Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir plazada çalışırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Plazalarda genel olarak sistem şu şekilde işler.
  • Sigara içmek için plazada size ayrılan ilgili bölümü kullanmalısınız. Bu bölüm genelde binanın dışında ve giriş katında olmaktadır.
  • Misafiriniz geldiğinde mutlaka güvenlik kontrolünden geçer ve size bir telefonla ulaşılarak doğruluk kontrolü/bildirim yapılır. Bu bildirimde siz gelen misafiri onaylarsanız bir refakatçi eşliğinde ya da güvenlik görevlisinin tarifi ile misafiriniz sizin katınıza yönlendirilir. Bazı plazalarda aşağıya inip sizin misafirinizi karşılamanız gerekebilir ya da bunu sırf siz istediğiniz için de her zaman yapabilirsiniz.
  • Plazadaki asansörler, sadece plaza çalışanları ve yetkilelere özel olarak dağıtılan elektronik kartlara programlı olabilir. Bu durumda görevli ya da refakatçi kişi size asansöre kadar eşlik ederek ilgili kartı okutur ve sizi gideceğiniz kata asansörde yönlendirir.
  • Plaza güvenlik kontrolünde size verilen kartlar geçiş turnikelerinden sizin kartı okutmanız sureti ile geçiş yapmanıza olanak verir. Bu şekilde kartınızın kayıt edildiği firmaya giriş çıkış saatleriniz de kayıt altına alınmaktadır. Ne var ki bazı plazalarda bu kart sadece temsilidir ve kart okuyucuda çalışmaz ama kapıyı otomatik olarak açarlar. Bunu kartı teslim alırken sormanız önerilir.
  • Yapılan yönlendirmeye rağmen yanlış kata veya firmaya gittiyseniz, çekinmeden yeni bir tarif için yanlış da olsa gittiğiniz firmadan yardım isteyiniz.
  • Çalışan olarak şirketinizin belirlediği mola ve yemek aralarında kartınızı okutarak binadan çıkış yapmanız ve yine okutarak giriş yaparak ofisinize gitmeniz beklenir. Vergi muafiyeti bulunan teknokent/teknopark gibi yerlerde bu işlem işveren açısından hayati(!) önem taşımaktadır. Zira bu sayede sizin çalışma saatleriniz hesaplanarak SGK işveren payından düşülmektedir.
  • Kartınızı sizden başka birisinin kullanımına sunmamanız gerekir. Yaparsanız ve yaklanırsanız plaza yönetiminin üstlendiği güvenlik süreçleri ile işvereninize taahhüt ettiğiniz süreçler arasındaki çakışma size zarar verebilir.
  • Plaza hayatına alışkın olan tecrübeli iş arkadaşlarınız varsa onlardan da ayrıntılı bilgi almanız önerilir. Zira plaza hayatı, plazadan plazaya farklılık gösterebilir.
NOT: Bu soruya ayrıntılı yanıt vermeyi istememin bir nedeni de üniversitede staj başvurusu için ilk kez bir plazaya gittiğimde yaşadıklarımı anımsamamdır. O zamanlar böyle bir site olsaymış keşke dedim hatta şimdi :). Güvenlik peşime mi düşmedi direkt içeri daldığım için, asansörü mü çalıştıramadım, yanlış katta inip yardım mı alamadım :), daha neler oldu neler. Umarım faydası olur :).
  • Paylaş
11

Özge Küpeli, ayrıntılı yorumunuz için teşekkür ederim. ne kadar kolay gibi dursa da, plaza hayatı bir tık daha dikkat istiyormuş.. tekrar teşekkürler.. :)

Serkan Köse, :) rica ederim :).

Brutal Code, Bana birkaç tıktan fazlası gibi geldi :)

Serkan Köse, :) Biraz abartılı oldu evet kabul ediyorum :)

Brutal Code, Fakat abartan siz değilsiniz :) Zaman zaman iş için İstanbul'a gidiyorum. İlk gidişimde Levent'teki bol prosedürlü plaza karşısında, Eskişehir'den gelen biri olarak kendimi epey bir dünyalı ve anadolu insanı olarak hissetmiştim. Cahil gibi hissettim. Pek bir fena oluyor plaza insanları.

Serkan Köse, Ben de benzerlerini üniversite için İstanbul'a ilk geldiğimde yaşamıştım (1996) :). Plaza hayatı işte :)..

Nazende , valla plazadan soğudum:)

Serkan Köse, ahaha :) valla yazıyı okuyunca şimdi, soğur insan :)

Fatih Metin, Toplum olarak bilmediğimiz bir konuda öğrenme ihtiyacımız olmasına rağmen soru sormayı kültürsüzlük, bilgisizlik olarak kabullenmiş oluşumuz yüzünden bu ve bunun gibi bir çok konuda davranış kurallarını çevresindekilerin davranışlarını örnek alarak kendisine yön veren insanlar yanlış yapmakta. Bundan dolayı @serkan Bey abartılı olduğunu düşünmüyorum. :) Hepimiz hergün hızla öğrenmeye devam etmiyor muyuz?.. Teşekkürler ;)

Serkan Köse, Rica ederim :).

Hava almak için pencerelerden çıkmamak en önemli kuraldır. Onun için asansörü kullanmanız ve birkaç güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

169 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları