Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir projeye domain belirlerken kullanıcı açısından örn: (kit.ap) mı daha akılda kalıcıdır yoksa geleneksel (kitap.com) mu?

Benim şahsi kanaatim .com uzantılı adların daha faydalı olacağı yönünde. Hem kullanım alışkanlıklarına daha uygun hem de yazım esnasında artık .com uzantısını otomatik tamamlayan internet tarayıcılar sayesinde yanlış alan adına yönelme ihtimali de ortadan kalkıyor. Böyle düşünüyorum ancak diğer şekildeki isimlerle de, iş fikrinin yapısına ve yayılma hızına bağlı olarak, ilerlenebilir.

NOT: Sadece örnek olması açısından başarılı iş fikirlerin neredeyse hepsinin .com uzantılı olduğunu da belirteyim.
  • Paylaş
Web sitenin hit oranından kullanıcı deneyimine, google tabanlı seodan kişisel alışkanlıklara kadar hangi yönden bakarsak bakalım bilhassa ticari kaygı güden bir projeyse ve global olarak önceliği de düşünürsek ".com " açık ara önde...
  • Paylaş
Bence bir kitap uygulaması yazıyorsanız kit.ap süper olur hatta mümkünse kit.app ya da kit.apz ama bu bir web sitesi oluyorsa çoktan kapılmıştır ama kitap.com tabii ki çok akılda kalıcı bir domain olacaktır.
  • Paylaş
Her ne kadar .com uzantısı bilinir olsa da ellerimiz alan adını yazdıktan sonra ctrl+enter ile otomatik olarak .com 'u tamamlasada bu bir projedeki çok çok çok küçük bir noktadır. Örneğin kariyer.net 'tir adı budur ve hep bu olarak kalacaktır. Kimse com olarak yazmayacaktır. Mesela benim için asp.net 'tir. Daha bir kez bile asp.com 'a girdim mi bilmiyorum :) wikipedia.org 'tur.shiftdelete.net 'tir. Marka değeri yarattığında ve ihtiyaç duyulan bir noktaya değindiğinde insanlar seni bulacak ve ziyaret edeceklerdir. Alan adı bence çok da önemli bir konu değildir. Kullanıcılar seni alan adınla değil, alan adının içerisinde barındırdığın şeylerle hatırlayacaklardır.
  • Paylaş
İnternetin tarihcesine bakılacak olursa .com internet siteleri için bir kalıptır. İnternet sitesi konu edilince herkes ".com" ibaresini bilir ve aklında tutmak için ekstra bir emek harcamaz. Benim fikrim "kitap.com"
  • Paylaş
Projelere isim belirlenirken bence kalıpların dışına çıkılmalı mümkünse. Koyulan isimle markalaşma şansı tanınmalı projeye.
Mendil değil Selpak deriz mesela ya da traş bıçağı değil de Permatik, web için neden mümkün olmasın isimle markalaşmak?
Sırf isim uygun olcak diye gereksiz ıkınmalara çok gerek yok bence çünkü bazen de sonuç hüsran olabiliyor.
  • Paylaş
Kitap.com.

Yazdığınız diğer domain'i düşündüm, acaba "kit.ap mıydı yoksa ki.tap mıydı? " ikilemine düştüm. Demek ki bu, başarılı bir domain seçimi değil kullanıcılar açısından.
  • Paylaş
Bilgisayar kullanıcılarının çoğu inploid.com yazmak yerine inploid yazıp ctrl+enter tuşlayarak web sitesine ulaşım sağlamaktadır. Erişebilirlik ve evrensellik ön planda olduğunda kitap.com farkındalık yaratmak ve farklı olmak adına kit. Ap. Benim fikrim ise kitap.com
  • Paylaş
İsim kitap yerine mesela kitapla özdeşleşebilecek biri isim olmalı sen sayfanı anlatmadan ismi duyunca hemen siteye girip bakmak istemeli
  • Paylaş
.com tokatlar alayını
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

436 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt