Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir odanın dekorasyonu nereden başlar? İlla yerinde görmek şart mıdır yoksa görselden de tasarım yapılabilmekte midir? Kara kalem ile baştan tasarım oluşturma başlıca yöntem midir?

İhtiyaçların belirlenmesi ve mevcut durumun analizi ile başlar.

Odanın (alanın, mahalin, hacmin) ebatları, odanın hangi yöne baktığı ne kadar güneş aldığı, hangi duvarların dış mekan ile ilişkide olduğu, prizlerin ve anahtarların konumları, kalorifer peteklerinin konumları, pencere ve kapı ebatları ve konumları, mevcut kaplama malzemelerin tespiti ve varsa arızaların ve hasarların tespitinden sonra odanın hangi amaçla kullanılacağı belirlenir.

Yukarıda saydığım tespitler doğru aktarılabiliyorsa, yeterli sayıda görsel ve hassas ölçülü krokilerle desteklendiyse yeri görmek şart değildir ama şahsım için o odanın içine girmek serbest çağrışıma, gözümde canlandırmaya, kabaca mekan ile iletişime geçmeme olanak sağladığı için tercih ettiğim ve tavsiye ettiğim bir yöntemdir.

Kara kalem söz öbeği yanlış bir tabir olmuş aslında, kast edilenin eskiz olduğunu varsıyorum. Eskiz, taslak ister kara kalem ile yapılsın, ister tükenmez, dolma kalem, boya kalemi, oyun hamuru, kolaj veya maketle yapılıyor olsun, tasarımın üçüncü aşamasıdır.

Birinci aşama, ilk paragrafta aktardığım doğru soruyu bulmak için verileri toplamaktır. İkinci aşama ise hipotez oluşturmaktır. Tasarım aşaması ise hipotezi test ettiğiniz ve gerekirse hipotezi revize edip, tekrar gözden geçirip doğru hipotezi oluşturma aşamasıdır.

Aşağıdaki linklerde izleyeceğiz videolar, belki kara kalemden daha eğlenceli gelebilir.youtube.com/channel/uchkızdq6sk96ehgali
  • Paylaş
Şu şekilde özetleyeyim. İlla yerinde görmek şart değildir; Görseldede bulup tasarlayabilirsin ancak tasarlarken az da olsa hayal gücünü kullanman gerekmektedir.ilk öncede odayı tasarlarken odanın büyüklüğü, pencerenin, kapının ne tarafta olduğunu ne kadar alan kapladığını ve en önemlisi de odanın güneşi alıp almadıiına dikkat etmelisin. Kara kalem ile sadece tasarlamakla kalmassın aynı sekillde hayal edersin ve kara kalem baştan tasarım için bir yöntemdir. Teşekürler.
  • Paylaş
Dekorasyona başlamadan önce odanın hangi amaçla yapıldığını , oda için gerekli eşyaların kaplayacağı alanı, konumunu, odanın hangi yöne baktığını, ve özelikle güneşi iyi analiz etmek gerekir. Renklerin insan üzerindeki etkisini düşünülerek renk seçimi yapmalısınız. Odanın yeterli miktarda hava alıp almadığını ve nem miktarını bilmemizde fayda var.
Yeterli derecede analizler görseller bulunuyorsa illa yerinde görmek şart değil Bütün verileri toplayarak iyi bir analizden geçirip hayal ettiniz tasarımı son aşama olarak çizebilirsiniz.
  • Paylaş
Tesekkur ederim... Bence oda tasarlamak la koca komplexler tasarlamk arasında cokta fark yoktur
u acıkcası nerden başlayacagınızı bilmiyorsanız herhangi bir yerden başlayınız ister kalem ister metrik zamn kayıpları olacaktır ben soyle yapmayı deniyorum o konuyla ilgili nekardar bilgi varsa aklımda ust uste dokuyorum olmayan saçma sapan seyelri dahi ciziyorumnsonra arıtma donemi başlıyor gereksizleri eliyorum uzun ve zahmetli bi yol varsa sonuçta elde kalan pur yalın işlevsel bir durum oluyor şu bir gerçek ne okursanız okuyun proje yapamdan proje yapmayı ogrenmessiniz metod yol değişkendir ayrıca elle çizmeyi tavsiye ederim ama secenek sizin beynin buyuk bir bolumu ellerimizi kontrolu ile sorumlu bazen el duşunur beyin gibi bu yuzden eskiler hep eskiz yapardı
bir diger tavsiyem başlarda hayale ttiginizi metrik olrak ifade edin cunku gerçekleşip gerçekleşmediğini gormeniz cok onemli.. . .
  • Paylaş
Odanın ölçülerinden başlar. Önce odanın rölövesi alınıp nereye hangi eşya sığar ona karar verilmelidir. Sonrasında rengine, kumaşına vs. odaklanmak lazım. Buna göre mobilyalar yerleştirilir, sonrasında mobilyalara uygun yardımcı dekoratif ürünler, halı ve perde seçilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

167 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt