Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir mobil uygulamanın reklam gelirlerini nasıl öngörebiliriz?

Kullanıcı sayısına göre artar mı? Görüntülenme sayısının etkisi nedir? Tıklanma sayısı etkisi nedir? Ölçülerin ya da reklam tiplerinin standartları nelerdir?Düzenle
Mobil uygulamalarda abartılı ve rastgele reklamların serpiştirilmesi kullanıcıları uygulamadan soğutmaya yeterlidir, bir kullanıcı olarak ben de uygulama kullanırken yanlışlıkla tıkladığım reklamlara sinirlenip uygulamayı doğrudan kapatıyorum. Bu firma için çok büyük bir eksidir. Mobil uygulama tasarlanırken, gelir modeli olarak reklam belirleniyorsa mutlaka arayüzü tasarlarken buna dikkat edilmeli, gerekli boşluklar kullanılabilirliği düşürmeden sağlanmalıdır. Dikey reklamların mobil platformlarda pek etkili olduğunu düşünmüyorum çünkü cebimizdeki en büyük cihazlar 4" dolaylarında, tabii yanınızda ipad taşımıyorsanız.

Kullanıcı sayısına göre reklam geliri tabii artar çünkü karşı taraftaki firmaya sunumuzu yaparken bu analizlerin yeri büyüktür. Ben günlük 10 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermektense biraz fazla ödeyip günlük 1000 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermeyi tercih ederim çünkü markam daha fazla görüntülenecek ve marka bilinirliğim artacaktır. Kullanıcıların aktif olmaları yani görüntülenme sayısı aynı ölçüde etkilidir. Tıklanma analizleride yine karşı tarafa olumlu bir imajla çıkmanızı sağlayacaktır. Zaten reklamların amacı da marka bilinirliğini arttırırken paralel olarak satışlarıda arttırmak değil midir?

Sevgiler :)
  • Paylaş
Bu uygulamanın hitap ettiği kitle ve kullanıcı sayısına göre değişir ama bunda hitap ettiği kitle daha etkilidir. Reklam verecek firma reklamı direk uygulamaya vermez bunun yerine bir ajansla anlaşır, ajans mobil reklam ağlarıyla anlaşır ve reklamın yayınlanmasını istediği alanlara karar verir örneğin çocuk bezi satıyorsanız kategoriniz anne-çocuktur, bununla ilgili mecralar ayrılır ve buralara reklam çıkılır.

Burada sizin muhattabınız mobil reklam ağları(google, smaato, madvertise) olacak ve o reklam ağında kategorinize hitap eden uygulama nekadar azsa okadar çok kazanırsınız. Bunun en kesin cevabını türkiyedeki mobil reklam ağlatıyla görüşüp öğrenebilirsiniz.

Birkaç farklı boyut var ama en çok kullanılan banner ve fullpage fakat bunlar için sizin birşey yapmanıza gerek yok katıldığınız ağın sdk sı reklamları gösterecek altyapıyı size veriyor.
  • Paylaş
Aslında bu sorunun cevabını en iyi verebilecek yer reklam ajansıdır. Muhtemelen tüm ajanslarda aynıdır hemen hemen. Mobilde gösterim sayısı web'e göre daha değerlidir. Click web'e göre daha az getirir diye biliyorum.

Kitleyi tanımak çok değerli bir şey. Bir de gösterim süresi de çok etkili.Özden Çal (@ozdencal)'ın dediği gibi çok fazla reklam kullanıcıyı sıkıyor. Geliştirici olarak bile güzel bir uygulama çıkartıp her köşesine, her sayfa açılışına reklam koymamız istendiğinde hiç memnun olmuyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1410 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt