Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir Psikolog iyi derecede bir websitesi teması ve yazılım sistemi (fikirsel açıdan) hazırlamaya yardımcı olabilir mi? Bu Türkiye'de uygulanabilir mi?

Son zamanlarda çok fazla araştırdığım bir konudur. Normalde Amerika'da "Psiko-Teknoloji" ile psikologlar bir internet sitesinin nasıl görüneceğini belirlerler ve yazılımcılar ise bunu uygularlar. Facebook ve Google şu anda bu sistemle yürümektedir ve yine hangi butonun nereye konulacağını ve rengine kadar psikologlar karar vermektedir. Örneğin; facebookta durum paylaşırken "Mutlu Hissediyor" diye işaretlemek bir psikolojik harekettir. Bu TR'de uygulanabilir mi??Düzenle
Neden olmasın, bu cok düşünülecek birşey degil. Konuya ilgi duyabilecek bir psikolog ya da Recep Bey'in dediği gibi gözlem yeteneği kuvvetli, algısı açık, insan iletişimi iyi olan, bilgisayar kodlarını değil insan kodlarını doğru okuyan herhangi birisi size yardımcı olabilir.
  • Paylaş
Olabilir. Rengine veya butonun konumuna kadar tamamen psikologlar karar vermiyor ama ekipte özellikle sosyal psikologların olduğu kesin. Bunun yanında örneğin renklerin kararlaştırılmasında görme bozuklukları ile ilgili bilgiler daha önemli. Bu bağlantıda sitelerin izlediği psikolojik stratejilere örnekler verilmiş. sitepoint.com/neuro-web-design-make-web... . Daha geniş incelemelerin olduğu daha geniş kitaplar olduğunu biliyorum.

Türkiye'ye gelince, psikoloji de diğer bilimlerle aynı durumda bizler Türkiye'de bilim adamlarına pek güvenmeyiz.
  • Paylaş
BİR PİSKOLOG İLE YAZILIMCININ ORTAK ÇALIŞMASI FİKRİ HARİKA.
BİR YAZILIMCI (KODLAYICI) RENKLERİN ALGILAMADAKİ ÖNEMİ YERİNE YAZDI KODLARIN TEMİZLİĞİ İLE UĞRAŞMASI AYRICA PİSKOLOĞUN İSE HEDEF KULLANICININ ALGISI İLE UĞRAŞMASI NEKADAR RAHATLATICI BİR FİKİR.
AYRICA KODLAYICIYI DA KORUMAYA ALMIŞ OLURSUZ
  • Paylaş
Bence bunun için psikolog olmaya gerek yok, az çok insanları okuyabilen birisi bunun üzerine gayet iyi fikirler ortaya koyabilir, Dünya'da nasıl insanlar yaşıyorsa Türkiye'de de yaşadığı için uygulanabilir.
  • Paylaş
Psikologları bu işle uğraştırmak yerine tasarımcıların bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışmaları daha mantıklı geliyor çünkü sitenin görünümü ve kullanıcı üzerindeki etkisi, en çok tasarımcının kaygısı olmalı. Öte yandan, Türkiyede psikologların gelişmiş ülkelerdeki kadar uygulama genişliği bulduğunu sanmıyorum. Psikologlar halihazırda hangi rengin veya şeklin nasıl bir etki yarattığı ile ilgili saptamalarda bulunmuştur. Bu durumda ya tasarımcı bu bilgilere ulaşacak ya da psikologlar bunları ilgili kişilere anımsatacak.
  • Paylaş
Renkler ve sekillerin psikolojide olusturacagi etki icin soruyorsan bir bir grafik tasarimci zaten coguna sahip oldugu bu bilgilerle daha iyi is cikarabilir. Elbette bir psikologdan fikir alinabilir ama bu konuda uzmanlasmis olmasi gerekir. Yani insanlarin ekran basindaki davranislari konusunda, font ve renk kullanimlarinin etkileri konusunda uzmanlasmasi sart. Bence siradan bir psikologun isi degil.
  • Paylaş
Hazırlanacak websiteleri, birden fazla amaca ve çok sayıda insana hitap etmektedir. Örneğin işlevsellik olarak günde 100.000 ziyaretçisi veya çok daha fazla ziyaretçisi olan siteler bulunmaktadır. Böyle bir site için, ulaşmak istediği insanlar ve işlevsellik adına hiç bir psikolojik alt yapı çalışmasına ihtiyaç duyulmamıştır. Çünkü hedef kitleler sayısal olarak çok fazla ve her biri kendine göre farklı psikolojilere sahiptirler. İnsanlar için oluşturulabilecek ortak bir psikoloji söz konusu olsaydı, bu istenilen gerçekleşebilirdi.
  • Paylaş
UI ve UX konusunda çalışan insanların bir psikologtan daha iyi bir tasarım ortaya koyacaklarını düşünüyorum. UX çalışanlar psikologlardan bu konuda daha bilgili ve tecrübeli oldukları açık.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

441 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt