Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kısa film çekmek için yeterli bütçe ne kadar olmalıdır?

Cebimde tek kuruş para olmadan kısa film çektiğimi bilirim. Tabii bu biraz da size bağlı. Mesela benim kamerası olan bir arkadaşım, tripod getirtebilecek bir öğretmenim, oyuncu olabilecek bir arkadaşım vardı. Senaryo zaten bütçe gerektirmeyen bir durum. Sahne için de etrafınıza bakmanız yeterli. Bu benim için geçerli mesela. Ama bir genelleme yapacak olursak;

1- Kamera (telefonların kameraları da kaliteli artık, 5800 ve üzeri kalitedeki her telefon kamerası işinizi görür. arkadaşlarınızdan temin etmeye çalışın tabii öncelikle)
2- Tripod (bulamazsanız kutu gibi bir şey bulup altına bez koyabilirsiniz)
3- Pc (olmayan yoktur, premier kullanmanıza gerek yok, avs kullanın)
ve kısa filmimiz hazır :)

Gördüğünüz gibi elimizi cebimize sokmadan her şeyi yapabiliriz. Zaten soksaydık "parası olmayan sanat yapamaz" gibi bir şey çıkardı ortaya. Ki bu sanat tarihinde üzerine düşünülmeye bile tenezzül edilmeyecek bir şey olarak kaldı. Tabii ki milyon dolarlık filmler de var, çok da kaliteliler. Önemli olan daha az bütçeyle daha çok şey yapabilmek.
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı çekmek istediğiniz filmdeki sahnelere göre değişir. Cep telefonunuzun kamerasıyla da bir kısa film çekebilirsiniz, uzun metraj film maliyetine de kısa film çekebilirsiniz.
Ortalama bir çalışmada kamera kiralayacak, ışık, ses, montaj için harcama yapacaksanız 1000-1500 TL civarında bir bütçeye ihtiyacınız olur.
  • Paylaş
Sayın @Ferşat güzel bir cevap vermiş. Ben de şöyle eklemek isterim. Bütçe diye ertelemek insanı köreltir. Eğer yapmayı istediğiniz bir şey varsa onun zamanıdır. Ertelerseniz içinizde ve zamanla çirkinleşir. Yiter ve her yiten gibi size zarar verir. Bence elinizde olanlarla planlamaya başlayın. Bu yolda ihtiyacınız kadar, size yardımcı olacak kişileri yanınıza alın ve başlayın. Elbette tamamen sıfır masraf değil ama ilk işiniz ise, belki de daha büyük bütçelere ışık tutacak bir ürününüz olur elinizde.
  • Paylaş
Ferşat (@fersault) Ben size katılmıyorum bu konuda. Sizin yaptığınız şey sanattır. Tamam bunu en az maliyet ile yapmak mantıklı ama kalite açısından iyi ekipmanlar gereklidir. Nereden bulunduğu önemli değil buna katılıyorum. Arkadaştan kamera, oyuncu, senaryo tamam ama eğer işinize değer veriyorsanız bunu ekipmanlarınızla da yansıtabilirsiniz. Bir dilekçe ile devletten yardım alabiliyorsunuz zaten. (Gerekli görülürse...) Bence kalite işinize olan saygınızı gösterir...
  • Paylaş
2

Ferşat, "kalite açısından iyi ekipmanlar gereklidir" derken? 2 megapixel kamerayla çekin demedim zaten. Bahsettiğiniz şey filmin kalitesiyse büyük bir gaf yaptınız. Ama görüntü kalitesiyse, iyi ekipman gerektiğini herkes bilir zaten. "kalite işinize olan saygınızı gösterir"se hiç parası olmayan, adam gibi kamera temin edemeyen biri işine saygı gösterememiş oluyor yani. Size bu konuda kesinlikle katılmıyorum ve savunduğum konu üzerine sinema tarihinde çokça örnek mevcut.

Emre Can Karaçay, Gerçekten istiyorsanız bir yolunu bulursunuz. Bulamayan tabiri yersizdi bence. En azından sponsorlukla bile halledilebilir işler bunlar. Kalite önemli. Bunu megapixel olarak düşünmek doğru değil ekipman dediklerimiz sadece kamera değil.

Konusuna da bağlı biraz
  • Paylaş