Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kitaptan makalenin tamamını kaynaklı olarak web siteme ekleyebilir miyim?

Bazı kitapların girişlerinde bu kitaptan hiç bir şekilde alıntı yapılamaz vs. deniliyor. Ama bazı kitaplarda bu açıklama yok. Açıklamanın olmadığı kitaplardan makaleleri direkt olarak web siteme eklesem, kaynak da belirtsem her hangi bir sıkıntı olur mu? Fikir ve Sanat Eseri Kanununu okudum ama dili çok ağır ve hiç bir şey anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim...Düzenle
Sayın Çakmak,
Eğer alıntı yaptığınız makalenin kaynağını (kitapsa yazarı; websayfasıysa websayfasının adresini gibi) paylaşırsanız hiçbir sorun çıkmaz.
Başarılar!
Gözde Ünal
  • Paylaş
3

Enes Çakmak, Peki aynı durum giriş sayfasında "hiç bir şekilde alıntı yapılamaz" diyen kitaplar için de geçerli midir?

Gözde Ünal, "Hak sahibinin izni olsa bile alıntı yapılamaz" ibaresi varsa alıntı yapılamaz. Çünkü Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu md. 15e göre; Eseri sahibinin adı veya adsız olarak umuma sunma yetkisi tamamen eser sahibine aittir. Bu demek oluyor ki eser sahibi onun izni şartı aranmaksızın kat i surette eserin umuma arzını yasaklıyorsa, bu yasaktır.
Madde 15/2' ye göre, bir sanat eserinin kopyası kullanılacaksa eser sahibinin adının belirtilmesi ve alıntının bu şekilde bir kopya/nüsha olduğunun belirtilmesi şarttır. Eğer izni varsa aynen de makaleyi alabilrsin tabii yine kaynağı belirtmek şartıyla. Ancak aynen alıntı hoş durmaz ayrı mesele..
Ben bu şekilde yani eser sahibnin ismini belirtmek suretiyle MK, BK, HUMK ve Ceza Kanunu nun nerdeyse tamamını iktibas ettigimiz İsvicre' deki Zürih Üniversitesi' nde yaklaşık 10 tane (seminer) ödevi yazmışımdır. Eğer yasaklar ülkesinde yasak değilse bizde hiç değildir :-)).. Yasak olsaydı şu an özgür olamazdım bir çok öğrenci gibi çünkü telif hakkı ihlalinden doğan tazminatlar oldukça yüksek orda da..:-))
Saygılarımla
Gözde Ünal

Gözde Ünal, Ayrıca yine aynı kannunun md. 34 ve 35 e dikkatinizi çekerim. Sözkonusu makale md.35/1 ve 3 e göre bir ilim eserine konulabilinir, şayet alenileşmiş bir eserse ve konuyu aydınlatmak, derinleştirmek amacına hizmet ediyorsa....

Fikir ve sanat eserlerini koruma kanununa göre basılı bir eserin bir parçasını bile müellifin izni olmadan kaynak gösterseniz bile kullanamazsınız, ki siz bir makalenin tamamını alacağınızı söylüyorsunuz. Yazarın eserinden alıntı izni ile ilgili aleni beyanı var mı? Sözkonusu eser ücretsiz olarak kamuya açık ve ulaşılabilir halde mi, yazarın ölümüş ise mirasçıları veya kamuya mal olmamış eserin varsa diğer hak sahipleri varmı.

Sonuçta eser sahibinden olur almanız her açıdan fayda sağlar mümkünse resmi mail yada yazılı olur almaya çalışın. Eser sahibine erişim imkanınız yoksa alıntıya eser sahibine erişemediğinizi şikayet halinde yayından kaldıracağınız notunu düşün. Bu arada bilimsel makalelerde alıntı sorunu yeni eserin bilimsel olması kaydı ile şikayete tabi bir sorun olmaz. Ancak tüm makale yeni eser de kullanılırsa bilimsel olsa bile telif doğabilir.
  • Paylaş
6

Enes Çakmak, Gözde hanım başka söylüyor, siz başka söylüyorsunuz :/ Şimdi ben kesin olarak içeriğinin paylaşımının yasak olduğunu söylemeyen kitaplardan makale yayınlayamıyorum yani?

Hakan, Aynı şeyleri değişik bakış açısıyla söylüyoruz aslında

Hakan, Bu kanun 33,34,35 ve 36. Maddeleri gözde ünal ile benim yazdıklarımın kanun hali. Genel olarak bakarsanız yayınlanmış ilmi eserleri kaynak belirterek kullanabilirsiniz, sizin durumunuzu net olarak bilmediğimiz aynı kanun izin almanız gereken durumlarıda açıklamış bende genel olarak buna değindim.

Enes Çakmak, Özet olarak ben "alıntı yapılamaz" diyen bütün kitaplardan bir makaleyi alıyorum ve kaynaklı olarak web sitemde yayınlıyorum. Bu durum herhangi bir telif hakkı sıkıntısı yaratmıyor :) Doğru mu anladım? Kusura bakmayın büyük bir projeye giriş yapmayı düşünüyorum da tatmin olmak için kesin cevap istiyorum maalesef...

Hakan, Soruda tüm makaleyi almaktan bahsetmiştiniz, şimdi alıntı yapılamaz diyen makaleden alıntı yapmaktan bahsediyorsunuz Farklı konular. genel olarak bilimsel ve eğitim amaçlı kullanacağınız bilimsel ve aleni bir makaleyi almakta sakınca yok. İşin özü bu. Henüz kamuya mal olamamış, yayınlanması arzu edilmeyen, bellibir amaca yönelik hazırlanmış makaleyi alamazsınız, yayınlayamazsınız, alıntı bile koyamazsınız.

Bence bu konu biraz tartışmalı. Yargıtay Kararlarında haberlerin tamamının eklenmesinin kaynak gösterilse bile suç teşkil ettiği belirtiliyor. Sorun şurada kaynak mantığı makalenin tamamını aynen yayınlamak değil makalenin bir kısmındaki fikre (yargıtay kararlarında bu 3-4 satır olarak belirtilmiş) değinmektir. O halde yazının tamamının yayınlanması (ki kişi kitabı internet ortamında kullanıcıları açmak istese kendisi bir site kurup bunu yapabilir.) kişinin fikri haklarını ihlal edecektir. Bu konuda internethukuku.net/internet-sitesindeki... bu link size bir görüş oluşturacaktır diye düşünüyorum. İnternet sitesi ve kitap yayını arasında çok fazla fark yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

388 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları