Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir projeyi bitirirken sona yaklaşınca enerjiniz biter ve hevesiniz kaçarsa ne yapıyorsunuz?

Projeye ara veriyorum. Bitirme tarihini (eğer vaktim varsa) erteliyorum. Bir gün de kendini toparlayabilirsin. Uzaklaş sosyal aktivitelere yakınlaş sevdiğin şeyleri yapmayı dene. Kendine küçük bir harita çiz ve nerede olduğunu gör maddeler halinde yaz ve adım adım yap derim... Umarım faydalı olur.
  • Paylaş
1

Gokhan İnce, arada öyle yapıyorum.... aslında gereksiz yorucu özellikleri birden kullanıcılara sunmak yerine ileriki zamanlarda sunmak daha doğru olacak diye karar verdim..

Sona yaklaşmakla, sonda olmak arasındaki farkı anlamak gerekiyor... Kelin ilacı olsa önce kendisine sürermiş ama işin bitimini, yayına almayı hedeflemek gerekiyor. 5000 metre koşusunda 4950. Metrede bırakınca kimse son anda bıraktı değil, bitiremedi diyecektir. Hedef 5000. Metredeki çizgi olmalıdır. Bence bizim genel sorunumuz işi yapmaktan sıkıldığımızdan değil, işi doğru parçalara ayıramadığımızdan oluyor.
  • Paylaş
Beyin herşeyi modeller. Projeyi bitirme olarak gördüğünüz gelecekteki eylem projenin hangi hali ise ona odaklanırsınız ve beyin bunu kaydeder. Siz projenin bitimi olarak, örneğin bir web sayfası ise, ana hatlarının bitmesini hedeflerseniz, projeniz ana hatları bittiğinde sizi sona yaklaşmış hissettirir ve beyniniz başka işlere odaklanma isteği ile yeniden yola devam eder. Sözün özü, proje hedeflerinizi koyarken gelinebilecek en ileri noktayı, iş hedefleri koyarken ara basamakları koymalısınız. Buna rağmen yine de hevesiniz kaçıyorsa bir süre o işe ara verin ve hatta yapabiliyorsanız o projeye dışarıdan bakabilen arkadaşlarınızla zaman geçirip onlarla ara ara proje hakkında konuşun derim.
  • Paylaş
8

Gokhan İnce, Yanıt için teşekkürler.. Bu güne kadar yüzlerçe proje gerçekleştirdim.. Yıllarca yaptığım hata şu oldu.. Bir projeyi sonuna kadar kağıt üzerinde çizip daha sonra kodlamaya geçmek gerekli diye düşünüyroum.. Projelerde ise yaşadığım en büyük sıkıntı ise programlama bilgisi olan adam bulamamak.. Bilişimden yoksun bir şehirde yaşamanın sıkıntı çok..

Serkan Köse, Malesef bu çok genel bir problem. Kendi başına yapmaya kalkışmak da ayrı bir dert. Ekip kurmak projelerde işin en önemli basamağı aslında ama insanların biraraya gelmesinin zorluğu yanında doğru kişiyi bulaiblmek de problem oluyor. Startup weekend gibi oluşumlara katılmayı deneyebilirsiniz belki ama o da kısa vadede işe yarayabilir sadece: istanbul.startupweekend.org

Gokhan İnce, Tanımadığın insanlarla ekip kurmak çok zor oluyor..Aslında arkadaşlarla bile denemeye kalkıştık. Herkes tek başına zengin olma çabasında..Yabancıların bizden daha iyi işler başarmasının en temel nedeni bu bence... Birbirlerine olan güveni hiçbirzaman zedelemiyorlar ve sonuna kadar sizinle oluyorlar.. istanbul.startupweekend.org için teşekkürler..

Serkan Köse, Ekip, iş bölümü ve anlaşabilmek çok önemli gerçekten. Arkadaşlarla ilerlemek bazen sorun olaibliyor ama daha çok ettkinliğe katılarak yeni tanıyabildiğiniz kişilerle işi profesyonel olarak kağıda dökerek belki daha sağlıklı ilrleyebilrisiniz. Çok tasvip etmesem de Napster'ın kurucusu bu işi yaklaşık 6-8 ay çalışarak sıfırdan kendi projesini kodlayarak hayata geçirdiğini de belirteyim. Napster alanında ilklerdendi ve çok zor bir işi yapan bir yazılımdı - Peer To Peer communication.

Gokhan İnce, Bu iki yılda toplam 5 girişim gerçekleştirdim.. bunların iki tanesi tutulmadı bir yerlere gelmedi.. iki tanesi yarı yolda zaman aşımına uğradı.. şuan bir tane daha yapıyorum.. bakalım ne zaman bitecek.. 3 aydır bitmedi her gün biraz kod yazıyorum fakat heyecan bitti proje bitmedi :) Bir kaç kişiyle çalışmak bence heyecanı ayakta tutuyor..

Serkan Köse, Evet.. Çok güzel bir yazı var bu konuda... Mutlaka okuyun derim. ileriseviye.org/arasayfa.php?inode=boyle... Yazının orjinali: paulgraham.com/start.html Paul Graham Y Combinator'un kurucularındandır bu arada ve efsane bir adamdır.

Gokhan İnce, çok teşekkürler yararlı bir yazı olmuş..

Serkan Köse, Rica ederim... İyi günler...

Proje sonunda alacağım parayı düşünüyorum. Hevesim kendiliğinden geliyor. :)

  • Paylaş
1

Gokhan İnce, Farklı ve güzel bir yaklaşım.. bunu iyice düşüneceğim işe yarar gibi :D

Projenizi büyüklüğüne göre bölümlere ayırın ve ayırdığınız her bölüm için bir süre belirleyin. Çok büyük veya karmaşık bir proje üzerinde çalışıyorsanız doğrudan sonuca odaklanmak sizi karamsarlığa itebilir... bunun yerine bitirmek istediğiniz bölüme odaklanmanız, o anki hedefinize daha yakın olduğunuz için size cesaret ve azim verecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

880 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt