Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir mimarın görevi nerede son bulur ve bir iç mimarın görevi nerede başlar?

Bir mimarın görevi, fikir aşamasıyla başlar, projenin kullanıma hazır hale gelmesiyle son bulur diyebiliriz kabaca. Ancak, Türkiye'deki Fikir ve Sanat Eserleri Hakkındaki Kanuna göre, mimarlık eserlerinin tüm hakları projenin müellifine ait olduğundan, daha sonra yapılacak değişiklikler için de mimarın rızası alınır veya doğrudan proje müellifi mimar işin içine dahil olur. İç mimarların sorumluluğu ise, hali hazırdaki bir mekanın yeniden dekore edilmesidir diyebiliriz.
  • Paylaş
5

Figen Açıkgöz, İç mimarlık sadece dekorasyon ile ilgilenmez. İç mimar ve dekoratörün yaptıkları birbirinden çok farklıdır. İç mimari sadece dekor ile uğraşıyor olsa idi 4yıllık eğitimlerinde, ders programları inşaat, akustik, tesisat, mimari aydınlatma, vs... gibi öğrenimleri kapsamazdı. Diğer herkesi geçtimde senin bu disiplini bu şekilde kısırlaştırman beni çok üzüyor Bozkurtcum :)

Bozkurt Yurdakul, Dur Figenciğim, kızma :) İç mimarların görevi neticede bir mekanın yeniden tasarlanmasıdır. Oysa mimarlar sıfırdan, bir mekan yaratırlar. İç mimarlar ise yaratılmış mekanın yeniden düzenlenmesini yaparlar. Aradaki fark aslında bu. Sizin eğitiminizin ne kadar zorlu bir periyod olduğunu gayet iyi biliyorum, biliyorsun ;)

Figen Açıkgöz, Bence de lütfen sadece 'bilen' konuşsun. Senin çalışmalarını ne kadar beğendiğimi bilirsin, kendi mesleğimle alakalı senden çok şey öğrendiğimi de. Ama her mimarlık eğitimi alan kişinin halihazırda estetik anlayışına sahip biri olarak kabul edilmesine sadece güler geçerim. Ayrıca bunun için kafamızı kaldırıp çevremize bakmamız yeterli. Gerçekler ortada :)

Bozkurt Yurdakul, Ben kendi çalışmalarımı hiç beğenmezken, senin beğeniyor oluşun gururumu okşadı Figenciğim. Teşekkür ederim.
Çevremizin kötü oluşunun sorumlusu ise mimarlar değil, halihazırdaki imar kanunları, rantçı düşünce ve vurdumduymazlıktır.

Hypatia Hypatia, Merhabalar, çevremizdeki kötü duruştan kastınızı merak ettim, sormak istedim. Sanırım birbiriyle uyuşmayan binaların genel görünümünden bahsediyorsunuz? Bana ise, kara camlardan oluşmuş, dümdüz bir bina da kötü görünüyor :) ama sanırım tek bina düzeyinde bakarsak, sorun imar planı değildir? Konu, gözlere hitap eden eski güzel taş binaların vb maliyetli olması ya da benim bilmediğim başka bir nedendir? Yoksa eski binaları güzel bulan bir tek ben miyim, bilmiyorum :) Sadece kara camlardan ibaret, dümdüz binaları sevemedim bir türlü. :)

'son bulmak' ve 'başlamak' fiillerini kullanmanızdan ötürü soruya vereceğim cevap kısıtlanmış durumda. Soruya direkt olarak; mimar iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirip (yüksekliği, çekme mesafesi, inşaat alanı, malzemesi, vs...) geriye kalan bütün işi (mekanların bölünmesi, tesisat işleri, yalıtım işleri, malzeme seçimi, mobilya, aydınlatma, dekorasyon, ... ve bunlara giren her türlü detayları) iç mimara bıraksın diyebilirim.

Çünkü her iki disiplin farklı donanımlara sahiptir. Mimarlar mühendislik bilgileriyle donanmışken, iç mimarlar detay ve estetik kaygılarda karar verebilecek donanıma sahiptir. Bu durum hangi mesleğin nerede durup nerede devreye girmesini çok net açıklar.

  • Paylaş
1

Şaman, Haydaaa diyorum, hani mesleğe saygı vardı? "Mimarlar mühendislik bilgileriyle donanmışken" bu ne anlama geliyor? Mimarlar mühendislik bilgileriyle donanmışsa mühendislere hiç gerek yok demek mi? Yoksa mimarlar olsa olsa yarım mühendislerdir mi demek oluyor? Sizce neden mimarlık ve mühendislik fakülteleri ayrı ayrı oluyor?

Bir mimarın görevinin son bulması ve iç mimarın görevinin başlaması diye bir durum yoktur.Biz mimarın eğitimi iç mimariyi de kapsar.
  • Paylaş
5

Bozkurt Yurdakul, Çok doğru. Ama yine de iç mimarların dekorasyonla ilgili aldıkları detaylı eğitim, mimarlık bölümlerinde verilmiyor.

Esra Bayındır, eğitime saygıyla... bizim mesleğimiz tecrübe ile doğru orantılıdır ...

Figen Açıkgöz, O yüzden çevremiz estetik harikaları ile dolup taşmış durumda ;)

Esra Bayındır, estetik harikalarının yaratıcıları üzerinde uzun uzun konuşulabilir ama Türkiye2de mimarlar dışında herkes bina yapıyor ve genelde harika oluyor ...

Esra Bayındır, keşke bizlere kalsa kentsel tasarımlar ve üzerindeki üst yapı projeleri ile onların içinin tasarımı ...

-Hangi okuldan mezunsun?
-Mimarlık.
-İç mi dış mı?
-Sende haklısın abiii...

dialoğunun biraz kibarlaştırılmış hali olmuş aslında bu soru : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2114 Görüntülenme13 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları