Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir şirketin vazgeçilmez çalışanı nasıl olunur?

İnsanlar sanıyor ki; bayanlar açılıp saçılınca, erkekler ve bayanlar da yalakalık yapınca vazgeçilmez olunur sanmaktadırlar. Bence tamamen yanlıştır bu olgu.
Çalışan ve de dikkatli şekilde insanların kişiye neler yapmaya çalıştığını anlayan (mobbing var her yerde),
Ayrıca patron ya da yöneticileri daha iyi algılamaya çalışan onların isteklerine kulak açan ve uygulayan ( hızlı pratik olan) ve en önemlisi ahlaklı, sabırlı ve saygılı olanlar her zaman kazanırlar bence.
  • Paylaş
Bence patronlar oturup bu şirketi çalışanım için nasıl vazgeçilmez yapabilirim diye düşünsünler.
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Farklı bir bakış açısı. Bu açıdan da bakmamı sağladığınız için, teşekkür ederim.

Figen Açıkgöz, Çalıştığım şirkette işten ayrılmaları azaltmak diye bir eğitim var. Söylediğinizi yapsalar bu eğitime gerek bile kalmayacak:)

Vazgeçilmez çalışan yoktur.herkes kendini şirketini kurtaran kişi ilan etse de :) bu işveren tarafından hiçbirzaman böyle olmaz:)kuralı yöntemi de yoktur bu işlerin...
  • Paylaş
Vazgeçilmez çalışan havalarına girdiğinde en çok senin arkandan konuşulur, en çok senin kuyun kazılır, en önce sen kapının önüne koyulursun. Vazgeçilmez çalışan düşüncesinden hemen vazgeç!
  • Paylaş
Özel sektör iyi olduğu kadar personelini köle yapacak kadarda acımasız olabilir. Benim çalıştığım şirket böyle değil en azından, ama örneklerini çok yakın arkadaşlarımdan görebiliyorum. Özel sektörde vazgeçilmez diye tabir edilen bir eleman kesinlikle yoktur. Her giden birinin yerini dolduracak adamlar, kapıda zaten sıra ile bekledikleri için, şirketler kendi elemanlarına yeterli kolaylığı sağlamamakta ısrar eder ve şöyle der "işine geliyorsa çalış, yoksa bak kapıda bekleyenlere, seni kovar onları alırım"... Acı ama gerçek.
  • Paylaş
6

Aykut Kardaş, Vasıflar ile alakalı değil mi biraz da? Yüksek eğitim mezunu, çok dil bilen ve iş için gerekli kişi iseniz. Sadece iş için gerekli kişiden daha elde tutulur biri olmaz mısınız? Şirket'in bir kaç işine müdehale edebilme yeteneği sizde varken dışarıdan sadece kendine verilecek işe yetecek vasıflardaki biri sizin yerinizi nasıl alabilir.

İlginc Adam@unknow şöyle açıklık getireyim, yapmış olduğun işte takip önemlidir, iş veren sürekli elemanlarını dener.
Örn: Muhasebe veya Finans birimini ele alalım, mevcut personelin belli bir sorumluluğu vardır, yanında çalışan masa arkadaşı işten istifa etti yada çıkarıldı diyelim, iş veren şunu diyebilir "yerine eleman bulana kadar sen ilgileneceksin" şu demek olur kısaca, "yap bakalım, mevcut işini aksatmadan yapabiliyormusun" eğer ki mevcut işinin yanında bu ek işide takip edebilirsen kolay kolay eleman almaz ve şunu düşünürler "iki personelin yaptığı işi bir personele bıraktım" Bu iş veren için bir zaferdir, bekleme ki maaşında ek bir artış olsun, yerinde sayar yada tatmin etmeyecek kadar az bir miktar olur. Sende şunu düşünmeye başlarsın! "iki kişilik iş yapıyorum, aldığım maaşa bak" bu da kişinin şirketine daha soğuk yaklaşmasına ve işinde eskisi kadar verimli olmamaya başlar.

İş veren zaten sistemini kurmuştur, onu dönderecek çarka ihtiyacı vardır, bu çarkın kaliteli olmasını tabiki ister ama aynı zamanda masrafsız ucuz olmasınıda ister, eğitim elbette şarttır. Getirileri fazladır, bunu personeller aralarında yaptığı kıyaslamadan anlar, mesela bir lise mezunu biri çekirdekten kendini yetiştirmiştir ve uzun yıllar hizmet etmiştir, firmanın işlem hacmi büyüdüğü zaman ek bir personel alır, bu personel ünv.mezunu ama tecrübesis biri olur genelde. Lise mezunu elemandan yüksek maaş almaya başlar gelir gelmez bu da diğer personeli rahatsız eder ve ikili ilişkileri pek sıcak başlamaz..

@unknow istersen bu konuyu daha sonra ayrıntılı konuşuruz, yoruldum :)

Aykut Kardaş, İş dünyası ile ilgili tüm pembe düşlerimi yıktınız. :)

İlginc Adam, O kadarda acımasız gerçeklerini yazmaktan çekinmiştim oysa :)

İlginc Adam, Yalnız bu benim genel görüşüm, ben bu özelliklerden arınmış bir firmada çalıştığım için memnunum, herkes benim gibi şanslı olmayabilir diye açıkladım, belli mi olur belkide sende kurumsallaşmış bir şirkette işe başlarsın;)

Bugüne kadar sunu anladım eger ozel bır mezıyetın yoksa sırket ıcın mesela bır program vardır sen yazmıssındır  veya cok onemlı bır projeyı yonetıyorsundur o zaman vazgecılmen ertelenır sonuc olarak herkesden vazgecılır
  • Paylaş
Sabır,Namus
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

846 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları