Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir psikolog insanların kurtarıcısı mıdır?

Öncelikle psikolog deyince onlarca farklı alt alanı olan devasal bir alandan bahsettiğimizi unutmamalıyız. Bu durumda soruyu "Psikoterapist, psikolojik danışman insanların kurtarıcısı mıdır ?" diye sormak daha doğru olur.


Cevaba gelince: kesinlikle değildir. Ben, çözümün danışanın kendi içinde olduğuna inanıyorum. Benim görevim ise bu çözümün ortaya çıkmasını sağlamak için gerekli soruları sormak ve gerekli müdahaleleri yapmak.


Efsanevi psikiyatrist Milton Erickson'un hikayesinde anlattığı gibi, yolu bilen danışandır, terapist ise onun yolda kalması için yardımcı olur.


Bazen, özellikle de hızlı sonuç alındığında, psikoterapi sihir gibi gelir. Bu sebeple de terapistler kurtarıcı büyücüler gibi görülür. Ancak, unutulmamalıdır ki, kişinin kendisi adım atmaz ise sorun çözülmez. Yani sonuçta sorunu danışan çözer, terapist yardım eder ama sorunu çözen ve "kurtarıcı" olan danışandır.

  • Paylaş
2

Begüm, Kesinlikle katılıyorum.... yorumlarınızı zevkle okuyorum..teşekkür ederim..

Tarık Gandur, İlginize ben teşekkür ederim.

Mesleklere saygım sonsuz. Psikologlar da kişisine göre çok faydalı oluyorlardır elbet. Ama şimdi benim gibi ileri yaşam formlarına gelince biraz komik kaçıyorlar tabi. Bir psikolog arkadaşım vardı yanına çay içmeye gittim. Adam diyor ki dertlerini bir kutuya kilitle sonra anahtarı denize at. bu mu lan tedavi:)
  • Paylaş
Her insanın kurtarıcısı kendisidir, beyninde biter her şey. Psikolog buna yardımcı olan kişidir sadece. Etkili olması başarısını artırır : )
  • Paylaş
Her insanın içinden çıkamadığı bir durum olabilir. Psikologlar kişinin farkında olmadığı, tek başına ortaya çıkaramayacağı güçlü karakterlerini ortaya çıkarır. Kötü zamanlarında güç vererek aslında bireysel  yapacaklarını yardım sayesinde yaparlar. Psikologlar sayesinde kendilerini daha güçlü ve sağlıklı düşünen insanlar olarak görüp düzenli olarak giderler.

Psikolog

  • Paylaş
Psikologlar insanın kurtarıcısı olamaz sadece kurtulmasına yardımcı olabilir. Psikologlar mucizevi insanlar değildir sadece onlara gidip kurtulmayı bekleyemezsiniz. Siz gerçekten izin vermediğinizde size kimse yardım edemez. Psikologlar bizi mutsuz eden gerçekleri değiştiremez ama her şeyi olduğu gibi kabullenmeyi ve olumsuzluklarla başa çıkabilmeyi öğretirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

802 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt