Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

Facebook tarzı bir site düşünüyorum. Tüm projeyi bir anda oldu bitti değil ama kademe kademe ekletmek istiyorum. Örneğin başlangıçta arkadaş ol, resim ekle, yorum yap, video ekle (yükleme değil youtube v.s. çekerek), arkadaş davet et ve kenar kısımlarda reklam ekleme gibi. PHP yazılım olacak ama güvenlik üst seviye olması gerekmektedir. Server kısmını hallettim 6 ay ile 1 sene ücretsiz sunucu barındırma işlemimi mevcut sabit telekom firmalarından bir tanesi üstlendi. Şu anda açıkçası fiyat araştırmasındayım ama güvenlik konusu, gizlilik, yazılım süresi ve kalitesi v.s. maliyeti bana ne olur onu araştırmaktayım.Düzenle
Sosyal ağ sitesini yapmak değil, insanları siteye çekmek asıl önemli nokta. Siteyi yapmak ne kadar zorsa insanları çekmek en az 50 katı zor, hiç abartmıyorum..
 • Paylaş

Aylık 6.95'den başlayan fiyatlarla bir Türk girişimcinin kurduğu Grou.ps üzerinden istediğin özellikte sosyal ağ kurabilirsin. Kendim bir süre denedim ve diğer alternatiflerinden daha iyi olduğuna kanaat getirdim. grou.ps/home/pricing adresinde fiyat bilgisi yer alıyor. Türkçe desteği var. Diğer alternatifler ise: ning.com/ ve socialgo.com/. Bu ikisinin Türkçe desteği var mı emin değilim. Ayrıca Wordpress eklentisi Buddypress ile kendin biraz emek vererek de başlayabilirsin.


Ayrıca socialengine.com/examples adresinde örnekleri bulunan ve bir ay deneyip bıraktığım socialengine çok hoşuma gitti. Aylık makul bir ücrete karşılık hosted plan sunuyorlar fakat Türkçe desteği yok. Ben çevirisin kendim yapmayı teklif ettim ama bazı bölümlerini değiştirmeye izin vermiyorlar. Bu yüzden lisans satın alıp ülkemizdeki hızlı bir sunucuya yükleyince iş çözülür.

 • Paylaş
Sosyal ağ geniş bir kavram, bu işe koyulurken maliyet değil fikir önemlidir. Yani demek istediğim şu ben neden sizin sosyal platformunuzda bir profil oluşturmak isteyeyim? Facebook, Twitter gibi global platformlardan neyi farklı yapacaksınız ve insanlar gelip bir profil oluşturacak? Öncelikle bu konuda iyi bir fikir yürütmeniz gerekmektedir.

Sosyal bir ağ yaratmak bir eğlence organize etmek ile benzetilebilir, planı, faaliyeti ve devamı, yalnız bitmek bilmeyecek bir eğlence olduğunu bilmenizi isterim. İlk başlarda projeyi yaratabilmeniz için gerekli olan takım arkadaşlarını eğer varsa yakın arkadaşlarınızdan seçebilir, anlaşabiliyorsanız, güven problemi yaşamıyorsanız ortak olabilirsiniz bu sizin yazılım maliyetinizi oldukça düşürür. Lakin her ne kadar yazılımcınız aynı zamanda ortağınız da olsa kendinize bir bütçe yaratmadan yola koyulmak hayalden öteye gidemez. Düzenli olarak yıllık domain ve sunucu masraflarınız olacak, pazarlama çalışmalarınız için bütçe ayıracaksınız, geniş kitlelere ulaşmanız gerekecek.

5.000 TL ya da 10.000 lira bunlar sadece basit rakamlar, korkmayın basit dediğim ulaşılamaz değil. Yeter ki üzerinde çalışın, sunucunuzu iyi barındırın, yazılımızını detaylandırarak yapın ve geliştirmeleri asla bırakmayın, güvenlik açıklarınızı mutlaka kapatın, pazarlamaya asla ara vermeyin, insanların beklentilerini, psikolojilerini öngörmeye çalışın buna göre stratejiler oluşturun, iş planınızı iyi yapın ki projeniz değerlensin ve kazandırsın, bütçeniz bir yerden sonra kendini yenileyemezse parti biter, ne demişler? hazıra dağ dayanmaz, reklam giderlerinizi düzenleyin, hedef kitleniz ne ise ulaşabileceğiniz kanallara reklam verin, sosyal medya hesaplarınızı iyi yönetin, şikayetlere, geri bildirimlere olabildiğince hızlı dönüş yapın, en önemli nokta ise tutku. Cevapladığım soruların çoğunda bahsetmişimdir eğer tutkunuzu kaybederseniz heyecanınızı kaybedersiniz ve sıkılırsınız, sıkılırsanız parti yarıda kesilir.

Umudunuzu kaybetmeyin hiç bir zaman denemekten kimse ölmedi, bir şekilde başaracaksınız. Bugün Zuckerberg neredeyse buraya gökten zembil ile inmedi aksine çalıştı, çabaladı, davalar geçirdi, şirketinin değerine değer kattı, bu herkes için geçerli, avukatta olsanız girişimcide olsanız anında çok iyi bir kariyer sahibi olamazsınız, deneyimlemelisiniz, bu yolculukta size başarılar diliyorum ama dediklerimi göz önünde bulundurmakta fayda var, sevgiler :)
 • Paylaş

Arkadaşlar araştırdım ben bu konuyu.Buradan da paylaşmak isterim belki ilgilenen başka arkadaşlar vardır.

Yazılım olarak başlangıç yatırımı, 5-6 şirkete sordum 200 Bin TL şeklinde bir fiyat aldım. Yazılım ise ASP.NET, MVC3, Java ve Scala'dır.

Kendi ekibimi kurduğum takdirde ise bu bütçe 150 Bin TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Yazılım ise 6 ay ile 12 ay arasında bitirilmek koşulu ile istenmiş bir fiyattır.

Alt yapısal olarak 70 bin ile100 bin TL arasında bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Benim projem sosyal paylaşım sitesi facebook gibi ama çok farklı alanında bir numara olabilecek derecede ancak ben bu kadar bütçeyi ortaya koyamam. Benim cebimde ancak 50 bin TL mevcut. Mecburi olarak projemi sulara gömeceğim ama bir gün ama birgün bu bütçeyi bulursam zaman kaybetmeden, gözümü kırpmadan bu işe gireceğim.

Ya da gidip adam akıllı yazılım öğrenip ben kendim yazacağım ki o da herhalde deneyim + öğrenme ve zaman kavramı ile 10 yılı alır ki bu da benim projemin birisinin aklına gelip benden önce yapmaması durumunu da göz önüne alırsak projem yatar sanırım.

 • Paylaş
3

Gamze Hançerlioğlu, projeni yi olduğunu düşünüyorsan melek yatırımcılar diye bi şey var.tam olarak nasıl bi süreç izliyorlar bilmiyorum araştırıp öğrenirsen sana destek çıkabilirler ortak olarak.

Mahir Uskan Batmaz, Baybars Altuntaş veya Alphan Manas ile iletişime geçebilirsin. Kendileri, Türkiye'nin önde gelen melek yatırımcılarındandır.

Volkan , Melek yatırımcılar hali hazırda ortalama seviyede bir kazancı olan projelere yatırım yaparlar yani sadece hayal örneği olan projeler onlar için bişey ifade etmez. Sıralama şu şekildedir ; bir projen vardır veya ürünün, bunun pazarlamışsındır veya sunuma hazır hale getirmişsindir; seni zengin etmesede azda olsa bir gelir sağlıyor ise o proje melek yatırımcının ilgisini çeker. Özetle sen günde 10 lira kazanıyorsundur meleğin sana vereceği destekle bu kazanç 1000 lira olacaktır.

Ne tür bir şey yaptıracağına bağlı olarak değişir ama yaptırıp bitirmek bir işe yaramaz devamlı çalışan işçilerin olması gerekir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
düşüncelerim ne kadar doğru bilmiyorum ama projenin tutması için facebook dan farklı birşeylerin olması gerek bence ki oradaki kullanıcıyı senin projene çekebilecek.ya da sadece belirli bir alan üzerine bir ağ oluşturabilirsin mesela sadece üniversitesi öğrencileri için.
 • Paylaş

Merhaba,

bu kadar karamsar olma,sana yardımcı olucak benim gibi bir çok yazılımcı arkadaşım var.Eğer düşünürseniz bu konuda size yardımcı olabilirim

 • Paylaş
1

Okan Tambay, Evet tabikide neden olmasın mesaj attım...

En son bir sosyal network sitesi yaptım 18-20 ay kadar sürdü, halen de devam ediyor. Bu iş göründüğü kadar kolay değil. Başlamadan önce yazılım, tanıtım, finans gibi konularda çok iyi analiz yapılmalı.
 • Paylaş
Sosyal ağ sitesi yapacaksanız öncelikle planı çok iyi yapılmalı. Ben şu an Türkiye'ye kabul ettirmeye çalıştığımız bir sosyal ağ sitesi içinde yer alıyorum. İnanın harcadığınız paraya değmeyecek şeyler çıkabiliyor. Ufak bir grup ile bu işe girecekseniz çalışanlara maaş ve sitenizin domain, hosting masrafları dışındaki fiyatlar tamamen sizin planınıza kalıyor. Reklamı nasıl yapacaksınız? Google için para mı dökeceksiniz yoksa SEO'nuza güveniyor ve onunla yetiniyor musunuz? Online olarak vereceğiniz reklam dışında geleneksel medyayı kullanacak mısınız? Buna gerek var mı, geri dönüşü iyi olur mu? Sosyal ağ demek sürekli yenilenmesi ve kontrol edilmesi gereken bir yazılımı barındırır içinde. Bunun en iyi şekilde olmasını sağlamalısınız ve en büyük ama en büyük soru, her şeyi muhteşem şekilde yaptınız ama Türkiye için uygun bir platform mu oluşturuyorsunuz acaba? En önemli şey bu oluyor. Nice uygulamalar ve girişimler heba oldu bu yüzden. Siz siz olun yeni bir girişime kalkışmadan önce çok iyi bir pazar araştırması yapın ve Türkiye'de kabul edilip edilmeyeceğini kafanızda iyi oturtun.
 • Paylaş
php site fiyatları genelde sayfa başına anlaşılır. ve hemen her sayfa bir işlevi görür. tüm bunlara sayfanın görsel tasarımı dahil değildir. görsel tasarım ise detaya, css vs. kullanımına, resim olarak tasarım istenip istenmediğine göre değişir. yani bir çırpıda fiyat verilebilecek şeyler değildir. güvenlik konusuna gelince % 100 garanti verilemez, en azından ben veremem. ama yapabileceğim en üst seviyede tasarım yapmaya çalışırım. bu konunun (güvenlik) detayı da var: sitenizi en güvenlikli şekilde hazırlatsanız bile server güvenliği de önemlidir. vs. vs. yani fiyat almazdan evvel bir bilene danışarak konu ile alakalı az çok bilgi edinmeniz sizin de yararınıza olacaktır.
 • Paylaş

Böyle bir yatırımla girişmek istiyorsanız baba girişimi öneririm, projenizi baştan aşağıya yapılabilecekleri ve yapılamayacakları konusunda sizi bilgilendirecek bir ekibe sahipler, sosyal ağ oluşturmak uğraştırıcı bir iş babagirisim.com

 • Paylaş
1

Ali Bayram, Bu site Japonca ve cilt bakımı ile ilgili!!

Ben bir ara böyle bir sitenin maliyeti ne olur diye müşteriymiş gibi davranarak alanında uzman bir firmaya mail atmıştım ve aldığım cevap 10.000-15.000 TL arası bir fiyat biçmişlerdi.
 • Paylaş
1

İsmail İhsan Bülbül, 1000 Tl ye de bulursunuz, belki daha az.. ama biri doğan slx verir size, biri chevrolet camaro, bi bakıma ikiside aynı işi goruyor tabi :)

En azından temel seviyede kendin yapabiliyorsan böyle bir proje düşünülebilir.

Neden

 • Yüksek ücretler bile versen türkiyede gerçekten uzman bulman zor çünkü bizim sistemimiz uzman yetişmesine müsade etmiyor.
 • Bu iş sadece şu özellikler olsun çalışsın yeter ! mantığıyla yapılamaz. arkaplanda özellikle veritabanı çok iyi dizayn edilmeli optimize edilmeli.
 • Yazılım tarafında kodların optimizasyonu, algoritmalar, hız, esneklik kavramlarına üst düzeyde bağlı kalınmalı.
 • Sadece verilen işi yapan bir ekiple bu iş yürümez dikkat edilmesi gereken çok nokta var.

Nereden biliyorum derseniz.

1,5 yılı aşkın süredir özel bir yazılım ve entegre sosyal medya sistemi geliştiriyorum .

 • Paylaş

Bir sosyal paylaşım sitesi yaptıracak olsanız ve bütceniz 50 Bin TL olsa hangi yazılım dili ile yazılması gerekirdi sizce? Sorusuna verdiğim cevap aslında bu soru için de geçerli.

Cevabı buradan inceleyebilirsiniz

Böyle bir platformu Türkiye'de kurmak, kurdurmak çok uzun süreler alacağı ve maliyetinin yüksek olacağı konusunda herkes hem fikir sanırım. Hazır social network yazılımları kullanmak en mantıklısı.

Her hangi bir sosyal network için önemli olan şeyler hitap edebildiği kitle ve kitlenin oluşturduğu içeriktir. Kimse yazılımın nasıl yapıldığına veya hangi dillerle yazıldığını önemsemez.


6-12 ay arası bir sürede 70-100 bin TL harcayacağına, hazır platformlar kullanarak 2 saat içerisinde bir social network oluşturabilirsin. Bu iki saatin sonunda elinde kalan 6-12 ay ve 70-100 bin TL'yi de pazarlama için harcarsın.

 • Paylaş
ESosyal ağ sitesi yapmak düşüneceğiniz en son şey bile olmamalıdır. Facebook alternatifi olarak isimlerini bilebildiğimiz kadar rekabeti kuvvetli siteler bile eriyip gidiyorlar. Sosyal paylaşım dışındaki ihtiyaçları tespit ederek yapacağınız ihtiyaca uygun bir site ile daha başarılı olursunuz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

12241 Görüntülenme36 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları