Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir laptop bilgisayar günde ortalama 5 saat üzeri açık dursa zarar görür mü?

Normal olarak çalışacak yani film izleme nette gezme pdf okuma gibiDüzenle
Fiziksel bir hasar göreceğini sanmam ama az çalışmaktan kendini önemsiz hissedip psikolojik hasar görebilir. Benim makinem yıllardır günde en az 16 saat çalışır iki sene de rahatça gider. Unutmayın dünyanın en uzun yaşayan bilgisayarları server'lardır ve bunu hiç kapatılmamaya borçlulardır. Eğer makinenin çok ısınmasına izin vermez ve makineyi çalışırken çok sarsmazsanız aleti günde 24,5 saat bile çalıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra makinemi sigardan hiçbir zaman korumuyorum, zaten çok da zararlı olacağını düşünmüyorum. Bekar evi malum tozlu da, bu aralar hatta ofisim de oldukça tozlu. Kıssadan hisse ısıtmayın, (derken yatağın üstünde ısınabilir, alt deliklerin her zaman açıkta olduğuna emin olun) sallamayın, makineniz eğer baştan arızalı değilse garanti süresinin sonuna kadar problemsiz çalışır.
  • Paylaş
Bilgisayarın zarar görmesi açık durmasından çok durduğu çevre koşullarına bağlıdır. Nemli bir ortamda duran bir bilgisayar ile daha kuru bir ortamda duran bilgisayarın ömrü fark eder. Ortam sıcaklığı da etkilidir. Çok soğuk olmamak şartıyla daha serin yerde daha fazla performans alırsınız. Bir de toz çok önemli bilgisayar ömrü konusunda. Mesela halı üstünde kullanmayın, yeni süpürülmüş bir evde kullanmayın, hatta çantasından çıkarmayın...
  • Paylaş
Benim bu konuda kısa bir uyarım olacak; eğer laptop'ınızı her gün saatlerce kullanıyorsanız ve daha yüksek performans almak ya da üşengeçlik vs. sebebi ile fişini sürekli takılı tutuyorsanız, bunu yapmayın :) Kısa bir süre sonra pil ölüyor.

Bunun dışında eğer soğutma işlemini iyi yapabiliyorsanız bilgisayarınızın açık kalmasında hiç bir sakınca yoktur. En azından donanımsal olarak çok bir kayıp yaşamazsınız. Ancak açık kaldığı süre içinde yoğun kullanıyorsanız belli periyotlarda harddisk defrag, virus scan, update... vs. gibi genel bakımları yapmanız faydalı olur. Bu yazılımsal anlamda işletim sisteminin daha dengeli çalışmasını sağlar.
  • Paylaş
Benim bugüne kadar sahip olduğum tüm dizüstü pc 'lerde masada açık bırakıyorum ve çok uzun bir süre açık olarak kalıyor. Bazen iş yerinden evdeki bilgisayarıma bağlanmam gereken durumlar oluyor. Bendeki tüm dizüstü pc'lerin ömrü 2 yılı geçmedi. İki yıl sonra, ya wifi adaptörü yanıyor. Ya usb portları yanıyor ya da kuzey chipseti gidiyor. Wifi adaptörünü değiştirirsem 6 ay, usb portlarını değiştirirsem 2 ay, kuzey chipsetini değiştirirsem ance 3 ay daha çalışıyor, daha sonra arıza kendisini tekrarlıyor ve ben bilgisayarı değiştirme yoluna gidiyorum. 4. Dizüstü pc'den sonra, evde bir adet masaüstü bulunduruyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

893 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Laptop'ımı günde en fazla kaç saat açık tutmalıyım?