Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir müziğin türünü anlamanın en iyi yolu nedir?

Müziği tür olarak birbirlerinden ayıran şey, kullanılan armonik yapı, enstrumanlar, ritmler ve üretiliş dönemidir. Her müzik formunun kendine has özellikleri vardır ki bu özellikleri aslında biliriz ama anlatamayız. Hani kimisine sorarsın "ne dinliyorsun" diye; o da der ki "arabesk dinliyorum" yada "fantazi dinliyorum". Ee peki bu ikisinin arasındaki farkı biliyorsan, kendi beğenini ayırdedebiliyorsan demekki bunların arasındaki farkların da farkındasın demektir. Bunu aynı müzik tarzı müzik içinde dahi ayırmak mümkündür. Meseka deriz ki "Klasik müzik". Ama bunun içinde klasik dönem var, barok dönem var, romantik dönem var, post romantik var. Bunların bile kendi arasında bile fark vardır ki konuya hakim bir kulak, eserin yapılış yılını dahi söyleyebilir.

Örneğin, barok dönem eserlerinde "basso continuo" dediğimiz, sürekli eserin altında yürüyen bir bas partisyon vardır. Bu bas parti klasik dönem eserlerinde de vardır ama barokta bu bas partiyi unison olarak yani aynı anda aynı notalarla çelesta (harpsicord) da çalar ve klasik bir eserde eğer bunu duyarsanız gözünüz kapalı bu eserin barok dönem olduğunu, 1750-1800'lü yıllarda yapıldığını söyleyebilirsiniz.

Bunun gibi ayrıntılar günümüz elektronik müziğinde de vardır. Kullanılan ritmik yapı, alt yapı ve ritim formu ile vokalin tarzı onun, house, vocal house, trannce olduğunu yada, aynı kıstaslar kullanılarak, lounge, chillout,downtempo, new age gibi "easy listening" dediğimiz tarzın altındaki alt sekmenleri birbirlerinden ayırmamız mümkündür.

Konuyu bağlayacak olursak, müziğin türünü, armonik yapısı, ritim öğesi ve müzik içinde kullanılan entrumanları bir arada görerek kararını veriyoruz.
  • Paylaş
Pop, caz, funk, soul, rap, etnik, rock, heavy metal, klasik flemenko, dance, trip hop, jazz, swing, arabesk, alaturka, latin, klasik, fusion, ... . gibi gibi saymakla bitmeyecek bu müzik türlerini anlamak için dinleyerek tahmin etmekten başka bir yolu yok . Veya enstrüman  bilgisi çok iyi olup ona göre tahminde bulunanlar olabilir. Günümüz çağının popüler müzikleri az çok kendini belli ediyor zaten hangi tür olduklarına dair.   Bir de artık tek bir tür ile müzik yapılmıyor. Bir çok türü karıştırabiliyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1169 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları