Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir teknoloji şirketine yatırım yapan VC (Risk Sermayesi) firmasının ROI (yatırım geri dönüşü) süresi beklentisi ortalama ne kadardır?

VC: Venture Capital , Risk Sermayesi ROI: Return On Investment, Yatırım Geri DönüşüDüzenle
Yapılan yatırımın miktarına, projenin ölçeğine ve hedeflerin ne olduğuna göre değişen bir durum bu bence.

Twitter kuruluşundan sonra yaklaşık 2 yılını dipte geçirmiştir. İlk 2 yıl tanınmamış, yayılmamış ve büyüyememiş bir internet girişimi olarak twitter, sonrasında inanılmaz büyük bir hılza büyümeye başlamıştır. 

İlginç bir not; twitter 2. yılında tanınmaya başladığında hiçbir geliri yoktu ve sadece yatırımlarla ayakta duruyordu, hatta sonraki 2 yılını da bu şekilde geçirdi. 

Yani bakarsak, toplan  4 yıl, para kazanmayan bir şirket olarak büyüdüler ve global girişimler içinde yerlerini iyice sağlamlaştırdılar. 

4. yıllarında gelir modellerini açıkladılar ve sponsored box'lar ile şu an çok büyük bir gelir elde ediyorlar. Yeri gelmişken; tam da bugün 300 Milyon Dolar yatıım aldılar. 

Bu tabi ilginç bir örnek, ama yapılan yatırımın boyutu, projenin beklenen büyüme zamanı, sonucunda gelir elde etmek için atılacak adımları bir arada düşününce değişkenlik gösteren bir durum. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

519 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt