Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kişiyi gerçekten tanımak için, onun hangi durumlardaki davranışlarını görmemiz gerekir?

Bir insanı gerçekten tanımak ne yazık ki -çoğu zaman- çok mümkün değil. Zira, insanın olaylara yaklaşımını, insanlara davranışını görmek, ancak bunları birlikte tecrübe ederek mümkün. Zira her seferinde şartlar değişecektir. Lakin, şansınız varsa şunları deneyin:
 1. Aynı evde yaşayın: Sadece evin düzeni değil, yaşama şekli, maddi konulardaki tavırlarını görme şansınız olur.
 2. Yolculuğa çıkın: Ta, anasının Brüksel'ine gitmenize gerek yok. Ufak bir hafta sonu kaçamağı da kâfi. Herhalükarda başınıza gelecek aksilikler karşısında nasıl davranıyor, gününü zehir mi ediyor, yoksa geçireceğiniz zamanın tadını çıkarmak için maksimum özen ile işleri kolaylaştırmaya mı çalışıyor, bir bakın.
 3. Birlikte çalışın: Mümkün değilse, iş hayatını gözlemlemeye, gün içinde neler yaşadığını öğrenmeye çalışın. Bir insanın çalışma tarzı, pek çok konudaki yaklaşımını görmenize yardımcı olur. Astları ve üstleri ile ilişkileri nasıl? Astlarına nasıl iş teslim ediyor? Herhangi biri hata yaptığında ve bu üst yönetime gittiğinde olayları akışına mı bırakıyor, yoksa işleri toparlayıp, ekibindeki kişileri de koruyor mu? İşte bunlar onun sadece işte değil, arkadaşları, ailesi ve hatta gönül ilişkilerinde bile nasıl davrandığını gayet net ortaya koyan tavırlar.
 4. Sosyal medya hesaplarını takip edin: Neler paylaşıyor, paylaşım şekilleri nasıl? Bildiğiniz ajanlık yapın işte (=
 5. Mümkünse şöyle güzel bir kavga edin: Şaka şaka, yapmayın. Boş yere tatlı canınızı sıkmayın. Ama illa kavga çıkaracaksanız basit bir şey olsun. Durduk yere ilişkinizi yerle bir etmeyin. Ha, bir de istemeyeceğiniz şeyleri duyma ihtimalinizi olduğunu unutmayın.
 6. Onunla dedikodu yapın: Dedikodu yapacağınız kişi mümkünse onun ayarında, belki de olmak isteyeceği bir pozisyonda ise çifte puan. Bakalım hakkında uyduracağınız şeylerden keyif mi alıyor?
Bunları zilyon adet uzatabilirim. Lakin artık bir ara verip şunu belirtmem gerekiyor: Biri ile ilgili karara varmadan önce bu konularda nasıl davrandığınızı kendinize sorun. Kendi tavırlarınızı da ölçüp tartın. Zira siz de bahsettiğim şeylerin bazılarından sınıfta kalıyor olabilirsiniz. Bu durumda, değerlendirmeleriniz adil olmayacaktır.

Tıpkı hayat gibi, insan da grinin türlü tonuna sahip. Kimse tamamen kötü ya da iyi değil. Bir insanda temel ve dikkat edilmesi gereken en önemli nokta -bence- adalet anlayışı. Bir insanın adalet anlayışı kendi şartlarına, karşısındaki insanın pozisyonuna, sosyo-ekonomik durumuna vs.'ye göre değişiyorsa, orada bir sorun var demektir. Buna dikkat edin. Son olarak:

 • Ona kendiniz ile ilgili bir sorumluluk verin: Sanırım aslında asıl merak edilen o kişinin size yaklaşımı. Verdiğiniz sorumluluğa karşı davranışı bu soruya en hızlı ve net yanıtı verecektir.

 • Paylaş
Aynı evde belli bi süre yaşayınca çok net anlaşılabiliyor...
bu mümkün değilse sıkıntılı dönemlerinde sana olan yaklaşımından, onun sıkıntılı dönemlerinde ise kendine ve etrafına olan tutumundan az çok fikrin olabiliyor. ama burada dikkat edilmesi gereken nokta; özellikle sıkıntılı zamanlar geçirmiş kişinin (hayatındaki gelişmeler, iş hayatındaki- aile hayatındaki sorunlar, muhattapla olan sorunlar, kızgınlık hali ... vs. ), fire verdikten ve bunu anladıktan sonra o dönemin bahanesine sığınıp kendini inkar etmesi : ) mesela ben o dönemde ne yaptığımı biliyor muydum ? beni gerçekten öyle mi tanıdın ? gibi... karşı atağa geçip seni şaşırtmasına izin vermemektir.
özetle bir insan gerçekten açık değilse, aklında şüphe bırakan tavırlar sergiliyorsa...
muhtemelen, acabaların, hissettiklerin ve korktukların doğrudur.
kısaca karşındaki kim olursa olsun sürekli temkin diyorum bir insan %100 tanınmıyor. hele ki değişken bir yapısı, oturmamış bir karakteri varsa...
 • Paylaş
Bir kişiyi gerçekten tanımak mümkün değildir , tanıdığınızı sanarsınız tam da o anda hiç karşılaşmadığınız daha önce görmediğiniz farklı bir yüzüyle karşılaşırsınız . İnsanlar değişken varlıklardır onların değişimine sebep olan bir çok faktör vardır , yaş , eğitim , deneyim , iş ortamı , arkadaşlar ve aile kişilik oluşturmada ve değişimlerinde önemli bir rol oynasalarda en önemli değişime ise birlikte olduğunuz insan tarafından maruz kalırsınız . Sürekli karşımızda ki kişinin davranışları içinde hoşnut olmadığımız yönlerden bahsedip onu değişime sürükleriz sonra da aradan bir kaç yıl geçtikten sonra sen hiç böyle değildin çok değiştin laflarını sıkça duymaya başlarız . Karşımızda ki kişileri değiştirme çabası farklında olmadığımız bir anda başarıya ulaştığında ise bunu istemediğimizi fark edip paniğe kapılırız . Olay şu ki bir ağacı seviyorsanız onu her haliyle sevmelisiniz yaprakları dökülmüş dallarıyla ve yamuk duran kollarıyla beraber .. Onun sevmediğiniz , gözünüze batan taraflarını kestiğiniz anda elinizde kalan tek şey koca bir kütük olur ..
 • Paylaş
Yalnız olduğu zamanlar.
 • Paylaş
Yeni tanıştığı başka insanların yanındaki davranışlarını görmek dışarıdan gözlemlemeye çok yardımcı oluyor.
 • Paylaş
Bir kişiyi gerçekten tanımanın en iyi yolu onunla tartışmaktır. Çünkü insanlar sizinle ilgili gerçek düşüncelerini sadece bir tartışma durumunda dile getirirler.
Onun dışında bir insanın zor durumlarda nasıl davrandığı da çok önemlidir. Çünkü her şey yolunda giderken insanlar hep uyumludur. Ama gerçekten kötü bir durum yaşadıklarında o kişinin gerçek karakterini görmek kolaylaşır.
 • Paylaş
Başkaları ile kurduğu iletişimleri göz önüne almak o kişinin genelde nasıl biri olduğunu anlamanızı sağlayabilir. Kötü durumlarda ve sinirlenme hallerindeki tutumu o insanı tanımamız için kolaylık sağlayabilir bence...
 • Paylaş
Alkollü ortamın da faydası olabiliyor bazen. Rahatlar ve içinde tuttuğu iyi kötü ne varsa çıkar açığa.
 • Paylaş
Ağlarken, parasız yada sinirli olduğunda
 • Paylaş
Alışverişte ve zor durumlarda... .
 • Paylaş
Parası olmadığı zamanlar, öfkeli olduğu zamanlar, alkollü olduğu zamanlar...
 • Paylaş
Bir kişişiyi tam tanımak mümkün değildir. Ama azda olsa tanimak istiyorsaniz onunla zaman geçirmeniz gerekir.
Çoğu durumda kendini ön plana atıp seni arka planda bırakırsa anlarsın ki o egosuna hizmet ediyor. Senin ona yaptığın iyilikleri hiç zikretmese ve birlikte katıldığınız ortamlarda senden daha çok orda bulunanlarla ilgilenip sır onları eğlendirmek için dolaylı yollada olsa seni elleştirmesi.
 • Paylaş
İşin bir de diğer yüzü var tabi ki. Tanımak istediğimiz kişi ile yeni tanıştığımıza göre, o da gerçekten bizi tanımaya çalışıyor demektir. Şimdiye kadar verilen tüm cevaplar, aynı koşullar altında kendimize de sorduğumuz sorulara dönüştüğünü unutmamak lazım. Rab bana hep bana olmaz yani... ...
 • Paylaş
Rasih Uğur Uyanık (@mimarankara) yine güzel laf etmiş. C: Sizin de doğal olarak yeni tanışmış olduğunuzdan yola çıkarak, nasıl görünüyorum stresinden kurtulup karşınızdakine de ilginizi odaklayabildiğiniz zamanlardaki davranışlarını görmeniz gerekmektedir, zaten aksi de olmayacaktır. Acaba karşınızdaki sizi hangi durumlarda, hangi sıklıkla gözlemliyor? ... Belki de karşınızdakinin sizi gözlemlediği durumlardaki davranışlarını görmelisiniz... .

Tabii ki stres durumlarında kişinin verdiği tepkiler önemlidir ama kişiyi o durumlarda ona yardım etmek yerine gözlemliyorsanız onu boşuna tanımaya uğraşıyor olabilirsiniz çünkü o sizi artık tanımıştır ve o durumlarda durup kendi egonuz için gözlemciliğe soyunan nankör biri olduğunuzu artık biliyordur.
 • Paylaş
1

Tgb ., Panik, öfkeli, zaman sıkıntısı yaşadığı anlardaki hareketlerini gözlemlemek kiliye dair daha net gözlemlere vesile olabilir.

Bir kişiyi yakından tanımak için ya onunla yemek yemek ya da beraber uzun bir yolculuk yapmak gerekirmiş.
 • Paylaş
Karşıdaki insanı en doğal haliyle gözlemleyebilmek o insanı daha iyi tanımanızı etkiler.
 • Paylaş
Aynı evde yaşamak ya da yaşanılan olayların çeşitliliği
 • Paylaş

Bir insanı gerçekten çok iyi tanıyamazsınız.Şöyle ki;her gün insan karakteri,zevkleri,hobileri değişiyor.Ayrıca bir insan kendini gizlemek isterse aynı evde yaşasanız bile tanıyamazsınız.Evlenip yıllar sonra ben bu insanı hiç tanıyamamışım diyenleri de duyuyoruz.

Bir insanı tanımak için birlikte yolculuk yapın,alıveriş yapın ve birlikte yemek yiyin diye de bir söz vardır.

 • Paylaş
Alkol usta.. Sevdiği konulardan muhabbeti açacaksın, dayayacaksın alkolü. Sarhoş olmadan önceki muhabbeti sürdüreceksin, sarhoşluğu bir süre sonra aşırı gülüşlerden veya aşırı hüzünden anlaşılır. Ufaktan gireceksin muhabbete. İstediğini soracaksın. Hoşuna giden şeyleri yapacaksın, aynı zamanda kızdığı şeyleri de yapacaksın. Nasıl olsa sarhoş, her ikisine de vereceği tepkilerden bir insanın dakikalar içerisinde 360 derece nasıl dönebileceğine şahit olursun.
 • Paylaş