Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir projeye başlarken Ekonomik Fizibilite yapılmalı mıdır? Uygulamada ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?

Kesinlikle yapılmalıdır, çünkü elinizdeki para veya bulmanız gereken para ve bunu nereye harcayacağınızı bilmek sizin ne kadar ileri gidebileceğiniz veya gitmeniz gerektiği konusunda bir rehberdir.

Para bir işin kurulması ve büyümesinde kesinlikle en büyük etkendir, ama bir işi sadece para ile başarıya ulaştıramazsınız. Eğer öyle olsaydı ne Google, ne de Facebook gibi şirketler oluşmazdı. Önemli olan yaptığınız iş modelinin ne olduğu ve onu nasıl şekillendirdiğiniz ve insanların yaptığınız işe verdiği değerdir. Bu değer hem sizi başarıya ulaştırır hem de yaptığınız işi paraya dönüştürme şansını getirir.

Ayrıca, para sizi hedeflerinize ulaştırmak için bir kısayoldur. Yani, paranız olmadan da ilerlemeniz mümkündür, ancak bu durumda normalde 1 ayda katedeceğiniz mesafeyi 1 yılda alırsınız ve bu gerçekten sürdürülebilir bir durum değildir. O sebeple ihtiyaç duyduğunuz paranın ne olduğu ve bununla ne yapacağınızı bilmeniz büyük önem taşır. Önünüzü daha iyi görürsünüz ve bir sonraki adımı daha iyi okumanızı ve hazırlıklı olmanızı sağlar. Sadece para konusunda değil tüm iş modeliniz ile ilgili elinizde her zaman en azından 2-3 sayfalık bir genel durum dökümanı olmalıdır (girişim şirketleri için söylüyorum). Bu döküman hep güncellenmeli ve yenilenmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

355 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları