Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önceki yüzyıllarda kabile hayatı ve buna bağlı hukuk sistemi vs. vardı. Şimdi devletler ve halk denilen bizler varız. Sınırlar, hukuk sistemi vs. var. Peki önümüzdeki yüzyıllarda ön görülen kıtlık ve dünyadaki temiz su eksiliğinden dolayı nasıl bir dünya olur akademik, hukuk sistemi, yönetim açısından?

Günümüz iktisadi anlayışında ''serbest piyasa ekonomisi'' diye tabir edilen bir düşünce var.Bunu özetlemek gerekirse , büyük şirketlerin ve zengin kişilerin tüm dünya topraklarında özgür bir şekilde alışveriş yapmasını öngören , malların serbestçe dolaştığı bir sistem diyebiliriz.Geleceğin iktisadi düşüncesi işte bu sisteme olabildiğince yakınlaşmayı öngörüyor. Dikkat edersen ülkeler arasındaki işbirliği her geçen gün artıyor. Bunun en güzel örneği Avrupa Birliği. Ortak bir para birimi , serbest ticaret, ortak bir anayasa ... Özetleyecek olursak geri kalmış toplumların daha çok sömürüldüğü, kıt olan kaynakların daha zenginler için kullanıldığı, bütün bunlara bağlı olarak da ortak hukuk sisteminin benimsendiği dolayısıyla da ortak yönetimlerin olduğu bir sistem görüyorum.
  • Paylaş
Öngörülen ķıtlık ve temiz su yokluğu : Şimdiki uygulanan sistem kapitalizmdir. Yani ana konu, hedef amaç vb herşey paradır. Hedefi insan olan sistemde sorudaki kıtlık ve susuzluk sorunu olmayacaktır. Zira, mevcut insanlar, kendi sayısından fazlasına hala üretim yapmaktadır. Bu doğrultuda ikinci aşamada ki akademik, hukuk, vb sistematik işleyişin cevabı da içinde diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

93 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt