Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir mobilya mağazasında; Yatak ve Bazalar için bir uyku bölümü oluşturulsa idi, bu bölüm için nasıl bir tasarım hoşunuza giderdi?

Uyku bölümü gerçi soru ama ben hayalimdeki yataktan bahsedecem:)

Serkan Köse ile Şaman ın fantezisine ben de katılayım, hatta ilerleteyim:) Ütopik görünmekle beraber gayet mümkün şeyler.

Şuradan başlıyor fanteziyi oluşturan izlenimler;

-Deprem olduğunda, yatak odalarında değişik çelik kafes sistemlerinden bahsedildi, hatta satışlar da vardı internette, hiç yaygınlaşmış halde yakınen bir şekilde takip etmedim. Onlar gerçi oda bazında, odanın bütün dikey ve yatay kenar ve köşelerinin çok kalın (tren rayı gibi) çelik kafeslerle içten takviyesi ve bir kutu oluşturması mantığını kullanıyor, ben aynı mantıkla daha küçük bir kutu ya da kabinden bahsedeceğim.

-Stargate dizisinde Ra nın hem istirahat hem de iyileşmek için kullandığı özel teknolojik bir lahit vardı. Ha keza birçok bilim kurguda uzun yolculuklarda bir tür kış uykusunda kullanılan ve tüm vücut fonksiyonlarını takip eden özel kabinler..

-Michael Jackson hergün bir kaç saat özel kapalı kabinde oksijen banyosu yaparmış.

-Tasarruf ile ilgili beyin jimnastikleri...
----------------------------------------------------------------------------
Öncelikle geceleri 8 saat gibi bir uyku zamanında bütün evi ısıtmaktansa, sadece içinde uyunulan küçük kapalı çelik kabinler olacak. Şu an klimalı yatak satan bazı firmalar var, gayet mantıklı bir çözüm, ısıyı 20-24 derecede tutan yataklar olabilir. Muazzam bir enerji tasarrufu olur.

Bu kapalı kabine klimalarla istenen ısıda hava verilebilir, küçük oksijen tüpleriyle oksijen takviyesi olabilir.

Ses ve ışık izolasyonu sağlanabilir.

Uyumayı kolaylaştırıcı sesler var, yıldırım sesi, yağmur dalga sesi, bu tür ses yayın sistemi olabilir.

Çelik kafes dış kısım ile deprem olsa bile mükemmel yaşam alanı yaratılabilir.

Kalp nabız ateş şeker düzeyi takip edilebilir, neticede artık bu aletler seyyar 1.000 TL altında satılan şeyler. Prematüre bebek küvözleri gibi bir şeyler.

Yine uyumayı kolaylaştıran titreşim fonksiyonu.
Ra nın Lahiti-Kapalı
Mimari

Mimari

Mimari

Oksijen Ozon Kabinleri

Mimari
Depreme karşı panik odası 9500 TL;
emlaktasondakika.com/haber/sektorden_hab...

Bunun biraz daha kapalısı mesela;
Mimari

Ahanda düşünmüşler bile;

Mimari

Kapsül otel konseptindeki uyku kabinleri (kapsülleri fikri);

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari
 • Paylaş
1

Tuğba *han, Kesinlikle çok hoş fikirler ve yaklaşımlar var ama daha çok ar- ge için kullanışlı olabilir. Bir kısmı benimde işime yarayabilir teşekkür ederim :)

 • Sesden yalıtılmış bir uyku odası isterdim ve kullanıcıların isterlerse uyuyabileceklerini ve deneyebileceklerini söylerdim. İnsanların kulaktan kulağa konuşup söyleyebileceği bir şey de olur hem bu.
 • İçi tamamen evdeki gibi kullanılmış şekilde duran örnekler gösterilebilir. Kişilerin kendi hayatlarından birer parçayı oraya taşımak güzel olabilir. Örneğin bazanın altı tıka basa eşyalarla dolu, vs. :).
 • Paylaş
Giriş duvarında bir farklılık yapılmalı; oranın diğer mobilyalardan farklı bir bölüm olduğu kişilere, zeminde, tavanda ya da duvardaki izlerle bir şekilde yönlendirilmeli. Ayrı bir bölüm oluşturulacak ise; giriş duvarı içeriyi net göstermeyen bir cam kaplanabilir üzerine de bir sistem ile (son zamanlarda meşhur olan bir şey bu) üç boyutlu görseller yansıtılabilir. Böylece mağazanın diğer ucundaki müşterinin bile dikkati çekilebilir.
 • Paylaş
Madem fantezi yapıyoruz öncelikle Serkan Köse/inploid 'ın fantezisine katılıyorum.Yatakların test edilebilmesi gerekli. Bu nedenle yatağın kullanım amacını değerlendirdim, aklıma gelenler şöyle.
 • Tek başına uyumak
 • Eş ile uyumak (sevgili de olabilir)
 • Eş ve çocukla uyumak
 • Sevişmek
 • Arada bir kahvaltı etmek
 • Yatıp televizyon/bilgisayardan bir şeyler izlemek
 • Bazayı depo olarak kullanmak
Bunların test edilebilmesinin sağlanması çok hoş olur. Ses geçirmez, televizyonlu, klimalı, mahrem odalarda bu test imkanı sağlanabilir. Kişi yatağı sadece kendisi için alacaksa içinde önce bir güzel uyuyabilmeli. Bir aile için de bu test mümkün olmalı. Klimayla yaz kış şartları sağlanabilmeli. Sonuçta visco yataklar mesela insanı sarıyorlar, kışın çok güzel bir şey olan bu durum yazın ızdıraba dönüşebiliyor. İlla ahlaksızlık olarak görmeyin ama bir yatak uyumak için rahat olabilirken sevişirken gıcırdayıp çatırdayabiliyor. Sonuçta yatağı alan eşler de üzerinde üç çocuklarını yapacaklar. Bu durumun hem aileler hem de bekarlar (partnerlerini kendi getirmeleri şartıyla) için mahrem ortamda test edilebilir olması da gerekir. Bazanın doldurulmuş olması da yatağın dizaynında önemli olabilir. Sonuçta yatağın dolu bir bazayla dinamik yatay yüklere dayanımı en azından kayma açısından daha fazla olacaktır.

Tabii ki öncelikle iyi bir mimar, dekoratör, dizayner (iç mimar oluyor yurdumuzda) tarafından mahallerin insana rahatlık verecek şekilde tasarlanmış olması yatağın bırakacağı intiba açısından büyük önem arz etmektedir. Ayarlanabilir yumuşak ışık, göz rahatsızlığı verecek nesnelerin ortalıkta olmaması, bir kaç estetik nesnenin rahatlatma açısından yine de olması, kullanılan pastel renkler, yataktan odanın girişinin görünür olması, ışığı yeteri kadar kesen ama ortamın sükunetini bozmayacak perdeler benim aklıma gelenler güzel bir yatak odası için, uzmanlar tabi daha fazlasını bilir ve yazarlar.
 • Paylaş
3

Tuğba *han, Aslında burdan güzel çıkarımlar yapılabilir bu yüzden fikirler için teşekkür ederim ancak evden önce büyük bir mobilya mağaza tefrişi için ben en son paragraftaki fikirleri kısmen kendime alabilirim sanırım :) diğerleri kurumsal bir firmanın kapatılmasına sebep olabilir :) Bazen bir kısım müşterileri çekerken bir kısım müşetrilerin kaybına da neden olabilir.

Şaman, Rica ederim Tuğba hanım, ne demek :) Ustasına azıcık ilham verebildiysek ne mutlu bize... Bir yandan haklısınız yazdıklarım müşteri kaçırabilir, diğer taraftan eğer adabıyla yapılabilirse deli bir kampanya olur. Tabii mobilya firmalarının o durumda otel ruhsatı da almaları gerekir.
Yine de yatak almanın ne kadar zor olduğunu, satıcının bakışları altında şöyle iki dakika bile uzanıp yatağın denenemediğini çok iyi biliyorum. Fantezi tabii ama gerçekten güzel olurdu C:

Yunus Emre Bayraktar, Bu işi biz deneme süreci vererek evde en doğal ortamda sağlayarak gerçekleştiriyoruz. :)

Yatakların üzerinde; yataklar hakkında bilgi veren posterler ya da bir video gösterimi olsun isterdim.
 • Paylaş
1

Iç Mimar, Bu bir çoğunda var aslında :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR