Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şarabın kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sırasıyla yapılması gerekenler;

1- Doğru Kadeh Seçimi : Şarap içerken dibi geniş, ağzı dar kadehler tercih edilmelidir. Bardak seçiminde bilgili olan kişi beyaz şarap için soğukluğunu korumak için küçük kadehin uygun olduğunu bilir. Kırmızı şarap için ise bukesini dışarı çıkaran geniş kadehler uygundur. Ayrıca kadehlerin desensiz ve renksiz olması şarabı daha net görebilmeniz açısından önemlidir.

2- Şarap Bardağını Nasıl Tutmalı : Şarap tadımını yaparken kadehe 2-3 parmak şarap konur . Öncelikle şarap ısınmasın diye şarabı bardağından tutmamak , sapından tutmak gerekmektedir.

3-Önce Görsellik : Şarabın iyi olup olmadığını anlamaya önce görerek başlamalısınız. Önce şarabı kendi ekseninde döndürerek şarabın rengini incelemelisiniz. Beyaz şaraplarda altın sarısından açık yeşile kadar uzanan bir renk yelpazesi görülebilir. Beyaz şarabın turuncuya yakın renklere sahip olması yüksek şeker miktarına işarettir. Kırmızı şaraplarda ise koyu vişne rengi şarabın genç yaşının, kiremit rengine yakınlığı ise olgunlaşmış olduğunun göstergesidir.

4- Kadehte Tortu Var mı? : Kadeh hafifçe eğilerek döndürülmeye devam ettirilmeli, şarabın kadehin ağzına doğru yayılması sağlanmalıdır. Kadeh tekrar dik duruma getirildiğinde, alkol seviyesi yüksek olan şaraplarda, sıvı ‘bacak’ ya da ‘gözyaşı’ adı verilen izler bırakır. Bu şarap kalitesini gösterir. İyi beyaz şaraplarda, örneğin olgun bir Bourgogne, Graves veya Sauternes de, genelde hafif bir tortu oluşur.

5-Şarabınız Nasıl Kokuyor : Önce kadeh hızlı bir şekilde buruna yaklaştırılır ve koklanır sonra kadeh hemen burundan uzaklaştırılır. Buna “ilk burun “ denir. Şarapla ilgili ilk izlenimiz nedir? Şarabınız nasıl kokmaktadır? Size ilk gelen koku çiçek kokusu mudur, meyve midir yoksa mineral mi kokmaktadır? Ayrıca dünya’da şarapların bozulmasının en büyük nedeni kullanılan mantarlardır. Bu tür şaraplar küf kokarlar ve bu küf kokusu şarap açıldıktan sonra artarak devam eder. O yüzden bu küf kokusuna dikkat edin.


6-Tat Alma Geliyor : Şaraptan bir büyük yudum ağzınıza alınız ve şarabı ağzınızda dolandırınız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Örneğin dişleriniz kamaşıyor mu ? Bu şarabın kötü olduğunu gösteren bir özelliktir.

7- Şarabınız Parıldıyor mu? : Şarabın parıldaması, parlak olma özelliğinden farklı olarak, açık bir kalite göstergesidir. En iyi şaraplar her zaman bir takım özel pırıltılar saçarlar. Basit şaraplar çok mat görünmeseler de genelde göze çarpmazlar ve gösterişsizdirler. Eğer şarap çok açık kahverengi ise sirkeleşmiş, bitmiş demektir. Şarap parlak olmalıdır.

8-Asidite : Eğer üzümlerin doğal olarak içerdiği birçok asit olmasaydı, şaraplar düz ve yavan olurdu. Beyaz şaraplardaki en önemli unsurlardan biri olan asitliliğin, damakta arzu edilen bir dirilik ve canlılık sağlaması beklenir. Asitliliği düşük ya da rahatsız edici düzeyde yüksek olan şaraplar iyi sayılmazlar.

9-Yemekle Şarabın Uyumu : Yemekle şarabın uyum içinde olması gerekir. Önce şarabın, sonra yemeğin seçilmesi doğru olur. Seçim yaparken önce üzüm cinsi, sonra ülke son olarak da yılı önemlidir. Genç şaraplardan 1994, 1997, 2000 yıllarının şarapları gerçekten kalitelidir. Çünkü bu yıllar iklim açısından dünya çapında iyi yıllardır.

10- Denge : Kaliteli şarap öncelikle dengeli şaraptır. Yani ahengi olan şaraptır. Bir şarabın dengeli olarak tanımlanabilmesi için görsel ve kokusal algılamayla tatsal algılamanın ahenkli olması gerekir. Örneğin, kokusuyla tadı çelişen bir şarap kendi içinde tutarsız olacaktır. Asitliliği dengelenmemiş bir şarap, damağı rahatsız edecektir. Tanenleri yuvarlatılmamış bir kırmızı şarap, damakta aşırı burukluğa sebep olacaktır.

  • Paylaş
İçecek

Kaliteli bir şarabı anlamak için bir kaç özelliğine bakmak yardımcı olabilir. Bunların başında rengi geliyor. Eğer kırmızı şarapsa renginin koyu olması gereklidir. Renk açık kahveye dönükse şarap sirkeleşmiş demektir. Beyaz şaraplarda ise altın sarısından açık yeşile kadar uzanan bir renk geçişi görülür. Beyaz şaraplarda turuncuya dönük olanlar şekerin yoğun olduğunu gösterir. Birde kaliteli şaraplarda hafif bir tortu oluşumu görülmelidir.
Renk parlak olmalıdır.
İkinci olarak kokusu önemlidir. Kaliteli şarabın kokusunun çilek, ahududu, ıslak toprak, nem ve meşe gibi kokması gerekir.
Daha sonra yıla bakılır. İklimi güzel geçmiş güzel yıllarda yapılan şaraplar en kaliteli ve pahalı olur. Son olarak ülke seçimi de kaliteli şarap seçiminde yardımcıdır.

  • Paylaş
Şarapta koku olayı kalite bakımından incelenemez bir unsurdur. Çünkü şarap    aşamasında meşe ağacında bekletilmiş ise meşe kokusunu hissedersiniz (Bu üzüme göre de değişiklik göstermektedir). Bu aslında kişinin zevkini belirler, damak tadına uymadığı için kötü diyemeyiz.

Ayrıca yıllanma konusunda ülke Türkiye ise ve üretim de özel üretim değil ise en fazla 5 yıl olmasına dikkat edin. Çünkü piyasada bulunan yerel şaraplar bekletilmek için üretilmiyor. Kısa sürede tüketilmesi gereklidir. 60 yıllık Fransız şaraplarının da içilmediğini de söyleyebilirim.  

Bana göre kaliteli şarap tadına baktığınızda içimi hoşunuza gidiyor mu? Bu sorunun cevabını ufak bir yudumla çözebilirsiniz.
  • Paylaş
Çok genel bir bilgi paylaşacağım. Bir şarabın kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Tabii ki fiyatından. Eğer şaraplar hakkında bilgi sahibi değilsen veya o yönde bir damak kültürün yoksa 20 liralık şarapla 2000 liralık şarap arasındaki kalite farkını sadece fiyatından anlarsın.
  • Paylaş
1

Fatma Akgul, Evet tabi bu da bir bakış açısı ama eğer iyi bir içiciyseniz ve her şarabı içemiyorsanız o zaman size ufak bir tiyo , kadahinize bir miktar şarap koyup önce kokusunun çok keskin olmamasına dikkat etmelisiniz ardından kadehi hafifce salladığınızda şarabın kıvamına bakmanız gerekir ne çok sulu ne cok katı olmamalı aynı zamanda kadehte renk ve tortu bırakmaması gerekiyor. Diger yandan eger agzı acık kalmıs ya da yan yatırılmamış iyi marka bir sarabı deniyorsanız içtiginizde hafif keskin bir tad alırsınız bu da şarabın dogru şekilde dinlendirilmediği anlamına gelir. İyi bir şarap içmek istiyorsanız yerli şarapların tad bakımından çok iyi olmadığını söyleyebilirim , italyan şaraplarını ya da fransız saraplarını tercih etmelisiniz biraz fazla para ödemenizde gerekebilir tabii .. Yıllanmış şarap bulursanız sakın kaçırmayın dememe gerek yok sanırım :) Şarabın yollanmış olduğunuda mantarının kokusundan anlayabilirsiniz tabi bunun için bir kaç farklı türden şarap şişesinin mantar kokusunu biliyor olmanız gerekiyor.. Çok şey mi istedim evet sanırım öle oldu :) Şarap kültürü kolay kazanılmıyor ama ben napıyım ..