Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şarkıda söz mü müzik mi? Sizi ilk etkileyen hangisi?

Şarkıdan şarkıya değişir, ozan şarkıları (Leonard Cohen, John Lennon gibi) sözün üstüne yazılır, dolayısıyla önce şiir vardır ama müzisyen şarkıları müziğin üstüne yazılır ve müzik kısmı ağır basar. Dolayısıyla beni etkileyen kısım da değişir, bazı şarkıların sözünü severim, müziği beş para etmeyebilir ya da tam tersi nefis bir müzik vardır, etkiler beni, saçma sapan sözleri duymazdan gelirim, bazılarında ise hem söz hem müzik vardır, onlar da dadından yinmez.
  • Paylaş
Zaten ikisininde uyumu yoksa dinlenmez ki... Sözler müziğin ritmine uygun değilse kimse dinlemez. Unutulmayan şarkıların çoğunluğu sözlerin ritmlere uyumu bence,

Örn:

  • Paylaş
Bence müzik daha önemlidir. Eğer söz önemli olsaydı şarkı değil şiir ya da düz yazı dinlerdik değil mi?
  • Paylaş
4

İlginc Adam, Onları da dinliyoruz :) çok güzel seslendirilmiş şiirlerde var bence.

Özgür Ersoy, Bence müzik daha önemli. Çünkü beni ilk müzik etkiliyor. 5-10 defa dinledikten sonra sözdeki güzellik çarpıyor kulağıma.

İlginc Adam, şiirlerinde makamı vardır aslında, bildiğimiz makamlardan bahsetmiyorum tabi, müziksiz ve fonsuz seslenmiş güzel şiirlere hiç denk gelmemişsin sanırım :) mesela Sezai Karakoç'un şiiri Mona Roza'yı "Sacit Onan" seslendirmişti, fonsuz ve yalın bir dil ile... müziksiz şiirin müziğini kendin hayal gücünde canlandırıyorsun. Tıpkı kitaplar gibi, film izliyor havası verir insana, şiirde aynı bence.

Özgür Ersoy, Benim dediğimle seninkinin ne alakası var ki ? Senin dediğin şiirleri de 5-10 defa dinledikten sonra sözlerin güzelliğini tam olarak anlayabiliyorum ama müzik varsa işin içinde olayın en başında çarpıyor kulağıma müziğin güzelliği.

Bende müzik (melodisi) daha etkili. İstediği kadar sözler muhteşem olsun, aaa tam beni anlatıyor sözleri olayım melodisini beğenmediysem dinleyemiyorum. Ama melodisi çok hoşuma gitsin, en dandik sözleri olan şarkıları bile dinleyebiliyorum.
  • Paylaş
22

İlginc Adam, Yani Ajdar bir şarkı yapsa :)) sözleri her zaman ki gibi olsa müziği güzel olsa yine dinlersin, öyle mi? :D

Hilal Korkmaz, ahaha yok yok söyleyen kişinin ses tonu da önemli benim için, eklemeyi unutmuşum:)

İlginc Adam, :))) ekle tabi yoksa daha ne örnekler çıkardı :)

Hilal Korkmaz, :))ekliyorum!

Serpil Güven, Senin dediğin de mantıklı ama senin dediğin genelde eğleneceli tonlarda olduğu için bu tür müzikler herzaman dinlenmediği için seninde tam olarak böyle düşündüğün anlamına gelmiyor. Çünkü; insanların her zaman için ruh halleri aynı olmuyor üzgün olduğun zamanlarda sen tam olarak şarkının melodisine takılı kalmıyorsun.anlamına sözlerine göre dinliyorsun birde bu yönden bakmanı tavsiye ederim ;)

Hilal Korkmaz, yoo depresif günlerimde de melodi ilgimi çekiyo, yavaş tonda bir şarkı olsa dahi, eğlenceli olması fark etmiyor:) Çoğu beğendiğim yabancı şarkıların ilk başta sözlerinden anlamıyorum bir şey mesela.. Türkçe şarkılarda haklı olabilirsiniz ama:)Tabi herkes için durum farklıdır bir şey diyemiyorum:))

İlginc Adam, Sonradan eklemeseydi mesela Ajdar'da ilgisini çekiyordu :)))))

Serpil Güven, Ama şu mantıkta var sen erkeksin kızlar kadar detaya girmezsin :-)

İlginc Adam@gamzecik bu yorumun bana sanırım!.. benim kadar detaycı erkek fazlasıyla var ve aranızda yaşıyorlar :) dikkat et ve asla kimseyi küçümseme. Mesela az önce yaptığın yorumu ele alalım, "sen erkeksin kızlar kadar detaya girmezsin" hmmm bir bakalım bu yorumdan neler çıkarabilirim;

Mesela, gizli bir Ajdar hayranlığı seziyorum :D tamam tamam şakaydı, o zaman ciddi tarafından bakalım; üst yorumlardan anlaşılacağı gibi @korkmazhi arkadaşımızın ufak bir detayı atladığı ve küçük bir hatırlatmam ile eklediğini görüyoruz :) sanırım buradaki detayı ben bulmuş oluyorum ve şu kanıya varıyorum, yorumlardaki detayı bile farketmemişsin acaba sende mi erkeksin? :))) ne kadar yanlış bir kanı olduğunu gösterebilmişimdir umarım keza kendi tezini çürütmüş olursun :D

Serpil Güven, Benim kimseyi küçümsediğim falan yok. Sen ne kadar detaycı olsan bile kızlar kadar olamazsın.yorumlardaki detay derken ? Sen yorumlardaki detayları bırakta ne kadar saçma yorum yaptığına bak. Yaptığım yorumu genelleme olarak yazdım. Bu genellemeden de benim erkek olduğum manasını çıkarıyorsun yada düşünüyorsun. Bence kendine bu kadar güvenme çok zeki olduğunu düşünüyorsun ama hiiçte değilsin ;) Eğer erkek olsaydım bu kadar kendimi düşürmezdim. Kendi cinsiyetmle adımla üye olurdum ve erkekliğimden ve cinsiyetimden saklanmazdım gurur duyardım. Böyle bir sitede kendimi kız olarak gösteripte elime ne geçicek ki ?

Özgür Ersoy, Serpil çok fazla genelleme yapıyorsun. Ayrıca ilginç adamın saçma bir tahminde bulunması onun zeki olmadığını göstermez. Gayet de güzel yorumlamış ayrıca!

İlginc Adam, Ah şu hatalı bakış açıları yok mu :) her bir cümleyi tek tek izah ederdim ama @gamzecik arkadaşım şuan anlatsamda sinirden anlamayacağın kanısına vardım nedense :) mesela ilk cümlen ne diyor şimdi "Benim kimseyi küçümsediğim falan yok. Sen ne kadar detaycı olsan bile kızlar kadar olamazsın" başta kimseyi küçümsemiyorsun sonrada arkasına hemen "kızlar kadar olamazsın" diyerek küçümsüyorsun. Neyse hadi benim bakış açım yanlış olsun, olayı ben yanlış anlamış olayım, yorumları okuyanlar versin kararını :))) boşuna tartışıp konu ile alakası olmayan yorum yazmak istemiyorum.

Tuğba *han, :))) ortalık kzışmış :D:D:D bencede bazen sözler önemlidir bazen melodi . @korkmazhi dediği gibi özellikle yabancı şarkılarda ilk olarak melodi ritm ses tonu müzik yani sözlerin anlamı dışında herşey kendini sevdiriyor aslında. Belki ingilizceden anlıyoruz fakat çok farklı dillerdeki parçalarıda sevebiliyoruz. Benim en favori şarkım ;Edith piaf padam padam dır mesela ve sözlerini çok sonra öğrendim. Ama bunda da şu var ki , sözlerini hiç anlamsakta bazen şarkıdaki duygu bize geçebiliyor ve sözlerindeki anlam hakkında farkında olmadan içimize işleyebiliyor. Bilmesekte bilebiliyoruz. Ajdara gelince ; hernekadar şahsen bende beğenmesemde dinliyorum :) mevzusu geçtiine göre sizlerde dinlemişiniz. Burdaki dinleme ne müzik ne söz güzelliği merak ve eğlenmek amaçlı illaki dinleyebiliyoruz. Ha özel açıpta Ajdar dinlemeyiz belki hiç birimiz fakat bazen kötü farklılıklarda kendini illaki dinletebiliyor. Bazende şu vardır ; başta meolodi etkiler severiz sözlerine dikkat edince birdaha duymak istemeyiz. Aslında ikiside birbiriyle doğru orantılı bence.Birileirnin yorumuna; saçma bir yorum yapıyorsun genellemesi ,saçma duran şey aslında bence. Ama altını çiziyorum ki ,bence. Çünkü hiç bir yoruma saçma gibi genelleme yapılmamalıdır bu düşünce o kişi içindir.Yoksa asıl saçmalayan ben olurum.Ya da hiçte sandığın kadar zeki değilsin gibi söylemler bu plarform için bence olmaması gereken ifadeler.Herkesin düşüncesi kendi içindir farklı bir düşüncede olan bir kişinin zekasını belirleyemez. Farklı düşünceler de asıl böyle paylaşımlara güzellik katan renklerdir.

Fahriye@gamzecik yaa bunun cinsiyetle ne ilgisi var. Çok çocukca cevaplar vermişin :)))) konuya alakasız bir yerde müdahale edip , saçma yorumlara açılışı sen yapmışın.

Serpil Güven, Siz bnm nedemek istediğimi anlamadınız.alakasız bşr yerde yorum yaptığım falan yok

Özgür Ersoy, Neden anlamadığımızı düşünüyorsun ki ? Ben anladığıma eminim. Genel olarak kadınlar daha detaycı olabilir ama erkeklerde de detaycılar vardır. Genelleme yapman yanlış. Müzik konusuna gelince insanlar üzgün olunca veya mutlu olunca ikisinde de insana huzur veren şarkılar dinlemek ister. Üzgün zamanında ne dinliyorsun sen ?

Serpil Güven, Yani genelde üzgün olduğum zamanlarda duygusal dinlerim ama bir zaman sonra içim rahatladıktan sonra eğlenceli şarkılara dönerim. Normalde de slow dinliyorum

Özgür Ersoy, yani herkesin tercihi farklıdır ama keman piyano falan nedense bunlar çok hoşuma gidiyor

Serpil Güven, Keman bnmde hoşuma gidiyor herkesin farklı görüşleri var ama bak mesela keman konusunda aynı görüşte olduk insanların bazı seçimleri kişiliğini ve karakterini yansıtıyor

Özgür Ersoy, tabii ki insanlar tıpatıp benzeyemez ama seçimler kişiliği ve karakteri tam olarak yansıtmaz.

Benim şahsi görüşüm ikisinin de önemli olduğu ancak ses kalitesi (bu nasıl bir tanımsa) birbirine yakın 2 farklı kişiyi düşünürseniz, müzik gerçekten çok önemlidir. Aslında bu yüzden dilini bilmediğimiz ve saçma sapan sözler içerdiğinden haberdar olmadığımız ama yapılan müzik çok güzel olduğu için bir çok yabancı şarkıyı da zevkle dinliyoruz. Bunun tam tersi de oluyor elbette...

Bu soruyu görünce aklıma Kazım Koyuncu geldi, internette link bulamadım ama bir söyleminde meşhur Didou Nana şarkısı için, "sözlerini anlamadığınız halde, ne anlattığını anladığınız şarkıdır" demiş (tam olarak cümleyi hatırlamıyorum ama bu şekilde ifade etmişti) ...

Gerçekten de öyle, değil mi? :
  • Paylaş
Bence bir şarkı da en çok bizi etkileyen şarkının sözleridir. Çünkü; bazı müzikler tarzın olmadığından hoşuna gitmez ama şarkının sözlerine baktığın zaman şarkının derinliğine inip hangi amaçla yazıldığını düşündüğünde kulağına hoş geliyor, bu sefer şarkıyı sırf sözlerinden dolayı dinleriz. Örneğin leyla the band yokluğundaki şarkı benim dinlediğim tarzda değil ama sözlerine bakarak, bilerek dinlediğim zaman daha çok hoşuma gidiyor. Asıl dinlememi sağlayan şey sözleri.
  • Paylaş