Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir konunun ya da durumun tamamen içinde bulunmadan, sadece ordan burdan duyduklarıyla, ne kadar kolay 'Bu böyledir.' diye atıp tutabiliyor insanlar anlayamıyorum!

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye buna deniyor. Ben böyle insanları uyarıyorum ve yönlendiriyorum. Çünkü içinde bulunduğunuz durumda böyle insanlardan sorumlu iseniz onların bilgi eksikliği yüzünden siz zan altında kalabiliyor yada işinizle çevrenizle ilgili olumsuz tavırlar alabiliyorsunuz. O yüzden bu kişileri önce uyarmalı, baktın uyarı bir işe yaramıyor. orasını sana bırakıyorum :)
  • Paylaş
1
İnsan zihni bence modellemelerle çalışır vahiy gelmediği müddetçe. Çoğu zamanbir durumun içine girmeden örnekseyerek çıkarımlar gerçekleştiririz ki bu nedenle okumak ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak da benim için büyük önem taşır. Atıp tutmaya gelince eh herkes biraz cimnastik yapsın bence zararı dokunmaz :)
  • Paylaş
Yorum yapamıycam zira kendimi sıklıkla başaktör olarak içinde bulduğum durumdur, sonradan kafayı vurduğum olur duvarlara, ayrıı.
  • Paylaş
Hepimiz gibi, bildiği kadarıyla konuşan tevazü sahibiyse öp başına koy, Bilmediği kadarını düşünmeden, bildiği kadarıyla alim olarak konuşan biriyse cahilden daha çok zarar verir çevresine.

Çünkü hiç bilmeyenden daha zararlı olanı az bildiğiyle bütün bir model olarak çevresine konuşandır.

Adama dönüp diyemeyiz cahilsin çünkü cahil desek değil birşeyler biliyor doğruya isabet eden mantığa oturan çok açıklaması var, dönüp alim desek  e oda değil yanlışa isabet eden mantığa oturmayan payıda var.

Anlayacağınız arifin tarifiyle 'yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder' hesabının tam bir sağlaması gibidir karşımızdaki. Bir parçasındaki ilme saygı duyarız, bu ilmin kendisine kazandıramadığı ölçüsüz olan bu yaklaşımını görememesine bir şey demek isteriz ama ne ?

Hayat kitabı mutahap aldığı kullarını iyi tanıyor olacakki,  o Kur'an Bilmeyene değil, Haddini Bilmeyene CAHİL demektedir !
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

572 Görüntülenme5 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları