Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şirkete ortağım, şirketin faaliyet alanında imalat var fakat şirket imalat yapmıyor. Yine de KOSGEB yardımlarından faydalanabilir mi?

Kosgeb kime nasıl yardım ediyor?Düzenle
KOSGEB Başvuru değerlendirme kriterlerindeki en önemli iki unsur şunlardır:

  • Şirket Profili: Başvuruda bulunan KOBİ'nin faaliyet konusu ve genel profilini ifade eder. Şirket aktif olarak faaliyet gösteriyor ve faaliyet konusu KOSGEB desteklenen sektörler kapsamına giriyorsa (özel durumlar hariç) herhangi bir ek şart aranmaz.
  • Projenin Niteliği: Sunulan proje şirket profiline uygun mu? Şirketin faaliyetlerine doğrudan veya dolaylı yoldan katkısı nedir? Şirketin bu projenin altından kalkabilecek bilgisi, altyapısı, insan kaynağı ve sermayesi var mı? Eğer yoksa; bu eksiklerini proje süresi içerisinde telafi edebilecek mi? vb. başlıca soruları cevaplayarak kolaylıkla proje niteliğini açığa çıkarabilmek mümkündür.
Bu iki önemli unsur kapsamında herhangi bir eksiklik ya da muallak durum yok ise şirketinizin faaliyet alanı farketmeksizin "iş geliştirme" niteliğine sahip hemen hemen tüm projeler desteklenmektedir.
  • Paylaş
Daha önceki KOSGEB tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim. KOSGEB desteğinden faydalanmak için belirli bir projeniz olması gerekiyor. Daha doğrusu hangi desteğine başvuru yapıyorsanız onunla ilişkili bir projeniz olmalı. Projenizin içeriği KOSGEB tarafından uygun bulunursa şirketin direkt faaliyet alanında olmasından çok projenin KOSGEB tarafındaki anlamı önemli oluyor. Daha önceki şirketimizde biz de imalat sektöründe idik, imalatını yapmak istediğimiz ürünümüzün Ar-Ge süreçlerinde destek aldık ancak firmamız sonrasında yazılım sektöründe de faaliyetlerini sürdürdü ve destek konusu olacak yeni projeler ile de başvurularımız oldu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

638 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları