Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kitap almak istiyorsunuz ve bu kitabı sadece kapağına bakarak alacaksınız. Kapakta nasıl bir şey ararsınız?

Bu seçim çok yanlış bir seçim olurdu ama illa ki kapağa bakılacaksa ; yazarın ismi önemli ve kitabın içinden çok etkileyici bir cümle olmalı.
 • Paylaş
Düz mat renk bir kapak ve üzerinde pek büyük olmayan hafif siyah ve parlak, kabarık bir font ile sadece kitabın ismi yazması yeterli. Geriye hiçbir izlenim bırakmamalı. Bu benim ilgimi çeker. Ya da tamamen kurgusal kaliteli bir görsel olması da olabilir.
 • Paylaş
Sadece kapağa bakıp kitap almam.
 • Paylaş
2

Melis D. Ö. Uslu, peki neden sadece kapağa bakmazsın? Eğer kapağa bakmıyorsan kitabı nete göre alırsın?

Nazende , kapak kitabın pazarlama kısmıdır.Ben kitabın konusuna,yazarına,diline vs göre alırım.

Kapağına bakıp kitap alınmaz ama, böyle de bir şey var tabi, yok sayılamaz.

Kitaba göz gezdirebilirsiniz, ilk başlangıcına, atlayarak aralara filan. Genelde birilerinin tavsiyesine uymak en güzelidir, kısaca ne hakkında olduğu ve izlenimleri alınabilir. Yazar takibi yapmak daha da iyi bir yöntem, yazdıklarım yazacaklarımın teminatıdır hesabı, daha önceki romanını beğenmişseniz, yeni çıkan romanı da çok beğenilmişse, kapaksız olsa ne yazar, alınmalıdır.

Kitaba göz atmanın diğer faydası da, ingilizceden çeviride bazen ilginç çok kötü çevirilerle de karşılaştığım oldu, ilginç bir şey kaçak mı çevriliyor nedir, Google çevirisi gibi. Bunları da yakalayabilirsiniz.

İlla kapağına bakacam diyorsanız, kuşe kağıdı olsun, resimli olsun, okumalık olsun :)
 • Paylaş
Kapak ancak yayınevi tercihimi değiştirmeme sebep olabilir. Parlak ve cıvıl cıvıl kapaklar yerine daha minimal ve mat bir kapağı tercih ederim.
 • Paylaş
Sadece kapağına bakıp alacaksam kendi fotoğrafımı görsem kesin alırım sanırım :) benim yazmadığım, kendi ismim olanı da alırdım :) kendim olduğu gibi ailemden 1isi de olsa alırım :))
 • Paylaş
Kapağa bakıp kitap alma taraftarı değilim.

Yalnız şöyle de bir gerçek var;
Fantastik ve bilim kurgu tarzı kitaplar okuma tercihlerimin başında gelir. Bu alandaki kitapları da maalesef Türk yazarlardan bulmak çok zor. Yok mu var; ama bugüne kadar okuduğum tek bir fantastik kitap var bir Türk yazara ait, onun da kapağı berbattı ve ismine bakan kitabın dini/tarihi bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirdi. Arkadaşım tavsiye etmiş olmasa ve bir kitapçıda görsem zerre ihtimal vermiyorum dönüp ikinci kez bakmazdım bile. Maalesef bu tarzdaki Türk yazarlara ait çoğu kitap sırf kapaktan bir iki falan değil beş sıfır geriden başlıyor. Geçen gün D& R'a İthaki indirimine bir göz atmak için gittiğimde Fantastik/Bilim Kurgu rafındaki Türk yazar sayısının inanılmaz derecede arttığını gördüm fakat sadece bir tanesi kapağıyla ve ismiyle dikkatimi çekebildi. Geri kalanlar adeta paint terk, hazırlık öğrencilerine photoshop vs. gereken programları öğrendikleri ilk hafta verilen ödev misali ucuz, isimleri yaratıcılıktan ve çekicilikten uzak bir yığın göründü gözüme. Cafcaflı bir isim ve kapak istemesem de dikkatimi çekiyor. Ha ben cafcaflı olsun efsane olsun demiyorum, ama Allah aşkına bedavaya yapılmış, çöpe giden projelerden seçilmiş gibi duran tasarımlar, isimler de insanı itiyor.
 • Paylaş
Yazarın ismini.
 • Paylaş
Kitap sadece görsel satış yapmak istiyorsa, dikkat çekici bir başlığa ve iyi tasarlanmış bir kapağa ihtiyacı var çünkü bunun kitabı elimize alıp kitaba göz attırdığı bir gerçek. Zira bu pazarlama tekniğidir. Sorunuz zaten bu kapağın nasıl olması gerektiğinde, cevap ise çok ucu açık. Çünkü çok göreceli. Ama kitapçılarda dikkat ettiyseniz bunu yapan kapak tasarımcıları o zamanki 'trend' ne ise kitaba o kişiyi/nesneyi/film afişini/renkleri vs. basmayı tercih ediyorlar.
Yalnız şunu eklemek isterim, kapak kitabı ele aldırır ama kesinlikle çok satanlar listesine sokamaz. Çünkü kapağı kötü tasarlanmış ama çok satan kitaplar mevcut. Bunun tamamen içerikle alakalı olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Melis D. Ö. Uslu, Çok haklısınız ancak olayın bir diğer yüzü, bir arkadaş önermeden veya adı duyulmadan hatta çok satanlar veya kişiye hitap eden bir reyonda bulunmadan bir kitabı eline almanın ve arkasında ki yazıyı okumanın tek yolu kapakta gizli. Sizin gözünüze hangi renkler çarpardı romantik bir kitap alacak olsanız?

Kapağa değil de kitabın arkasındaki fragmana bakarım ilgimi çekerse alırım .
 • Paylaş
Kitaplar

gibi... yalın - net
Kitaplar
 • Paylaş
Yayınevine bakarım, tabiki yazar adına da..
 • Paylaş
Eğer yazar çok başarılı biri ise kitabının kapağını çok çekici ve akıllıca bir yazı ile süslemiştir bu da kitabı alınası yapar.
 • Paylaş
Şayet kitabın kapağı orijinal kapağıysa tek bir şey arardım, "eşsizlik".
 • Paylaş
Fantastik bir dünya anlatımı bir kelime bir cümle
 • Paylaş
'Aç bak neler olacak' yazsaydı belki alırdım :)
 • Paylaş
Malı sattıran ambalajıdır. Kitabın içeriği bir mal değil, bir hizmettir. Yazar, onu yazmakla size hizmet eder ama kağıttan ve ciltlenmiş olan kitap neticede bir maldır. Bedelini ödediğiniz bir metadır. Yazar da geçimini böyle sağlar. Çok sevdiğiniz bir kitabın sizce manevi bir anlamı (sevdiğiniz bir kişiden hediye olması giibi) yoksa ve kitabın başına bir şey gelmişse, hiç üzülmeyin yenisini satın alabilirsiniz.

İlk cümleden devam edersek: kapak tasarımı bazen ilgi çekici oluyor. İlk ilgimi çeken kitap kapağı tasarımları Adam Yayınları'nın Aziz Nesin kitapları olmuştu. Bu kapaklardaki resimler, kitap adlarıyla tam uyum içinde oldukları gibi bir de insanda, kitabı okumak adına merak uyandırmayı başarıyorlardı.
Bir de Bilgi Yayınevi kitaplarının kapak tasarımlarını yapan Fahri Karagözoğlu'nu anmadan edemem. Kendisi gerçekten bir sanatçı. Bilgi'nin cep boy, dar sayfalı kitap kapaklarından hatırlarım kendisini. Özellikle Hasan Hüseyin'in kitaplarının tasarımları harikadır.

Yeni yayınlardan Nirvana Yayınları'nın (bilgisayar kitapları yayınlıyor) ön kapağında bir içindekiler düzenlemesi olması gayet güzel.

Buraya kadar ön kapaktan bahsettik. Arka kapak da can alıcı olmalı. Özet kavramı burada ortaya çıkıyor. Kitap hakkında ne söylendiğinden çok, kitabın kesin ve kısa bir özeti (kısa derken, özet elbette kısa olur ama okuru yormayacak kısalıkta olmalı) olmalı. Eğer bir eleştirmenin bir eleştirisi bunları karşılıyorsa, bu da konulabilir. Yoksa, bir ABD gazetesi yazarının 'heyecan verici, müthiş' diye sarfettiği sözler -açıkçası benim için- bir anlam ifade etmiyor.
 • Paylaş
KAPAKSIZ OLSAYDI DAHA COK İLGİMİ ÇEKERDİ DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM .. .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1862 Görüntülenme21 Takipçi18 Yanıt

Konu Başlıkları