Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir meslek olarak danışmanlık nedir? Bu sektörde çalışanlara ne danışılabilir? Bu dal için ne tür bir eğitim almak gereklidir?

Danışmanlık hizmeti, hangi alt hizmet alanı söz konusu olursa olsun "profesyonel kılavuzluk " sunmak anlamına gelir. Müşteri, danışman firmanın uzmanlık alanına göre ondan kılavuzluk alarak hareket eder. Böylece olası hata ve kayıpların önüne geçilmiş olur.

Bu sektörde çalışanlara uzman oldukları konuyla ilgili danışılabilir.

Danışmanlık, bir dal değil, iş alanıdır. Danışman firmanın yetkin olduğu konular bu açıdan büyük önem taşır. Bazı alanlarda akreditasyon dediğimiz bir yetkilendirme sistemi mevcuttur. Akredite olmak isteyen firma ya da uzman, bir konuda danışmanlık hizmeti sunuyorsa öncelikle konuyla ilgili belli bir eğitim alır ve ardından resmi otoriteler tarafından bir dizi denetim sürecinin tamamlanmasını takiben bahsi geçen alanda danışmanlık hizmeti vermeye yetkin kılınır.

Akreditasyon (yetkilendirme) olmayan alanlarda ise durum çok farklıdır. Herhangi bir denetim mekanizması olmadığı için danışman firmadan hizmet alacak kişilerin son derece seçici olmaları gerekir ki mağdur olmasınlar.
  • Paylaş
Danışmanlık mesleği çok geniş bir tanıma sahiptir ve farklı amaçlara hizmet eder. Bir kişi eğitim danışmanı olup örneğin yurtdışında eğitim alacak kişilere yol gösterip hizmet verebilir, veya yönetim danışmanlığı yapıp şirketlerin problemlerini çözmeye ve performanslarını iyileştirmeye odaklanabilir.

Bu verdiğim sadece iki örnek. Temel olarak mesleğinde başarı kazanmış herkes kendi alanında danışmanlık verebilir. Burada amaç, edinilen detaylı bilginin ihtiyacı olan bir kişiye/şirkete hizmet olarak sunulmasıdır. Yani zeytinyağı üretim süreçleriyle alakalı detaylı bilgi edinilip, zeytinyağı üreticilerine de danışmanlık verilebilir.

Danışmanlık için kesin olarak "şu alanda" bir eğitim gereklidir denemez. Özellikle yönetim danışmanlığında her alanda eğitime ve deneyime değer verilir.

  • Paylaş
Kendi alanımla ilgili olarak, mali danışman olabilmek için iktisadi bilimlerin herhangi bir dalından mezun olmanız yeterlidir. Tabi burada yetkinlik ve yeterlilik ortaya çıkar ki, bu da müşavirlik boyutudur. Yani yapacağınız değerlendirmenin resmi kıymeti ve imzanızın önemi bir ruhsata bağlıdır. Bu da SMMM ruhsatıdır. Şirket mali danışmanları genellikle SMMM'dir. Çok açık cümlelerle yazmak gerekirse mali konularda SMMM Belgesi olmayan kişilerden danışmanlık hizmeti almanın Türkçesi "bende para bol gel benim yerime bu işleri sen düşün" demekten öte birşey değildir. Ki gençliğimin önemli bir kısmında bu şekilde para kazandım.
  • Paylaş
Tecrübeli olan kişilerden akıl almak, yönlendirilmek oluyor. Hangi meslek olursa olsun yaşayıp tecrübe edinenlerden fikir paylaşımı almak iyidir. Bu sektörde çalışanlara da "yaşam koçu" diyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

677 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt