Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir programlama diline tamamen hakim olmak için neler yapılmalı? Başlangıç seviyesindeki programlama dili bilgimi ileri seviyeye nasıl taşırım?

C, python ve Ruby programlama dili bilgisine sahibim. Ancak tam profesyonel bir şekilde nasıl kullanabilirim? Profesyonel bir şekilde öğrenmem için ne yapmalıyım ? Düzenle
Sürekli yazılım geliştirerek hatalarla karşılaşıp onları çözerek. yazılımlar İngilizce ve matematik öğrenmek gibidir ne kadar kelime ezberler çözüm yaparsan o kadar ileriye adım atarsın..
  • Paylaş
Bol bol code review. Yani başkalarının kodunu inceleyeceksin. Bunun için örneğin github'ı kullanabilirsin. Ayrıca bir yandan da kendin proje geliştirirsen/pratik yaparsan çok yararlı olur. Dili öğrenmek yetmiyor tabi nesne programlama, veri yapıları, design patternler, testler vs konularında da bilgi sahibi olman gerekir.
  • Paylaş
Öncelikle ne kadar sabırlı olduğunu kendine sorman gerekiyor.Yazılım öğrenme aşamasında sabır yazılımcının öğretmenidir.www.acikakademi.com/ bu konuda çok iyi bir kaynak.
  • Paylaş
Codeacademy.org da güzel bir kaynaktır kendinizi geliştirmeniz için. Geliştirmek istediğiniz dillere ait kitaplar alın düzenlice bitirmeye çalışın ve eksiklerinizi keşferdin. Buarada eş zamanlı giderek bu eksikler üzerine proje örnekleri inceleyin, kendiniz pratik yapın. Ve forumlardaki communitylere sorularınızı hep sorun çok aktiftir mutlaka cevap alırsınız forumlardan/bloglardan, hatta hocalarla iletişime geçin mesela Sefer hoca BT Akademi'de iyi bir eğitmendir.gelecex.com/oguz-yagmur-profesyonel-yazilimci.html burda güzel açıklanmış bir yazılımcının gelebileceği aşama. Başarılar diliyorum
  • Paylaş
2

İsmet Acar, Yanıtınızın içerisindeki bağlantıda bulunan yazı (röportaj) somut adımlar atmam için çok etkili olacak gibi :) teşekkürler

Gizem Değmez, Ne mutlu bana işinize yaradıysa:) kolaylıklar diliyorum

Bir dile tam hakim olmak istiyorsan proje yapacaksın. Bence C'yi atla neden dersen alt seviye programlama dili. Özel bir ilgin yoksa o konuya sektörde çokta fazla kullanılmıyor. Python ve ruby birbirine yakın diller zaten. Python ile şu an kullandığımız bu site gibi bir site yapmaya çalış. Bu süreçte zorlanacaksın, birçok şeyi öğreneceksin. İşte bu şekilde tam hakim olursun. Proje yapmıyorsan bir adım bile ileri gidemezsin. Yabancı dil öğrenirken nasıl sürekli okuma konuşma pratikleri yapmamız gerekiyorsa programlama dilleride çok farklı değil
  • Paylaş
6

İsmet Acar, Yanıtınız için teşekkürler. Projeye başlamak için belirli ve sıralı adımlar atmak gerekiyor. Bu adımları, nereden başlayacağımı tam olarak bilemiyorum. Programlama dil bilgim belki de dediğiniz gibi bir proje yapmak için yeterli değildir (en azından biraz zorlanacağım) ama o bahsettiğim adımları gerçekleştirirsem düşündüğüm kadar da zor olmayacaktır. Ek olarak bu yanıt altında bir soru daha sormak istiyorum. Kaynak kodunu yazdığımı varsayalım (Python ile). yazılan kodu bu sayfa şeklinde nasıl getirebilirim? Python arayüzü ile ilgili tkinter uygulaması var bildiğim kadarıyla, onunla mı yapacağım?

Uğur Çakmak, Rica ederim. Sırayla gidelim. Bir web projesi yapıcaksan ilk olarak kullandığımız dilde bir hello world yazdırıcaz. Bunu yaptığımızda ilk adımı attık demektir. Sonra bu dile ait view teknolojileri(şuan ekranda gördüğümüz şu sayfanın tasarımı butonlar falan) nelerdir hangisi en çok kullanılıyor bunlara bakacağız. Sonrasında basit olarak textbox, buton vs nasıl ekranda gösteriliyor bunları öğrenicez. Sonra işi veritabanına nasıl bağlanılır bunları araştırıcaz. Bu şekilde sökülmüş ip gibi gerisi gelir. Python ile çok önceden uğraştığım için şuan web kısmına hakim değilim ama tkinter ile yapılmaz çünkü tkinter masaüstü view teknolojisidir.

İsmet Acar, ilk adım tamamdır o derece değil :) söylediğiniz textbox, button vs C# veya java ile daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. C# ile başladığımı varsayalım, buttonları mesaj kutucuklarını vs hallettim diyelim (ki buralara kadar geldiğim alıştırmalar oldu, buraya kadar bir sıkıntı yok). Buradan gerisi için neler yapmalıyım? C# ı ele alarak cevap verebilirseniz daha iyi anlayacağımı düşünüyorum. Başka bir dil üzerinden de verebilirsiniz tabii ki. Mesela web kısmı nasıl halledilecek? database ile nbasıl ilişkilendirilecek? bunun için uygun başka program vs kullanılacak mı ? (python tkinter tarzı. her ne kadar masaüstü view olsa da)

Uğur Çakmak, Şimdi C# üzerinde durmağım bir dil. Öncelikli olarak C# ile veritabanına bağlanıp verileri bir table üzerinde gösteriyorsanız masaüstü programcılığı daha fazla uzatmayın derim ben. Bu kadarı temeli öğrenmek için yeterlidir. Bir telefon rehberi yapın mesela. Asıl iş web. Web için C#'ın dünyasında asp.NET var. Ondan başlamanız gerekli. ASP.NET dersleri vs diye arattığınızda giriş seviyesinde birçok döküman. video bulabilirsiniz.

İsmet Acar, Peki tekrar teşekkür ederim yanıtlarınız için. Söylediklerinizi göz önünde bulunduracağım.

Uğur Çakmak, Rica ederim. Kolay gelsin

Kod yazarak. insanın okuduğu şeyler bir süre sonra afaki kalıyor bunları koda dökmedikçe. mesla c bildiğini yazmışsın ama c bir derya gibidir. eminim uzun süre c ile uğraşan profesyonel bir yazılımcılar bile her yeni projelerinde c ile alakalı bir şeyler öğreniyorlardır. önemli olan dili bilmek ve bildiğin şeyleri uygulayabilmektir. bildiğin şeyleri uygulayabilme de tecrübe ile oluyor.
  • Paylaş
2

İsmet Acar, Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Soruyu şu şekilde sorsam daha iyi olacaktı. Kendimi geliştirmek için sürekli kod yazmalıyım. Problemleri kendim oluşturduğumda çözümü bildiğim yollarla oluyor. programlama dilinin bilmediğim tarafını kullanamıyorum. Problemleri neye göre belirlemeliyim.

Vudu Cayld, Benim bahsettiğim kod yazmak aslında proje yapmak. Bir fikri hayata geçirecek kadar dili bilmiyorsan bence daha fazla okuman gerekir.

Bence bir programlama dilinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız o programlama dili ile alakalı temel kavramları fonksiyonları öğrenceksiniz. Daha sonra o programlama dili ile ilgili hangi alanda uğraşıyorsanız ona göre bir kütüphaneye başlayabilirsiniz. Ayrıca bence bir programlama dilinde ilerlemenin en iyi yolu bir program yapmaya karar verirsiniz ve bunu yapmak için uğraşırsınız anlamadığınız yerleri forumlar da vs. sorup cevabını bulursunuz böylece hep yeni şeyler öğrenirsiniz ve bu bilgiler kalıcı olur bence. Kolay gelsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2235 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt