Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir PlayStation3 oyunun 180tl olması soygun değil midir? Bu insanı korsana zorlamaz mı?

Şimdi bir de şöyle düşünelim; hayatınız boyunca para biriktirip bir süper spor araba alıyorsunuz ama süper benzin, vergileri, bakımı çok pahalı diye şikayet ediyorsunuz. Bu demektir ki her ne kadar o arabayı alacak parayı denkleştirebilmiş olsanız da o arabayı kullanacak bütçeye sahip değilsiniz. Play Station ile de durum buna benzer, piyasadaki en pahalı konsolu alıyorsunuz ve oyunların fiyatından şikayetçisiniz. Sonuçta korsana yöneliyorsunuz. Oyunları geliştirmek, size her sene yeni bir versiyon çıkartmak için gerçekten binlerce yüksek kaliteli eleman çalışıyor. Yazılımcı ücreti, bina, donanım, genel giderler, idari personel masrafları üstüne korsanı, vergileri ve karı eklediğinizde fiyat ortaya çıkıyor. Benim tahminim korsan kullanım oyun fiyatlarını en az vergiler kadar etkiliyor. Korsan kullanım olmasa da tabii ki oyunun düşeceği fiyat 100TL'nin altına inemeyecektir ama bu da zaten aldığınız süper oyunun gerçek değeri olacaktır.
  • Paylaş
Bu durum bence kişiden kişiye gör değişen bir durumdur. Fazla para kaygısı olmayan insanlar için düşünülecek bir problem değildir ancak ülkemizdeki orta halli insanları düşününce oyunların bu derece pahalı olması insanları kesinlikle korsana sürükleyen bir nedendir.
  • Paylaş
Lisans ücreti ve vergiler yüzünden pahalı olan bu oyunlar Avrupa'da daha ucuz ama kargo masraflarıyla yine çok pahalıya geliyor.Oyunun kalitesi için çok emek harcandığı ve korsan yüzünden zarar ettikleri bir gerçek ama yine de oyuna bu kadar para vermek kabul edilemez.En azından benim için.
  • Paylaş
Kesinlikle çok pahalı. Kaldı ki korsan oyunda çalıştırmıyor playstation3'ler. Korsan çalıştırması için yazılımının değiştirilmesi yani kırılması gerekiyor.Tamamiyle sıkıntı bir iş yani.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

811 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt