Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir mühendisin disiplini nasıl olmalıdır? Hem iş hem de özel yaşam için soruyorum çünkü başarının çalışmak ve disiplinden geçtiğine inanıyorum.

Öncelikle açık fikirli ve olgun olmak lazım. Hedefe yürürken etrafındaki olumsuz insanların ne dediğinin hiçbir önemi yok. bir çok başarılı fikir-icat gereksinimlerin görülerek incelenmesinin ardından yoklukların açlıkların içindeki kararlılık ve azimle yükselir. Karşılaşabileceğin sorunları hesaplamaya çalışma sayısı hesaplanamayacak oranlarda olasılık içinden hesaplayamadığın karşına çıkacak korkma. Hedefine ulaşmak için yoğunlaş. Sana en büyük tavsiyem dürüstlük ve sadakat inanamazsın en büyük sermaye ve en yüksek enflasyon bu öz niteliklerde. Senin yapacağın çalışmalarda insan hayatında ne gibi bir etkin olacak bunu düşün. Sigara satarak insanları kanser ederek yükselirsen para kazanırsın ama katil olursun. Sigaranın etkilerini sıfıra indirip zararını engellersen hem para kazanırsın hemde hayat kurtaran kişi olursun yapacağın işleri buna göre düşün. Hiçbir zaman doğrusal olarak hedefe gidilmez dümdüz yol yok. her zaman alçak gönüllü ve kibar ol sen ne kadar vahşileşirsen karşındakide o kadar dişlerini gösterir gerek yok mantık ve akıl üzerinde yürü mantıksız ve akılsızlar bir bir silinirler. İnsanlara iyi yönde yaklaş. Mesela bir arkadaşın yeni bir araba aldığında kardeş biraz daha paran olsaydıda keşke sıfırını alsaydın de bu seni yükseltir. İnsanlar senin kalbini görerek gerçekten dostun olurlar tüm maskeleri indirirsin. Başarılıda olsan olmasanda en azından rahat uyursun. Sağlam bir psikolojik ve fizyolojik yapı seni stabil ve yıkılamaz tutar. En başta insani ilişkilerde para sadece kağıt bunu bilen kadın ile evlen ve sadık ol aynısını ondan bekle arkadaşların ve eşin senin bu özelliklerini ve başarını gördüğünde zaten senden ayrılmaz. Kadınları iyi izle her maskenin altında başka başka maskeleri olabilir özlerini görmeye çalış. Tercihen yokluk görmüş ama genede mutlu olabilmeyi başaran bayanları ara. para varken yanında olan yokken yalan olur en kolayı belli bir bütçeye sahipken hepsini kaybettiğini veya battığını söyle en kısa yoldan tepkilerinden net fikir alırsın eğer gözünü senden kaçırıyorsa kalk git. başarının en büyük birleşenlerinden biri evindeki huzurundur huzur yoksa başarılı olabilirsin ama yediğin ekmek haram olur.

bence temelleri bunlar. Umarım sana faydası olur.
  • Paylaş
1

Cemile, Yorumlarınız için teşekkür ederim.Söylediklerinizi akıl süzgecimden geçirip uygulayacağım.

Bir mühendisin disiplini önce iyi bir insan olmak olmalıdır. Donanımlı, sosyal ve iletişim yönü güçlü. Yani kitap ve formüller egömülü asosyal bir yaratık olmamalıdır.
  • Paylaş
6

Cemile, Bu biraz da karakter ile alakalı diye düşünüyorum.Asosyal olup da iyi mühendis yok mu?
Ya da asosyal olmak iyi mühendis olmaya engel midir?
Ayrıca mühendisler zaten asosyal olarak tanımlanmazlar mı?

Aykut Özdemir, Asosyal birisi iyi bir muhendis olamaz. Muhendis sadece hesap kitap yapan adam değildir. Analiz eden yorumlayan ekip calismasi yapan tasarlayan adamdir. Tum bunlar sayisal zekanin yaninda duygusal zeka da gerektirirm o da yuksek sosyal beceriyle mumkundur. Bu sadece muhendislikler icin de gecerli degil her meslek icin gecerli. Ceolari genel olarak incelerseniz hepsinin sosyal yonu de son derece gucludur

Fatih Gündoğan, Çok genel bir konu olduğu için asosyal birisi iyi bir mühendis olamaz demek doğru olmaz Aykut. Ancak mühendisler asosyal olarak tanımlanmazlar Cemile.

Cemile, Ben mühendislik okuyorum ve cok açık da söyleyebilirim ki asosyalim hatta belki bu sıralar bu konuda daha ileri gidebilirim ... Ne yani benden mühendis olmayacak mı ?

Fatih Gündoğan, Sosyallik ve asosyallik (içe kapanıklık veya dışa dönüklük), takım lideri, teknik müdür vb. pozisyonlarına geçmek istersen önemli olabilir ama mühendislik için bir kriter değil. İçe kapanık iyi bir mühendis ömür boyu kimseye bulaşmadan müthiş bir performans sergileyebilir. Hak ettiği ücreti de kazanır.

Cemile, Anladım teşekkür ederim.:)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt