Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sosyal paylaşım sitesi yapmak istiyorum. Sizce diger sosyal ağlardan farklı olarak nasil bir fonksiyon eklemeliyim? Diger sosyal paylaşım platformlarından ne gibi bir fark olabilir?

Şimdi öncelikle sosyal paylaşım sitesi pazarı oldukça kapılmış durumda hem de devler tarafından. Kasım 2014'e bakarsanız Facebook 900 000 000, Twitter 310 000 000, Linked In 255 000 000, Pinterest 250 000 000 ve ardından Google+ 120 000 000 kullanıcıyla geliyor. Dünya devi Google bile şu anda kaçıncı sırada. Önce karar vermelisiniz hobi olarak mı yoksa para kazanmak için mi siteyi yapacaksınız. İlkini yapacaksanız ne yaparsanız yapın, Facebook'u inceleyin, bir iki yeni fonksiyon düşünün. Mesela buradaki gibi bir beğenmeme tuşu ekleyin. Para kazanmak için yapacaksanız hiç başlamayın. Google+ bile bütün teknolojisi ve arkasındaki kocaman sermayesiyle hala 5. Sırada. Bence artık en tepelere oynamanın tek yolu gerçekten olmayan fonksiyonlar, yeni teknolojiler ekleyerek olabilir ancak. Mesela kronik yemek resmi paylaşanlar ya da kronik bebeklerinin resimlerini paylaşanlar eğer yanında objenin kokusunu da paylaşabilselerdi sosyal ağlarını değiştirebilirlerdi... Varsa böyle bir ARGE için kaynağınız girişin ve yapın, başarılı olur ama böyle devrimsel teknolojiler hariç hiçbir ek fonksiyonla para kazanan bir sosyal ağ kurabileceğinize inanmıyorum.

Şimdi bu lafı ne zaman etsem karşı sav olarak MySpace de yıkılmaz görünüyordu, Facebook icat olundu MySpace yok oldu deniyor. Doğrudur da Apple'ın OS'i de devrimseldi, bilgisayarda son noktaydı, Windows icat olundu, Apple silinmedi ama pazar payı olarak inanılmaz geriledi, gerçi hala MySpace'de var. Windows tekel durumuna geçti artık hangi işletim sistemini üretirseniz üretin Windows'u silemezsiniz. Tek çare yeni bir teknolojiyle saldırmak, o da bilgisayarlar için mesela quantum PC'leri yapılır ve yapan firma bu bilgisayarları kendi özgün arayüzüyle üretir. İnsanlar da başta beğenmezler arayüzü ama Windows PC'lerinden 10 000 kat hızlı çalışan bir teknoloji olacağından yeni işletim sistemine alışır ve kullanırlar. Yeni bir tekel doğar. Facebook da artık Windows'a benzedi ne Twitter ne de Google gibi bir dev onun yerini sarsamaz. Henüz proje halindeki bir ağ hiç sarsamaz. Sadece yeni bir teknoloji getirirseniz ağınız Facebook'dan çekici hale gelebilir.

Bence önce ne yapmak istediğinize karar verin, okul arkadaşlarımı birbirine bağlayayım gibi küçük emeller peşindeyseniz bir miktar başarı da yakalayabilirsiniz. Hocam'da ODTÜ ağı olarak başladı, şimdi tüm üniversiteler kullanabiliyor, bilemem kaç kişiyi geçindirebiliyor... Bence siz koku paylaşımı işini araştırın, bizim de gurur duyacağımız dünya çapında bir sosyal ağımız olsun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları