Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir partiyi destekledikten sonra o partinin iktidara gelmesi, neden onu destekleyenleri genelde zengin ediyor?

Bu soruyu bir çocuğun sorusu gibi olduğunu biliyorum ama bunun bir çözüm yaratacağına ve ezber düşünce sistemini değiştireceğine inanıyorum.. Mevcut iktidar partisini destekliyor olabilirsiniz ya da olmayabilirsiniz. Lakin bu soruyu kendinize sorun ve lütfen bize objektif bir şekilde cevaplayın. Çok teşekkürler..Düzenle
Buna benzer bir soruyu farklı cenahtan birisine sormuştum yıllar önce. Verdiği cevap aşağı yukarı şu şekildeydi:

  • Düşün ki bir mont alacaksın, önünde iki mağaza var. Birisi tanıdığın birisine ait diğeri herhangi birisi. İkisi de aynı ürünü aynı fiyata satıyorlar. Senin seçimin kimden yana olur?

Bunu şu sekilde de izah edebilirim;

Diyelim ki xxx tekno marketinde işe başlamanıza bir arkadaşınız vesile oldu (hatta vesile olmayı bile geçin). Yakın zamanda da bir ürünün fiyatı yüksek oranla düşecek ve siz bunu öğrendiniz. Arkadaşınızı arayıp durumu haber vermiyor musunuz? Ya da çevrenizi bu durumdan haberdar etmiyor musunuz?

Parti seviyesinde de işler bu şekilde yürüyor sanırsam. Misal bir yerde inşaat işi yapılacak. Henüz ihaleye çıkılmamış. Bir şekilde destekçiliği bilinenlerden (konu ile direk ilgili ya da ilgilenebilecek) birilerine haber ulaştırılıyor, yeterliliklerine bakılıyor, varsa eksikliklerinin giderilmesi yönünde tavsiyeler veriliyor, işin "yaklaşık maliyeti" söyleniyor ve bu tanıdıkların ihaleye girmesi, sonucunda da o ihaleyi almaları sağlanıyor.

Ya da daha sağlamcı bir şekilde ihale şartnameleri işi yapabileceği düşünülen kişilere hazırlatılarak kendileri haricindeki herkesi daha teklif aşamasına gelmeden (teknik yeterlilik vs.) elemeleri sağlanıyor.

Kabul edersiniz ki, sonucunda da destekçiler zenginleşmeye başlıyor.
  • Paylaş
Parti desteklemek yatırım yapmak anlamına gelir. Sen o partinin gelmesi için seçim kampanyasına bağış yaparsın onlarda kazanırsa seni görür. Ticari bir yatırımdır bu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

585 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt