Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir toplumdaki ahlak anlayışı nasıl oluşur?

Bir toplumda ahlak anlayışı aslında kendiliğinden oluşmaz. O toplum kendi ahlak anlayışını oluşturur. Bu da genel kabulle oluşur. Her ahlak anlayışı kendi toplumunda geçerlidir ve kendi doğrularına sahiptir. Örneğin, "töre" insanlık için iyi ahlaktan yoksun bir gelenektir. Fakat töre anlayışına sahip toplumda bir insanın canına kıymak ya da cezalandırmak o toplum için ve o toplumun ahlaki değerlerini korumak için yapılan ve doğru kabul edilen ahlaki bir davranıştır. Evrensel ahlak kuralları da belli düşünürlerin görüşlerinden beslenerek ve insanlığın temel dinamiklerinden hareketle oluşmuştur. Bu kurallar evrensel kabul gördüğü ve insanlığın yararına olduğu için evrenin tamamında olmasa da çoğu yerinde uygulanan kurallardır. Örneğin, "Kantçı Ahlak Anlayışı" niyete dayanır. Kant'a göre eylemin sonucu pek önemli değildir. Eylemin altında yatan niyet önemlidir. Bir insan gerçekleştirdiği bir eylemde o eylem kötü sonuçlansa dahi niyeti iyi ise ahlaklı bir davranıştır. Çünkü gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonuçlarının ne olacağını bilemeyiz sadece öngörebiliriz. Bu nedenle Kant'a göre de eylemin altında yatan niyet önemlidir. Niyet de evrensel kabul gören ahlak anlayışıdır. Sonuç olarak ahlak kuralları tüm dünyayı kapsıyorsa ve bir kişinin değil bir grubun değil bir toplumun değil tüm dünya insanının yararına oluyorsa geçerlidir ve korunması, geliştirilmesi gereklidir.
  • Paylaş
3

Hakan, Çok faydalı bir yazı olmuş sağolun. Bir minik düzeltme yapmak isterim. Töre bir tek genç kızların öldürülme emri demek değil, yıllardır medya sadece töre nin bu kötü tarafını gösterdiği için böyle bir genel kanı olustu. Aslında töre cinayeti diye ayırmak gerekiyor. Töre nin içinde büyüklere saygı, küçüklere sevgi, affetme, hak, miras,giyim kuşam, sınıfsal düzenlemeler, hoşgörü, ticaret adabı gibi unsurlarda mevcut.

Erkin Özyerli, teşekkür ederim. ancak ben de bir düzeltme yapmak istiyorum. töre cinayet ve öldürme değildir. sadece bu kararların dayanak oluşturuldupu yazılı olmayan benimsenmiş kurallar topluluğudur. töreye göre gerçekleşen eylemler de genelde cezadır.
ayrıca bknz.
haber.mynet.com/kuzenler-tecavuz-etti-toreye-kurban-gitti-669296-yasam/

tr.wikipedia.org/wiki/t%c3%b6re

Töre, bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, gelenek ve görenekklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünüdür. Yazılı olmayan halk kanunlarıdır. Ülkemizde daha çok doğu kesimlerinde hakim olmaktadır.

Hakan, Süper oldu :)

Toplumun eğitim seviyesi, devletin milletini ne derece eğitebildiğine göre farklılık gösterir. Ahlak her zaman eğitim değildir. Eğitimli ahlaksızlarda vardır ancak, bir ülkenin boş gezen okumamış gençlerinin, hapishanedeki mahkumlarının, toplumdaki okumamış bazı tabirlere göre cahil insanların, tinerci, balleyci gençlerinin vs. eğitebildiği bir sistem düşünün. Böyle bir sistem o ülkenin daha sonraki yıllardaki ahlak seviyesini çok çok daha yükseltecektir. Cevabım, kısmende olsa eğitim seviyesinden oluşur.
  • Paylaş
Bu soruya uzun zamandır yanıt yazmayı düşünüyorum ama toparlayıp yazamıyorum. Japonya'daki nükleer santralin de zarar gördüğü felakette halk her şeye rağmen saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alıyor fakat kimse yağma yapmaya tenezzül etmiyor. Katolik bir web sitesi şaşkın bir şekilde "Japonlar Hristiyan olmadıkları halde nasıl bu kadar ahlaklı olabiliyor?" diye soruyor. Ben de soruyorum. Kitapsız Japonlar nereden alıyorlar bu ahlakı? Sadece kendi toplumunda değil tüm dünyada kabul gören bir ahlak anlayışı bu üstelik de.
  • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Köprünün halatı kopunca kendini suçlu hissedip intihar eden mühendis ile Soma katliamı sorumlularını karşılaştırınca bu yorumu anımsadım .Garip millet şu japonlar .

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2412 Görüntülenme11 Takipçi3 Yanıt