Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir Türkiye ayıbı daha! Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Klasik Müzik Festivali kapsamında eğitim alan öğrenciler arasında bulunan otistik Buğra Çankır, iki kez konservatuvarı kazanmasına rağmen kabul edilmedi.

Bu haber bana çok tuhaf geldi, çünkü konservatuarlar özel yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Yani sınavı kazanmışsa kazanmıştır. Ayrıca başka bir eleme sitemi yok. Acaba sueono bir yorum mu kattı diye baktım? O da haberi doğru vermiş.

"Muğla’daki klasik müzik festivalinde eğitim alan otistik Buğra Çankır, iki kez konservatuarı kazanmasına rağmen kabul edilmedi. ntvmsnbc.com'un haberine göre, Antakya Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitiren Buğra Çankır, Çukurova Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde konservatuar sınavlarına girdi. Ancak sınavlarda başarılı olmasına rağmen Çankır konservatuara alınmadı." haber bu.

Şimdi bu haberi yapan ntvmsnbc yi kınım kınım kınıyorum. Çünkü bir sınavın başarıl geçmesinin ölçüsü kazanmaktır. sınava girene ve birilerine göre sınavınız başarılı geçtiyse kazanmış sayılmazsınız. özel yetenek sınavlarında sınav komisyonuna  göre de başarılı olmanız lazımdır. -ki zaten öyle ise kazanmışsınızdır.

Burada ki algıyı ntvmsnbc nin haberi veriş şeklindeki hata oluşturuyor bence, sanki Buğra komisyonun yaptığı sınavı kazanmış ta, Hacettepe Buğra yı okula kaydetmemiş gibi bir algı çıkıyor ortaya. Buğra sınavı kazanmamış ama sadece sınavı başarılı geçmiş.

Haber; süper yetenekli Buğra'nın nasıl olupta özel yetenek sınavlarını kazanamadığını yada kazandırlımadığını sorgulasa daha doğru olacakmış.

  • Paylaş
Ben haberi ntvmsnbc den vermedim. Evet bu çocuk sınavı kazanmış ama okula alınmamış. Bu şuna benziyor, yazılı sınavda başarılı olup mülakatta elenmek gibi.
Benim asıl dikkat çekmek istediğim konu; otistik çocuklardı. Kimsenin umrunda değil, belki de yazdım diye bile bana gülüp geçen çok biliyorum. Ama otizm özelliği taşıyan çocuklar çok özel çocuklar. Bence devletimizin ayıbı, hepimizin ayıbı böyle gençleri göz ardı etmek. Küçük kontenjanlar ayırmak bu koskoca ülkeye hiç bir şey kaybettirmez.
  • Paylaş
Yazım çok uzayınca son satırda detaya girmedim. Ama söylemek istediklerime tercüman olmuşsun . tenks e lat.
  • Paylaş
Evet; o haberi bende okudum. Gerçekten çok ayıp nasıl bir zihniyettir bu anlamıyorum.
  • Paylaş
Arkadaşlar hassasiyetinizi anlıyorumda,orası yetenek dışında bir eğitim kurumu,otistik insanlar herkesle iletişim kurmazlar,kendine yabancı gelenlere şiddetli tepki verir veya tamamen içine kapanırlar,aşırı seslere tepki verirler,konservatuar gibi bir yerde o insana nasıl eğitim verilebilir?
  • Paylaş
Bu tür olaylarda geçenlerde tübitak ödülünü alamayan çocuk gibi mesela mağdurun arkasında olup bunun bir ayıp olduğunu düşünmek ve paylaşmak güzel bir şey.Lakin bunu yapmak için konunun içeriğinden emin olmak ve bu noktaya gelene kadar daha önemli bütün problemlerle ilgili aksiyon almış olmak gerek ki samimi olduğunuz konusunda şupheye düşmesin insanlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

575 Görüntülenme6 Takipçi6 Yanıt