Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sigara paketinde neden tam 20 adet sigara vardır? Belki cevap mahiyetindedir ancak kapitalizm ve bağımlılık ile bir alakası olabilir mi?

Aslında 20 sigara kuralı Türkiye'de var. Avrupa'da sigaraya zam geldiğinde önce adet 19'a düşüyor, fiyat aynı kalıyor, zamlandıkça 17 adete kadar düşürüyorlar sigarayı, bir sonraki zamda hem fiyat artıyor hem de adet 20'ye çıkıyor. Bu duruma yeni bir teori üretmen gerekecek. :)
  • Paylaş
1

Nurcandemir, bunu bilmiyordum. sigaraya bir ev parası yatırmışım dır.

İnternette amca'nın biri yabancı bir sitede bu şekilde cevap vermiş :)Packaging and being "user friendly". The pack of 20 fits into the mans shirt pocket nicely. If there were more than 20, it would be too wide to fit. Don't know how this would affect the ladies.
Türkçe meali:
Paket ve yapısı kullanıcı dostu. 20 adetten oluşan paket gömlek cebine güzelce sığar. 20 den fazla olsaydı bu çok geniş olacaktı ve sığmayacaktı. Ama kadınlar için bu durumun etkisi nasıldır bilmiyorum :)
Ben de gömlek ve sigara ile ilgil internette biraz araştırma yaptım ve şu şekilde bir teori geliştirdim.Yukardaki düşünceye biraz benzer veya daha detaylısı.
Gömleğin icadı eski mısıra dayanıyormuş. Avrupa ve dünyada 14. Yy dan sonra yaygın kullanıma başlanmış. Ayrıca askerler savaşlarda da gömlekvari kııyafetler giymektedir.Sigara ise 18 yy da özellikle kullanımı yaygınlaşmış. Bu bağlamda gömlek sigaradan önce bulunmuştur.Sigaranın yaygın kullanıcıları ise erkeklerdir o dönemde.Ataerkil dünya düzeni özellikle o dönemde daha yaygındı ve üretilen çoğu ürün bu bağlamda erkek için olmuş olabilir. Kadınların sosyal ve iş hayatında bulunmalarının yaygınlaşması ise daha sonralara dayanmaktadır. Bu bağlamda ilk sigara üreticileri kullanımı ve taşıması uygun olsun diye boyutunu belirlemede gömlek ceplerini baz almış olabilir. Ve bu standart paketlere 20 dal sığmaktadır. Daha çok koyması bu açıdan mantıklı olmayacaktır.Peki daha az koyamazlar mıydı? Pek tabi koyabilirlerdi ancak o zaman teknoloji yaygın olmadığı için ve maliyetler günümüze oranla yüksek olduğu için kutuyu maksimum verimle değerlendirmek istemiş olabilirler. Temel kapitalist mantık minimum maliyet maksimum fayda esasına dayanır.Zaten liberalizm ve kapitalizmin ortaya çıkması da bu dönemlere dayanır. Bu açıdan erkekleri ilgilendirdiği için kadınlar açısından pek geçerliliği yoktur bu durumun zaten kadınlar çantalarında ve ellerinde taşıyorlar genelde sigara paketlerini. Günümüzde ise paketlerin miktar ve boyutlarının farklılık göstermesi de maliyetlerin düşmesi, pazarlama stratejilerinin gelişmesi olabilir. Sonuç olarak şuanada kadar internette araştırdğım kadarıyla en mantıklı teori bu diye düşünüyorum ta ki bunu çürütecek veya daha mantıklı teoriler çıkana kadar :) yeni bilgiler edinirsem de tekrar editlerim yorumu :)


  • Paylaş
Uzun uzadıya düşünülerek bu sayıya ulaştıklarını düşünüyorum. Kesin bunda da bir hinlik vardır. Sonuç olarak işe yarıyor, sigara içenlerin sayısı, içmeyenlerden fazla.
  • Paylaş
1

Erkin Özyerli, Tekrar merhaba.Bununla ilgili güncel bir haber buldum uzmanların açıklamasına göre Standart bir insan günlük ortalama 15-16 saat uyanık kaldığı için beynin nikotin isteği de ortalama her 45 dakikakada bir geliyormuş günlük nikotin isteğinin karşılanması ise 20 adet sigaraya denk geliyormuş.Yani matematiksel bir durummuş uzmanlara göre haberin detayına buradan ulaşabilirsiniz.Benim teori bana daha mantıklı geldi ama uzmanların dediğini de gözardı etmemek lazım :)

karsigazete.com.tr/saglik/bir-pakette-20...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8967 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt