Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sektöre çözüm üreten internet projemiz var. Ücretli bir sistem ancak test ya da beta aşamasında, kullanıcılardan alınacak ücret nasıl olmalıdır?

6 ay test ve geliştirme süresi öngörüyoruz. Bu sürede istediğimiz fiyatın altında abonelik teklif etmemiz mantıklı mı? Mantıklı ise 3 aylık 100$ hedef fiyatsa, test süresinde sizce bu kaç $ olmalıdır?Düzenle
Daha önce bu durumla ilgili internette yaptığım araştırmalarda gördüğüm kadarı ile, bir kullanıcıya bir şeyi hak olarak veriyorsanız o hak üzerinde negatif değişiklik yapmanız internet siteleri söz konusu olduğunda pek iyi sonuçlar vermiyor. Kullanıcılarınıza verdiğiniz hizmeti ödedikleri bedelin karşısında bir hak olarak sunuyorsanız siz de bu durumda dikkatli davranmalısınız. Victor Tomaili (@victortomaili) 'nin belirttiği gibi indirim kuponu ile belirli bir dönem için bu bedeli sadece belirli kullanıcılara (ilk 500 kişi, vs. gibi duyurularla) daha düşük bedel ile vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Hizmeti bedava veriyorken belirli bir ücret karşılığında vermeye devam etmekte de sıkıntı yok (Whatsapp örneği) ancak bedeli bir dönem sonunda aniden artırmak yerine bedeli bir dönem için düşürmek, bunu da kupon ile yapmak en uygun çözüm gibime geliyor. Fiyatlandırma oranını ise tamamen işinize ve tahminlerinize göre sizin yapılandırmanız faydalı olacaktır.
  • Paylaş
2

Sadık Kökten, Belirli bir sayıda kullanici ve indirim kuponu doğru tercih olur.
Fikirleriniz için Teşekkür ederim.

Serkan Kiose, Biz teşekkür ederiz.. Sevgiler..

Gençliğimin bir döneminde beta user olarak cisconun bir network testinde ve yer aldım üzerine de para verdiler. Beta programı para ile satarsanız doğacak sorunlar uzun süre taşıyacağınız kötü etiket olacaktır. Şöyle düşünün; bir masa alıyorsunuz ve satıcı diyor ki, bu masa yeni bir tasarım sorunları olabilir o yüzden 50 tl değil 10 tl, sizden sorun geldikçe gelip çözeceğiz. Şimdi o masayı siz alırmısınız alırsanız geri bildirimi hangi ruh hali ile kaç defa yaparsınız sorunlarınızı etrafınızla paylaştıkça kalıcı bir kötü mal imajı da cabası. Hele ki bu testi sektör içinde test etmek ciddi risk.
  • Paylaş
3

Sadık Kökten, Proje sorunlu olacak teknik bir yapiya sahip değil. Fikrimiz bir kaç aşamalı olacagindan ilk asamada hazır bir sistemle test edip daha sonra özel yazilim yaptirmak istiyoruz.
Amac uygun maliyetli bir baslangicla talebi ve beklentileri test etmek sonra ozel yazilimi buna göre dizayn etmek.
Kullanıcılar siteyi Basit bir sekilde kullanabilecek. Karisik bir yapısı yok.

Cevabiniz için teşekkür ederim.

Hakan, Sanırım online bir proje, ben yorumumu bireysel kullanım yazılımı olarak yapmıştım.madem sorunsuz diyorsunuz beta kullanıcı yerine PR çalışması ile girebilirsiniz sektöre. Bir miktar ürünü (kullanım hakkını) tanıtım amaçlı düşük ücretle vermek mantıklı. Ben beta cümlesinden direk test ettireceksiniz anlamıştım.

Hakan, Başarrmanız dileği ile.

İndirim kuponu ile beta testi yaptırılabilir. Normal ücret 100$ gösterilir. İndirim kuponu aynı zamanda davetiye ile, üye olacaklara yüksek indirimler sağlanabilir.
  • Paylaş
2

Sadık Kökten, Indirim kuponu güzel fikir.
Sağolun.

Victor Tomaili, Rica ederim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

Üyelere 3 ay bedava promosyon sunarsınız veya 1 yıl beta sürecine göre. Şahsen yeni ve geliştirme aşamasındaki bir ürüne para vermek istemem.
  • Paylaş
Benim önerim,

İsteyenlere "kısıtlı özelliklerde" ücretsiz bir versiyon sunmanız. Bu, sistemin tercih edilmesi için iyi bir neden. Akabinde de, kullanıcılara sunulan özellikler bakımından 2 ya da 3 farklı ödeme seçeneği altında daha kapsamlıya doğru giden kullanım imkanları verebilirsiniz.

Zaten test süresinde bi açık beta yaparak feedback almanız çok önemli, o dönem için zannediyorum ücret talep etmiyorsunuzdur.
  • Paylaş
Beta'da ya da Test'te para alınmaz. O yüzden adı beta. Buradaki amaç yarattıgınız ürünü geliştirmek amaçlı ve pazarlama amaçlı data toplamak veya tepki ölçmek olmalı.Ne kadar data elde ederseniz o kadar doğru ilerlenir.Dolayısıyla Ücret'li bir kullanımda data sayısı düşecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

436 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt