Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir telefonun dinlenildiği nasıl anlaşılır?

Şu an cep telefonları nasıl dinleniyor?

1-Bireysel ve mikro bazda, cep telefonun yazılımı ile oynanarak, ya da daha basit yazılımlar yükleyerek, görüşme yaptığında, telekonferans yöntemi ile emare vermeden belirlenen numaranın da görüşmeye dahil edilmesiyle, SMS gönderimiyle...Amatör seviyede olanların da Hard Reset atıldığında olay biter, diğerlerinde yazılım yüklendiğinde..

Genellikle hazır program yüklenmiş telefon satın alınıp hediye edilir, her görüşmesi sizin belirlediğiniz numaraya gelir.

Amcamlar nasıl bunu rahat rahat satabiliyorlar, bunu anlamak mümkün değil, bakın;
ceptelefonudinlemeprogrami.comtelefon-dinleme.com

2-Cep telefonunun ya da herhangi bir elektrikli cihazdan, batarya (enerji kaynağı), mikrofon, bobin, anten gerekliliği sağlanmışsa, en basit haliyle gerekli düzenek eklenerek radyo yayını yapılabilir, 300 metreye kadar alıcıyla dinlenir...Bebek telsizlerindeki neyse odur..Radyo verici yapımı diye aratın Google dan..

En basit hali;
Telekomünikasyon

Cep telefonunun açık olması, SİM kart takılı olmasıyla mevzunun alakası yoktur. Haa batarya takılı değilse nasıl olacak, içine ayrıca küçük şarj edilebilir bir pil gizlenmişse, enerji sorunu da aşılır..

Nasıl tespit edilir, her vericide bobin vardır, elinize bir radyo alın, açın, antenini de açın, boş bir frekans bulun, anteni aradığınız, şüphelendiğiniz yerlere, fiş, puvat kapağı gibi, yaklaştırın ya da değdirin, çınlama olur bobine yaklaştığında, tabi her bobin çınlar..çınlama varsa orada bir bobin vardır mantığı yani..Cep telefonunun içindeyse nasıl olacak?...İçini açıp bakılabilir, baktırılabilir bir teknisyene:)

3-Makro bazda, daha büyük hedef kitlelerine yönelik ise, sahte baz istasyonu yaratmak suretiyle oluyor. Esasen şu açığa dayanıyor, baz istasyonu kendisine bağlanan telefonun İMEİ sini sorguluyor, bu telefon var mıdır, legal midir şeklinde, lakin cep telefonları bu fonksiyon aslında var olmasına rağmen, baz istasyonunu sorgulamıyor, neden? Devletler bunu istemiyor da ondan. Bütün devletler ulusal güvenlik adına çatır çatır herkesi dinliyor.

Bunu fark edemezsiniz, engelleyemezsiniz. Belki şöyle bir şeyler olabilir, her gün bulunduğunuz bölgede 3 çubuk olan çekim gücü, o gün 5 çubuksa, birşeyler olabilir...Ya da ayarlardan otomatik şebeke yerine direkt bağlanacak şekilde ayar yaparsanız, olabilir mi...yok adını da ayarlar sahte istasyon..

Geçenlerde 1-2 ay önce patlayan bir skandalda Obama itiraf etmek zorunda kalmıştı hatırlarsanız.
haberler.com/obama-dinleme-skandali-sonr...

Bizde eskiden TSK da, ya GES Komutanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığının ödenekle bu cihazlardan aldığı ve kullandığı ortaya çıkmıştı, sonradan GES Komutanlığındaki bütün bu cihazlar MİT e ya da KGT ye devredildi. (5-6 sene oluyor.)
internethaber.com/dinleme-ussu-mitin-kon...

Nedense bütün bu tür cihazlar ya İsrail ya da Danimarka, Hollanda, Almanya kaynaklıdır. Mantık aynı mantık, sahte baz istasyonu şeklinde araya girme, seyyar araca monte, istenen mahalleye git, baskın çıkış gücü ile bütün telefonları üzerine çek, analiz et.

Bir de direkt Telekominikasyon Şirketi ile bunu yapma konusu var, ehh, sahtesine gerek yok, her şey emre amade...Bu da hatırlarsanız, Rıdvan Dilmen'in de adının geçtiği bir olay vardı, yetkili bir müdür para karşılığı ses ve SMS datasını veriyordu.

milliyet.com.tr/ridvan-dilmen-gozaltina-...
radikal.com.tr/turkiye/her_yone_telekula...

Eskiden internette bu sahte baz istasyonları açık açık tanıtılıyordu, yazılımının nasıl filtreleme yaptığı anlatılıyordu, bakalım bulabilecek miyim;
...
Alıntı;
''Şekil 7de ortadaki adam saldırısı görülmektedir. Sahte baz istasyonu gerçek baz istasyonu ile abonenin arasına girer ve aboneye karşı baz istasyonu, baz istasyonuna karşı abone gibi davranır. Böylece ikisi ile de geçerli birer oturum açar ve tüm haberleşmeyi izleyebilir.''
Şekil
Telekomünikasyon

kaynak İTÜ den doc şeklinde;
google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&...
  • Paylaş
1

Mustafa Güven, Telefonunuzun özel bir hayatı varsa tüm ayarları sıfırlayın. En iyisi de telefon konuşmalarında önemli konuları tartışmamaktır.

Eğer kişi bundan şüphe duyuyorsa kendisine şu soruları sorması lazım;
  1. Beni neden dinlesinler
  2. Başka soruya gerek yok :)
  • Paylaş
  1. Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız, bu dinlendiğine dair bir işaret olabilir. Siz farkında olmadan telefonunuz etraftaki konuşmaları mikrofonu vasıtasıyla alıyor ve sonrasında bu bilgileri iletiyor olabilir. Ekstra kullanım telefonunuzun pilinin normalden daha hızlı bitmesine neden olur.
  2. Telefonunuzu uzun bir süre kullanmadıktan sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun kullanıldığı anlamına gelebilir.
  3. Telefonunuzu kullanırken alışılmadık miktarda durağan, tıkırtılı, cızırtılı ve benzeri sesler duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz. Ayrıca bundan telefonunuzun ses seviyesi de etkilenmiş olabilir.
  4. Telefonunuzu kullanmadığınız sırada telefonunuzdan gelen alışılmadık sesler dinlediğinize dair bir işarettir. Telefonunuz bir alıcı/verici görevi görüyor, etraftaki konuşmaları alıyor olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1905 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt