Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir olayın hayatınızın kırılma noktası olduğunu nasıl anlarsınız?

Bence bir kararın kırılma noktası olup olmadığını anlamanın en kolay yolu bu karardan sonra "geri dönüştürme şansınızın" ne kadar olduğudur. Eğer aldığınız karar yaşamınızda bir çok şeyi değiştirme potansiyeli taşıyor ise bir kırılma noktasında olabilirsiniz.

Bir de genel bilinen kırılma noktaları vardır; üniversite ve bölüm seçimi, yüksek lisans veya özel sektöre yöneliş, evlilik, çocuk sahibi olmak, başka bir şehirde yaşamaya başlamak ve buna benzer durumlar hayatta çoğunlukla hemen herkesin yaşadığı süreçlerdir ve bu karar anlarına geldiğinizde şaşırmamalısınız. Çünkü hazırlıklı olma şansınız vardır ve erken davranırsanız bu karar anlarında ne yapacağınız konusunda fikriniz oluşmaya başlamış olur.

Bazı olaylar ön görülemez ve bunlardan bir kısmının ise çok büyük bir etkiye sahip olacağı bile anlaşılmayabilir. Yani bazı olaylar sürpriz biçimde yaşamınızı değiştirebilir. Elbette bu gibi durumlarda bir süre sonra etkiler ortaya çıkmaya başladığında bir kırılma noktası yaşadığınızı anlarsınız ancak bunun için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Zaten hayatın kendisi bir sürprizdir ve bence en önemli konu yaşadığınız anların mümkün olduğu kadar çok tadını çıkarmaya çalışmanızdır.

Şöyle bir şey okumuştum; "kimse yaşamda içinde bulunduğu an ile ilgili net düşünemiyor. Halbuki geçmiş ve gelecek konusu çok daha keskindir. Geçmişi değiştiremezsiniz ve geleceği bilme şansınız yoktur, elinizde şekillendirebileceğiniz en değerli şey içinde bulunduğunuz andır."

Ayrıca şöyle bir şey vardı; "insanlar bir gün bakıp yaşlandıklarını veya büyüdüklerini düşünürler. Halbuki böyle bir an yoktur, düşünsenize ne zaman büyüdün ya da ne zaman yaşlandın. Bunun net bir cevabı yoktur, sadece öyle düşünürüz ve ondan sonra buna göre davranmaya başlarız."

Kırılma noktaları için de benzer şeyler geçerli, net değiller ve ne zaman oldukları sonradan ortaya çıkar çoğu zaman.
  • Paylaş
Bence Steve Jobs'ın Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde söylediği gibi, bunu ancak 'noktaları geriye doğru birleştirebildiğinizde', yani geçmişe bakarak anlayabilirsiniz. 30'lu yaşlarda ilerledikçe, küçük hayat döngülerine büyükleri eklenir. Bir işten ayrılmak, biriyle birlikte olmak, evlenmek gibi deneyimlerin hayatınızı nasıl değiştirdiğini, geriye bakıp 'şunu yapmasaydım şimdi -olumlu ya da olumsuz- farklı bir noktada olurdum' diyebildiğiniz zaman görürsünüz. Hatta bir dönem olumsuz sandığınız bir deneyimin, daha büyük bir hayat döngüsünü tamamladığınızda aslında olumlu olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun için hem neyin olumlu neyin olumsuz olduğunu daha net görmenizi sağlayacak küçük deneyimlere, hem de bu değerlendirmeyi daha objektif yapabilmenize yarayacak olgunluğa erişmeniz gerekebilir.
  • Paylaş

Beni istem dışı değiştirmiş ise; hayatımın kırılma noktasıdır.

  • Paylaş

Kritik bir durum olduğunu hissedip,sonucunun geleceğini olumlu olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsan hayatının kırılma noktasındasındır.

  • Paylaş
Bir olay yaşadığımda, aslında o olay çok önce olan bir başka olay tetiklemişse işte o an meğerse kırılma noktasıymiş. Hiç zamanında fark etmedim hep daha sonra düşündükçe buldum.
  • Paylaş
Aldığımız her karar Kırılma noktasıdır aslında sadece sonuç büyük olursa bunu kırılma noktası diye adlandırırız.İyi yönde mi yoksa kötü yönde mi kırıldığını anlamak için ise zaman babayı bekleriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

980 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları