Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir TV dizisinde konudan beklenti nedir? Türkiye standartlarında izlenebilmesi için içeriği ne olmalıdır?

Türkiye standartlarında, bir televizyon dizisinin izlenebilmesi için çok fazla kaliteli olması ve hatta iyi oyunculuğa gerek yoktur. Konunun Türkiye'de çok tutan konulardan birini içermesi yeterlidir genellikle. Hatta bazı iyi yapımlar sırf bu sebepten dolayı görmesi gereken ilgiyi görmüyor ve bir süre sonra yayından kaldırılıyor.

Ben şahsen çok fazla yerli dizi izleyen biri olmamakla birlikte yabancı diziler ile kıyaslanamayacak kadar kötü yapımların yayınlandığını düşünüyorum. Standart bir Amerikan dizisi bile bazen daha iyi oyunculuk ve yaratıcılık içeriyor diye düşünüyorum. Elbette bunun önünde bir çok engel var ve sorunlar çözümlendiğinde bunlar düzelecektir ancak bir çok farklı sektörde sorun olan şey, para, artık dizi sektöründe sorunun kaynağı değildir. Yüksek bütçelerle hazırlanan bir çok yapım var ve kısa süre sonra yayından yavaşça kaldırılabiliyor.

Benim şahsen beklentim içeriğin sıradan unsurlar içermemesidir. Yani, örneğin zengin kız fakir oğlan, ergen liseliler veya üniversite öğrencileri arasında süre gelen bazı hikayeler, çok zengin "bilmem ne oğulları holding" ve aralarında geçen entrikalar... Vs gibi senaryolar belki hep tutabilir ancak bence bunun bitmesi gerek.

Yaratıcı bir senaryonun illa ki karmakarışık olması gerekmiyor, tam aksine bence basit ve anlaşılır bir zemin oturtulmuş bir senaryo içermelidir. Senaryoda geçen olaylar kesinlikle gerçekçi düşünülmelidir ya da fantastik olacaksa bunlar tutarlı olmalıdır. Yani, mantık dışı bir sahne olacaksa sadece bir bölümlüğüne olmamalı, yani kanı bozulmamalı. Ayrıca, şaşırtıcı olmalıdır diye düşünüyorum. Sonraki bölümü veya "ilerde acaba neler olacak" düşüncesini hissettirmelidir.

Özellikle dikkatimi çeken bir durum daha var ve kullanılan kamera ya da ekipmandan olduğunu zannediyorum ama bilemedim şimdi; görüntü kalitesizliği. Bundan kastım şu, standart bir yabancı dizide bile görüntüler ve renkler bir sinema filmi gibidir, yani nasıl anlatsam bilemiyorum ama renkler daha "sephia" ya da flu gibidir. Bizdeki dizilerde ise nedense tv yayını olduğu gün gibi belli ve HD dedikleri olay bence bunu öldüren bir şey.

Tüm bunlar dışında, ben kendim yabancı dizi tavsiyesinde bulunacaksam size, şunları kesinlikle izleyin derim:

  1. Breaking Bad (Oyunculuk böyle bir şey işte): imdb.com/title/tt0903747
  2. Carnivale (Çok kimse bilmez ama 2 sezon sürdürüldü): imdb.com/title/tt0319969
  3. Lost (Sezon 1, 2 ve 3): imdb.com/title/tt0411008
  4. Mentalist (Konu basit, olaylar heyecan verici ve her bölüm ayrı macera): imdb.com/title/tt1196946
  • Paylaş
"türkiye standardı" derken, açar mısınız?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt