Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sitenin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu günlerde çok fazla girişim karşımıza çıkıyor fakat kullanmayı düşündüğümüz bu girişimle güvenli ödeme ile alakalı ise öncelikle bu sitenin güven verip vermediğini anlamak için neye bakıyorsunuz.. Örneğin: ssl sertifikası +alanadı+site tasarımı.....Düzenle
  1. Sitenin Alexa rank'ı ile ne kadar çok ziyaret edildiğine bakılır.
  2. SSL sertifikasının alındığı otorite ve sertifika ücretine bakılır (ucuz SSL kullanılıp kullanılmadığı) .
  3. Ziyaretçisi çok ise Şikayet Var gibi sitelerden o site için herhangi bir şikayet olup olmadığı, şikayete cevap verilip verilmediğine bakılır.
  4. Kullanılan alt yapının hazır mı yoksa siteye özel mi olduğu kontrol edilir.
  5. Sitede kullanılan ürünlere ait bilgilerin, resimlerin ne kadar detaylı/özenli hazırlandığına bakılır.
  6. Aynı ürünlerin diğer sitelerdeki fiyatları ile aralarındaki fiyat farklarına bakılır, fiyat farkı var ise mantık çerçevesinde bir indirim midir, sahte/dolandırıcılık ihtimaline karşı mantık çerçevesinde incelenir.
  7. Son olarak alacağınız ürün 10 TL üzeri bir ürün ise müşteri hizmetleri var mı, telefon numarası nedir, email ile desteğe ne kadar kısa süre de cevap veriliyor, telefonu aradığınız da çıkıyorlar mı, herhangi bir ürün ile ilgili birşeyler sorulduğunda bilgi düzeyleri, size karşı olan tutumları nedir gibi kurumsallık gerektiren konular incelenir...
NOT: Eğer tüm kriterler başarıyla gerçekleşti ise bile ilk alışveriş mutlaka sanal kredi kartı ile yapılmalıdır!
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Sanal kart ile alışveriş bu tarz durumlarda cidden çok büyük bir ihtiyaç haline geliyor bence de..

Bir defa bir sitede, uzun zamandır aradığım ve hiç bir yerde bulamadığım bir ürünü gördüm ve atladım, sipariş verirken tam ödeme aşamasında durup önce bir telefonla arayayım diye düşündüm.. Aradığımda oradaki yetkili ürünün ellerinde olmadığını ve siteden çıkarma işlemini henüz yapmadıklarını söyledi. Stok bilgisini girmiyorlarmış sisteme, yani böyle bir şey yokmuş onlarda daha doğrusu..

İşe bak, siparişi vermiş olsam bir de geri ödeme ile uğraşacağım.. Adamlar alt yapı olarak, sistemdeki stok bilgisini bile yapamadıklarından ürünlerin hangisi var hangisi yok, onu bile takip etmiyorlar.. İşte bu tarz nedenlerden ötürü kaliteli servisler daha çok tercih ediliyor, ancak rekabet oranı da belli bir seviyenin üstüne çıkamıyor maalesef..

Online alışveriş cephesinden bakarsak popüler olan ve ürün tedarik süreçleri ve iade süreçleri konusunda kendisini ispat etmiş sitelerden alışveriş yaparım. Bu teknik değil duygusal bir güven.
  • Paylaş
Benzer faydalı sorular ve yanıtlar:
Belki biraz daha uzaktan da olsa, bu bilgiler de yardımcı olabilir:
Umarım bunların faydası olur...

Bunların yanı sıra benim kişisel görüşüm, bahsi geçen internet sitesini yine internette araştırmak. Eğer site güvenilir ise (sadece teknik anlamda değil, servis ve ürün... Vs) internette ya iyi bir yorum vardır, ya da pek fazla bir yorum yoktur.

Ancak, eğer site gerçekten bir dolandırıcılık meselesine bulaşmış ise, kötü servis veriyorsa ya da ürünleri gerçek değil ise, mutlaka ama mutlaka internette bunu birileri yaşamış ve yazmış olur, tabi bunu ilk yaşayan siz olmayacaksanız : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1007 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt