Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şarkının temposunu otomatik olarak nasıl hesaplayabiliriz?

Bir yazılım aracılığıyla veya başka yöntemlerle bunu gerçekleştirmek mümkün mü?Düzenle

Şarkının temposunu yakalayabilmek için bir kaç yöntem araştırmıştım daha önce:

 • BPM (Beat Per Minute) Sayıcı ile: BPM sayıcı yazılımlar sayma işlemini sizin yerinize yapabiliyorlar. Bir tanesi bu adreste: abyssmedia.com/bpmcounter/
 • El ile: Şarkı çalarken 15 sn boyunca şarkının ritmini elinizle
  avucunuza ya da bacağınıza vurarak sayın. Bu rakamı 4 ile çarpın. 60
  sn'deki vuruş sayısı tempo değerini verecektir.
 • Online Araçlar ile: all8.com/tools/bpm.htm adresindeki orta kısma klavyedeki herhangi bir tuşa şarkı çalarken ritmlerle aynı anda basarsanız, bu sayfadaki "Nearest Whole" kısmında size o şarkının temposunu verecektir. SaniyeÖrnek:
  Müzik
 • BPM veritabanları ile: Şarkı ritmlerinin saklandığı bu veritabanı sayesinde sadece şarkı adını arayarak şarkının temposuna ulaşabilirsiniz. Bu veritabanlarından yaygın bir tanesi bpmdatabase.com/. Örnek:
  Müzik

 • Metronom ile: Şarkı çalarken metronom ritmi ile denk getirerek dinleyin metronom size tempo değerini verecektir.
 • Paylaş
İnsan bazlı olarak bu işin otomatiği yoktur. Eğer alet kullanmadan bunu
belirleyecek isek, bu hesabı yapanın, tempo hızları ve müzik ile ilgili
olarak konuya aşina birisi ise, müziğin de hız terimleri olan;

Largo - Ağır (60-66).
Adagio - Acele etmeden (66-76).
Moderato - Orta (90-115).
Allegro - hızlı (120-168).
Presto - çok hızlı (168-200).

gibi en çok kullanılan terimleri ve tahmini metronomlarını biliyorsa, bu terimi duyduğunda BPM'i bilebilir.

Ama müzik ve bu konu ile alakası olmayan birisi ise bunu en basit şekilde bir saat yardımı ile halledebilir. Saat 60 BPM'i temsil eder. BPM = Beat per minute (dakikadaki vuruş sayısı). Largo bir eser için saatimize bakarak, saniyenin atım hızında bir tempo tutara çalabiliriz. Yada Allegro bir eser için, 1 saniyeye 2 kere vuracak şekilde çalarak 120 bpm'lik bir tempo elde etmiş oluruz. Çalan şarkının temposunu saatimize bakarak, yanılma payı ile tespit etmemiz mümkündür. Bunu birazda pratik yaparak, gerçeğe yakın sonuçlar elde etmek için etkili bir şekilde kullanabiliriz.

İnsan kendi başına bunu, bu şekilde yapabilir. Ha diyelim ki saat yok ortamda. Kalbinizin sesini dinleyin. Ortalama 80-85-90 atar (sağlıksal bir problem yada heyecan durumu yoksa). O hızdan da yine tahminlerde bulunmak mümkündür. Ama en güzeli metronomdur abi. Tik tak tik tak, mekanik, şaşmaz ve masrafsız.

Yazılım bazında ise, aramamız gereken anahtar kelime "Bpm Calculator" olacaktır. Mixmeister, Cubase, Nuendo, Protools gibi yazılımları zamanla kullanmıştım ama diğer yanıtlardaki gibi bu iş için yapılmış yazılımlarla da gayet tabi halledilebilecektir.
 • Paylaş
@serkan süper açıklamış olayı. Soru da gerek var mı yok mu diye sorulmamış zaten. Adam belki de DJ ve parçaları tempolarına göre sınıflandıracak. O durumda bal gibi de gerek oluyor. Yıllar önce BPM diye bir DJ yazılımı kullanıyordum ve parçaların ortalama tempolarını gayet güzel otomatik olarak hesaplıyordu. Ayrıca bir çok sequenzer ve drum machine temponun parmakla çalınması suretiyle hızı hesaplıyor.
 • Paylaş
Tempo değeri aslında çok ta lazım bir değer değil, esasen bir beste için çok ama çok önemli ama bir müzisyen tempo değeri neymiş bu parçanın diye pek düşünmez, asıl önemli olan bestenin ritmi dir. Eğer çalınan parçanın ritmini doğru duyamiyorsaniz zaten temposunu sayamazsiniz saysanizda sadece kalıp başlarını yada sonlarını yakalarsınız. Ritm kalıplarını öğrendikten sonra tempo otomatik olarak arkasından gelecektir, hiç bir makineye ihtiyacınız yok bu anlamda, var olduğunu düşünüyorsanız eğer, pratik eksiğimiz var demektir, daha cok egzersiz , daha çok çalışma, ve en önemlisi bier parça tam bitmeden yeni bir egzersize geçmeyiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7873 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları