Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir konu hakkında konuşurken aklınıza gelmeyen bir kelime olur. Mesela bir terim, bir şarkı, bir düşünürün adı... O an hatırlamaya zorladıkça dilimizin ucundaki kelime aklımıza gelmez. Konu kapandıktan sonra aniden hatırlarız. Bir çok kişiye olmuş olan bu şeyin sebebi nedir?

İnsanın hatırlaması iki şekilde olur. Bunlardan birincisi bilinç düzeyinde diğeri ise bilinçaltı düzeyindedir. Belli bir süre sonra akıla gelmesi de bilinçaltındaki bilginin bilinç düzeyine ulaşmasıyla olur.
  • Paylaş
Uzun süredir kullanmadığınız bilgiler olduğu için ve de sizi ona götürecek şeylerden de uzaklaşmışsınızdır. Beyin hatırlamaya için uğraşır, siz de o kelime veya şarkıların sizde yer ettiği anları düşünmeye başlarsınız. Eee genelde dün yediğimiz yemeği unuttuğumuzdan vaz geçeriz. Sonra vaz geçtiğimiz sırada beyin çağrışımlar silsilesini başlatmıştır ve bir an bir koku başka bir kelime ile beynimiz bulu verir onu :)))) Ayrıca iyidir, beyin jimnastiği olur :))
  • Paylaş
O aklımıza gelmeyen kelime uzun süreli bellekte adeta yosun tutmuş kelimedir. O kelimeyi uzun süreli bellekten geri getirirken o kelimeyle ilgili anısal belleğe başvururuz. (anılarımıza) Anılar yardımıyla o kelime aklımıza birden gelir... Tabi bu sohbet halindeyken ya da sohbetten sonra da aklımıza gelebilir. Bir de sorunuzla alakalı uzun süreli değil de sık sık kullanılan bir kelimenin o an aklınıza gelmemesi ve daha sonra birden aklınıza gelmesiyle alakalı olarak şunu söyleyebilirim: Siz o kelimeyi ya da bilgiyi çok iyi biliyorsunuz, ama o an hatırlayamıyorsanız o bilgi ya da kelimeyi uzun süreli bellekten geri getiremiyorsunuz anlamına geliyor. Geri getirememenizin sebebi de o bilgiyi ya da kelimeyi iyi kodlayamadığınız anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse, tarih konularında bir yeri ya da konuyla ilgili maddeleri öğrenmek için kodlama yapılır. (örnek: Kapitülasyonlar, azınlıklar, boğazlar, sınırlar, araplar, referandum... Yani 'KABSAR' nedir bunlar? Misak-i Milli kararları) Tabi bu geniş kapsamlı bir kodlama. Bir kelimeyle ilgili kodlama o kelimeyi hatırlatacak renk, mekan, harf vb. olabilir. Daha sonra aklınıza gelmesinin sebebi çok uyaranın olduğu bir ortamdan farklı olarak daha az uyaran bir ortam olması olabilir. Yani daha sakin kafa ve daha iyi odaklanma ile iyi kodlanmamış bir kelimeyi hatırlama olasılığınız diğer durumlardan daha olası... .
  • Paylaş