Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir tartışmaya girdiğimde herkes bağrışmaya başlıyor. Ne susuyorlar ne de tam anlamıyla beni dinliyorlar. Konuşma fırsatı bile vermiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim?

Mark Twain demiş ki: Aptallarla tartışmayın, önce sizi kendi seviyesine çeker sonra tecrübeleriyle yenerler.
  • Paylaş
O ortamda o kişilerle tartışmaya girme.
tartışma olgun insanların belli bir fikri geliştirmeye yönelik çalışmasıdır.
yada karsıt fikirlerin birbirine üstünlük kurma cabası
secim senin. . .
  • Paylaş
Kendini anlatmaya çalışmak yerine onları dinlemeye ve anlamaya çalış. Çok kolay olmuyor ama başardığında çok mutlu oluyorsun ve karşındaki kendini anlatabilmek için bağrınmayı bıraktığında seni dinlemek için hazır oluyor, bu sayede seninle aynı frekansta olduğu için seni anlaması daha kolay oluyor, gerginlik yaşanmadan karşılıklı fikir alış verişi başlıyor. Çik kolay olmuyor başlarda ilerde ise senin otomatik davranışın oluyor. Yapman gereken tek şey sakin olmaya çalışıp karşındakini ablamaya çalışmak umarım sen de böyle zamanlarda bunu uygular ve başarı veI huzurun bu şeklini de tadarsın.
  • Paylaş
Özgüvenin yerindeyse, konuya gerçekten hakim isen:
Konudan bağımsız olarak etrafında bulduğun bir şeyi yere atabilirsin (mümkünse kırılsın ama değerli bişey de olmasın) bu haraketin onların dikkatlerini accayip çekecek ve susacaktırlar. Tüm bakışlar sende toplandığında "Lütfen biraz insanlık yapıp dinlemeye çalışır mısınız? " diye bağlayıp kendi söylemek istediklerini aktarabilirsin. (Okul senato toplantısında hocalar beni iplemeyince böyle bi salaklık yaptım. İstediğimi elde edemedim ama sonuç olarak gece 12de rektör yardımcısı beni arayıp takılan bilgisayarı için çözüm isteyebiliyor. Birçoğuyla aram fevkalade iyi şu an ^^ )
  • Paylaş
Susabilirsin.
  • Paylaş
Kaç ordan kaç
  • Paylaş
Öncelikle onların dikkatini çekebileceğin her hangi bir konu ortaya at o anki konuyla alakalı olmasına gerek yok sadece dikkat çekmek için sonra tüm dikkatleri üzerine mi çektin herkes seni dinlemeye mi başladı. Sonraki aşamada onlara onların bu davranışından dolayı sıkıntı duyduğunu söyle sonra da asıl konuya giriş yap derim biraz konu dağıla bilir ama sonuçta dikkat çekmek istiyorsun bende o öz güveni kendinde bulabiliyorsan böyle diğer şekilde sonuçlar yine aynı olabilir. Şahsi fikrim bu denemekte fayda var ama sana saçma gelip yapmaya da bilirsin sonuçta sana kalmış. :)
  • Paylaş
Aslında böyle durumlarda yapman gereken durup ortamı bir gözlemlemen eğer bulunduğun grup seni ilk 3 dk fark edip susmuyorlarsa zaten o grup dinleme veya iletişime geçmede çok zorlanacağın bir gruptur. Böyle durumlarda o gruba uygulaya bileceğin küçük çaplı etkinlikler veya hikayeler grubun dikkatini sana vermesini sağlayacak ve sonucunda onları etkin dinlemeye davet etmiş olacaksın.
  • Paylaş
Karşındaki düşüncelerinin doğruluğuyla ya da ispatlarıyla değilde ses tonuyla seni susturmaya çalışan birisi ise , tartışmaya girmemen daha iyi olacaktır girdiysende eğer sakin olup karşındakini dinledikten sonra bu şekilde bir tavır sergilemesinin yanlış olduğunu anlatmaya çalış anlamıyorsada öyle ortamlardan uzaklaşmak en doğru tercih olur
  • Paylaş
Yukarıda yazılanlara göre sorun sende. Öyle güzel anlatmışsın ki okuduğumda
=> Sen yokken her şey normal, sen tartışmaya girdiğinde birden sorun peyda oluyor ve seni susturmaya çalışıyor.
  • Paylaş