Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir kuş sahibi olunduğunda onunla ne kadar vakit geçirmek gerekir?

Hayvana eziyet etmekten endişe duyuyorum. Beslenme vs. ihtiyaçlarından ayrı olarak her gün belirli bir süre beraber vakit geçirmek gerekir mi? Zaman zaman eve gelmediğimde kendi haline bıraktığımda ne gibi bir sorun olabilir?Düzenle
Bir papağan sahibi olarak söyleyebilirim ki, çok. Çift olarak değilde tek besliyorsanız kuş evden bir bireyi kendine eş seçecektir. Tek yaşıyorsanız kaçınılmaz eş sizsiniz. =) Kuşu sürekli kafesinde tutmamalısınız muhakkak her gün uçmalı. Aksi halde vücutları yağlanıyor. Bu da ömürlerini kısaltmak demek. Beslenmesine dikkat etmek zorundasınız meyve ve sebze de yemeli kendi yemine ek olarak. Yoksa tüylerde dökülme güçsüzlük görebilirsiniz. Azgınlık dönemlerinde tüylerini yolacaktır, agresifleşecektir. Arada banyo yapmaları rahatlamalarını sağlıyor. Banyo alışkanlığı edindirmeye bakın. Rüzgarda soğuk yerde bırakmamaya özen gösterin. Kemirmeyi pek seven dostlarımızı kablo, mobilya, telefon, kumanda, kıyafet, priz vb yerlerden de uzak tutmak gerekiyor. Uzun süre eve gelmeyecekseniz muhakkak bir tanıdığınıza bırakın maması suyu bitebilir. Dışarı çıkmak için kafesin arasına kafasını sokmaya çalışıp ölebilir... Kuşla ilgilenmezseniz bir süre sonra agresifleştiğini tüylerini yolduğunu görebilirsiniz. Maalesef bu küçük dostlar sürekli kendileriyle ilgilenilsin istiyor. Evde olmadığınız süre zarfında radyo yada hazırladığınız playlist sizi kurtarabilir. Ben evde olmadığımda klasik müzik ya da rock dinletiyorum pek seviyor kendisi. =) Unutmayınız ki evcil dostunuz kendini evin bir bireyi olarak görüyor dolayısıyla öyle davranılmasını istiyor kendisine. =) Bir alıştılar mı tam bir baş belası oluyorlar o ayrı mesele =).
Vakit olarak tam saat verilmez elbet şöyle diyebiliriz. Müsait olduğunuz süre zarfında yanınızda olsun hep. Konuşun bir şeyler söyleyin. Meyve sebze ekmek bisküvi falan verin. Pek severler. İş yaparken omzunuzda durabilir ya da rafta ya da durmak istediği yerde. :)
  • Paylaş
Bu sorunun cevabı aslında sizde siz kuşunuzla ne kadar vakit geçirmek istiyorsunuz? Önemli olan budur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

74 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt