vardır elbette. Ancak çocukların söylenenlerden çok yapılanlardan etkilendikleri ve özellikle anne ve babalarını "taklit ederek" öğrendiklerini de unutmamak gerek. Ayrıca bu durum 5 yaşında bitmez sonrasında da ergenliğe kadar devam eder.
  • Paylaş
Çocuğun kişiliği 0-6 yaş arasında oluşur.
  • Paylaş
1

Tarık Gandur, Çocuğun kişilik gelişiminin temelleri doğal olarak hayatının ilk yıllarında atılsa da 0-6 yaş arasında oluşur demek sanki 6 yaşında kişilik gelişimi bitmiş gibi bir izlenim veriyor ki bu yanlıştır.
Kişilik gelişimi doğumdan ölüme kadar devam eden dinamik bir süreçtir. elbette yetişkinlikte kişilik daha erken yaşlarda olduğu gibi dramatik değişimlere uğramaz. Ancak 6 yaşında kişilik değişimi durmaz. Ergenlik kişilik gelişimi için çok önemli çok ta hareketli bir dönemdir. Kişilik gelişiminin "temel hatları ile" tamamlandığını söyleyebileceğimiz bir zaman olacaksa bu en azından ergenlikten sonra olacaktır. Ergenlik döneminde kişinin akranları ile etkileşimi kimlik gelişimi için çok önemlidir.

Peki bir açıklanman var mı bununla ilgili nedense hiç araştırmayıp mantıgıma yatmıstı.Merak ettigim bu durumun böyle olmasının sebebi,neden hipnoz durumunda gibiler ?
  • Paylaş
İnsanın temelinin degişebileceginden cok gelişebilcegini düşünüyorum,yeni bir şekil alıyor.Belki yaşadıklarından ama öz de hep değişmeyen davranışlar oldugunu düşünüyorum..
  • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Haklı olabilirsin. An'da yaşayan bir insan için geçmiş temeller pek gerçekci gelmiyor bana. Ben ömrü geçmiş ve gelecek çizgisinde, yaş gibi tipik kodlandırmalar ile yaşamıyorum. Bu benim açımdan iyi bir şey olsa da senin tarafından sorun gibi gözükebilir.

Uzaklara gitmeye gerek yok.. ''Ağaç yaşken eğilir '' atasözü girsin burda devreye.. :)
  • Paylaş