Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir tasarıma kullanıcının müdahalesi ne ölçüde olmalıdır? Tamamen kısıtlanmalı mıdır ya da sınırsız mı olmalıdır?

Tasarımlarınızı tamamiyle keyfinize göre çizip, uygulatıp kendi satışınızı yapmıyorsanız; zaten bir firmada çalışıyor ve patronunuza, çalışılan müşterilere işinizi beğendirmek durumunda kalıyorsunuzdur. Bu da demek oluyor ki, eninde sonunda bir müdahale ile haşır neşirsiniz. Bunun olmaması çok çok az bir ihtimal.
Ama şu ihtimal de var ki; işinize güvenen, ego savaşı ile uğraşmayan ve biraz da olsa işten anlayan insanlar, taleplerini (kullanım alanı, bilgiler, detaylar vs.) dile getirir ve tasarım sürecinde sürekli müdahale etme gereği duymazlar ki olması gereken budur.
  • Paylaş
Tasarlanmis ne kadar az tasarlanmis gorunuyorsa o kadar iyi tasarimdir. Yerel mimarlik ornekleri bunun en iyi ornegidir. Siparis öncesi ve sırasında işin ehlinin bilecekleri dışında kullanıcı katkisi tasarimin basarisini olumlu yönde etkiler. Bir de urunun daha sonra kullanıcıları tarafından donusturulebiliyor olması ise her tssarimciya nasip olmayacak kadar kiymetlidir. Bu avantaj sayesinde o tasarim zamanustu bir değer kazanir her daim yaşar ve her deneyimleyen kişide ayrı bir iz birakir. Facebook her kullaniciya kendi ana sayfasini, kendi gundemini belirleme sansi verdiği için başarılı olmuş olabilir mi?
  • Paylaş
Bir tasarıma kullanıcı müdahalesi söz konusu olamaz. Eğer müdahale varsa o tasarım değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

706 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt